VAY HALİMİZE… VAY Kİ VAY…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, “YPG, PKK’nın tam da kendisidir” demiş[i]

Ne zaman diyor bunu?

İdlib’de Rusya’nın YPG ile müzakerelere başladığının ileri sürüldüğü bir sırada ve Soçi’deki Erdoğan-Putin görüşmesinin bir gün öncesinde…

Sayın Hulusi Akar’ın söz konusu ifadesi, Soçi’deki görüşmede, Putin karşısında, Sayın Erdoğan’ın elini güçlendirme amaçlı mı, yoksa Sayın Erdoğan’ı (görüşmeyi) dolaylı yönlendirme amacı mı güdülüyor, bilemiyorum ama, bu ihtimaller aklıma geliyor. Bu konu, Soçi’deki görüşmeden sonra belki açıklık kazanabilir.

Bu noktada, Sayın Hulusi Akar’ın Kara Kuvvetleri Komutanı iken, Ocak 2015’de ABD’de Pentagon’da “Liyakat Lejyonu” madalyası aldığını ve madalyanın Sayın Akar’ın “Suriye konusundaki tutumu ve Türkiye ile ABD askeri kuvvetlerinin işbirliğine katkılarından” dolayı verildiğini[ii], hatırlamak gerekir diye düşünüyorum.

Yarınki Soçi görüşmesi ile ilgili olarak dikkatimi çeken bir başka husus da şu: Geçtiğimiz günlerde Türk medyasında, Rusya Devlet Başkanı Putin’in Rusya Savunma Bakanı Şoygu ile Sibirya’da birkaç gün süren bir tatil yaptığı, nehirde balık tuttuğu, dağlarda yürüyüş yaptığı geçmiş ve ilginçtir, bu tatil, “Putin Soçi’de Erdoğan ile görüşmeye Sibirya’da hazırlanıyor” şeklinde yorumlara neden olmuştu.

Ardından Soçi’de yarın Putin ile bir araya gelecek Sayın Erdoğan’ın da, “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde bazı bakan ve danışmanları ile basketbol maçı yaptığı” Türk medyasına yansıdı[iii]… Konjonktür nedeniyle, bunları önemsiyorum. Diplomasinin siyaset psikolojisinin aydınlattığı bölümünde bunlar bana oldukça anlamlı geliyor.

Sayın Erdoğan, son New York seyahati ile ilgili yorumların ve sonrasının bir benzeri ile Soçi seyahatinde ve sonrasında da karşılaşabilir diye düşünüyorum.

Daha yeni, hatırlayacaksınızdır, Başkan Biden Sayın Erdoğan’a randevu vermemiş ve YPG’ye mali yardımları artırmayı tam da Sayın Erdoğan’ın New York dönüşüne denk getirmişti…

Sayın Erdoğan’ın yarınki Soçi seyahati öncesinde de, hem İdlib’de artan gerginlik ve askeri hareketlilik var, hem de Rusya’nın YPG ile müzakerelere başladığı iddia ediliyor[iv]. Bunlar, yarın gerçekleşecek Soçi’deki görüşme için ciddi sıkıntı işaretleri.

Şu artık bir gerçek: Sayın Erdoğan’ın uluslararası politikaya dair pozisyonu artık oldukça zayıf.

Bu zayıflık, Soçi’deki görüşme için şu üç ihtimali çağrıştırıyor:

a. Sayın Erdoğan’ın Putin’den beklediği gibi bir karşılık görmesi çok zor.

b. Ya istediğini elde etmek için çok yüksek bir “taviz” vermesi gerekecektir.

c. Ya da duygusallık gösterip aşırı tepki vererek, Ankara-Moskova ilişkilerinde ipler kopacaktır. Bu bağlamda, Al Arabiya’ya dayandırılan, güncel bir haberi dikkat çekici buluyorum. Bu habere göre, Türk askeri Suriye’nin kuzeyinde Al Hasakah mevkiinde Rus Hava Kuvvetlerine bağlı bir helikopteri hedef almış, Rus helikopteri açılan ateşten kızıl ötesi güdümlü ısı çeken sistem sayesinde kurtulmuş[v]. Haber doğru ise, bu gelişme dikkat çekici; çünkü Soçi’deki görüşmeden bir gün önce oluyor. Bir de bu haberin çağrıştırdığı bir başka olay var: Kasım 2015’de Türkiye Suriye’de bir Rus savaş uçağını düşürürken Sayın Hulusi Akar Genelkurmay Başkanı idi ve Sayın Akar, dönemin Başbakanı Sayın Ahmet Davutoğlu’nu “bir Rus uçağını düşürdük” diye bilgilendirmişti[vi]. Türkiye-Rusya ilişkileri oldukça kritik bir süreçten geçerken, bunların hatırlanması gerekir diye düşünüyorum.

Soçi’de, ABD Başkanı Biden’ın Sayın Erdoğan’a ilişkin son yaklaşımının bir benzerini Rusya Devlet Başkanı Putin’in de göstermesini zayıf bir ihtimal olarak göremiyorum ki; Biden’ın ve Putin’in aynı yöndeki yaklaşımlarının Türk iç politikasına yansımalarının olması kaçınılmazdır. O yansıma, herhalde Türkiye’nin iktidar değişikliğine zorlanması şeklinde olacaktır.

Eğer öyle ise; Türkiye’de iktidara gelmek de, iktidardan gitmek de, seçmene değil, büyük güçlere bağlı olmuyor mu? Siyasal egemenlik olgusu anlamını yitirmiş olmuyor mu?

Bir de, ana muhalefet partisi CHP’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun söylediği “dostlarla iktidara geleceğiz” sözü var. O dostlardan biri de ABD ise, AKP/Sayın Erdoğan gitmiş, yerine CHP gelmiş ne fark eder, ne değişir?

Yazık bu ülkeye.

Türkiye, bugün içeride ve dışarıda içine düşmüş olduğu berbat durumu hak etmiyor.

Atatürk ne yapmış, ne söylemiş, Atatürk’e sözde sahip çıkanlar ne yapıyor, neyin peşinde koşuyorlar, kimlerle birlikteler!…

Yuh olsun, “Atatürk’ten geçinenlere”, denilmez mi?

28 Eylülü 2021

[i] Türkgün, 28.9.2021, s. 7

[ii] https://www.yenisafak.com/dunya/cuvalci-generalden-turk-komutana-liyakat-madalyasi-2071449, 28.9.2021.

[iii] Odatv4 haberi: https://lnkd.in/d3_sjBbN (Haber kaldırılmış olabilir)

[iv] https://odatv4.com/analiz/idlib-te-garip-seyler-oluyor-tsk-ve-rus-birlikleri-alarmda-211450, 28.9.2021.

[v] https://odatv4.com/analiz/idlib-te-garip-seyler-oluyor-tsk-ve-rus-birlikleri-alarmda-211450, 28.9.2021.

[vi] Gazeteci Sayın Ruhat Mengi’nin Sayın Ahmet Davutoğlu ile yaptığı mülkattan (Sözcü, 23.9.2021, s. 11)


ABD’YE AİT İNSANSIZ HAVA ARACININ KARADENİZ’DE DÜŞMESİ ÜZERİNE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz günlerde, Karadeniz’de uluslararası hava sahasında ABD’ye ait bir insansız hava aracı (İHA) düşmüş; ABD İHA’nın Rusya tarafından vurulduğunu iddia etmiş, Rusya ise İHA’nın “ani manevra” sonucu düştüğünü savunmuştu. Ve konu, daha sonra, Karadeniz’e düşen İHA’nın çıkarılmasına gelmişti. İlk başta, bunun nedeni, düşen ABD İHA’sının içerdiği teknoloji ile

ORTADOĞU’DA ÇİN’İN GÖRÜNÜRLÜĞÜ ARTIYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk İran ve Suudi Arabistan yetkilileri Çin’de bir araya gelmiş… Suudi Arabistan Ulusal Güvenlik Danışmanı Musaid el Aiban ve İran Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemhani, 6-10 Mart tarihlerinde Pekin’de bir araya gelmiş… Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Direktörü (yakın zamana kadar Çin’in Dışişleri Bakanı)

TÜRK SİYASETİNDE İYİ PARTİ’NİN SON HAMLESİ VE YAKLAŞAN SEÇİMLER

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Belli ki, İyi Parti (İP)/Sayın Meral Akşener, Türk siyasal hayatında uzun süre hatırlanacak… Tıpkı “mevcut MHP”/Sayın Devlet Bahçeli gibi. “Mevcut MHP”/Sayın Bahçeli, ne oldu-ne bitti hala bilinmiyor, birden bire hem izlediği politika kendisi ile örtüşmeyen, hem de demediğini bırakmadığı AKP/ Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yakınlaştı, Cumhur İttifakı üzerinden AKP

“NATO ÜYELİĞİ ONAY SÜRECİ KOLAY DEĞİLDİR”

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Yukarıdaki başlık bana ait değil. Başlık, Sayın Konur Alp Koçak’ın, 11 Kasım 2022 tarihli Türkgün Gazetesi’nin 11. sayfasında yer alan köşe yazısının başlığıdır. Sayın Koçak’ın köşe yazısında yer alan bazı hususlar, işbu çalışmayı kaleme alma ihtiyacını doğurmuştur. Sayın Koçak, köşe yazısında, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in geçtiğimiz günlerde Türkiye’yi ziyareti

ABD’NİN GİRİT’TE VE BATI TRAKYA’DA ARTAN ASKERİ VARLIĞI ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Yunanistan’ın, NATO üyesi olarak ülkesini zaten ABD’ye açmış iken, son dönemde bu işi daha da ileriye taşımasını, ABD’ye Girit’te ve Batı Trakya’da daha ileri konuşlanma imkânı tanımasını, burada biraz farklı ele almaya çalışacağım. Elbette ki, Yunanistan’ın bu yaptıkları, Yunan emeli ve ABD’nin güncel Türkiye yaklaşımı ile birlikte mütalaa edildiğinde, Türkiye

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.