TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDAKİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ DERİNLEŞİYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Türkiye ile Azerbaycan, imzaladıkları Mutabakat Muhtırası[i] ile, medya alanında stratejik işbirliğine gitmiş, “Ortak Medya Platformu” oluşturmaya karar vermişler…

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Ermenilerin başlattığı sınır çatışması olarak kendisini gösteren, daha sonra Azerbaycan’ın Ermenilerin işgalindeki Karabağ’ı bu işgalden kurtarmak içi giriştikleri Eylül-Kasım aylarındaki “cephe savaşına” dönüşen “Karabağ Savaşı”nda Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği açık ve net destekten sonra, öyle anlaşılıyor ki taraflar arasındaki stratejik işbirliği derinleşiyor.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliği, hiç şüphesiz yeni değildir. Yeni ya da dikkat çekici bulunan, bu işbirliğinin anlamlı ve teknik bir derinlik kazandığının düşünülmesidir.

Niye böyle düşünüldüğü, bu gelişmenin yol açtığı çağrışımlar ile ilgilidir. Bu çağrışımlar şunlardır:

i. Kullanılan tabir belki tam oturmamış olabilir ama, Ankara’yı, Bakü’yü “marke etme” peşinde görüyorum. Buna bağlı olarak da akla iki soru geliyor. Birinci soru, Kafkasya’yı acaba ne bekliyor sorusu; ikinci soru da, Ankara, Kafkasya bağlamında 3. aktörler ile örtülü bir çaba içinde olabilir mi sorusudur.

ii. Azerbaycan’ın jeopolitiği ve bölgesel sorunlar hatırlandığında, bir önceki paragraf ile bağlantılı olarak, haliyle akla İran ve Rusya geliyor.

iii. Yine ilk paragraf ile ilgili olarak, ABD Başkanı Biden’ın medyada “Türkiye taviz vermeye açık” şeklinde yer alan ifadesi ve bu nedenle AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları askıya aldığı-alacağı, yeni yaptırımların olmayacağı haberi de akla geliyor.

iv. Bu belirtilenlere bağlı olarak da, acaba, Ankara ve Bakü, iktidarlarını sürdürme için ABD’ye (Avrupa’ya) yanaşma ve desteğini kazanma peşinde olabilir mi sorusu akla geliyor. Çünkü her ikisi de çok uzun yıllardır ülkelerini yöneten AKP/Sayın Erdoğan iktidarı ile YAP/Sayın Aliyev iktidarı, ülkelerinde sıkıntı içindedirler.

Söz konusu gelişme ışığında Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliğinin derinleşmekte olduğuna bakarken ayrıca şunlar da zihinde canlanıyor, şunları da görmek gerekir:

i. Sayın Erdoğan da, Sayın Aliyev de, hem Cumhurbaşkanı, hem de partilerinin Genel Başkanlarıdır. Ancak Sayın Erdoğan’dan farklı olarak, Sayın Aliyev’in muhterem eşleri Sayın Mihriban Aliyeva, hem Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı, hem de YAP’nin Genel Başkan Vekili’dir.

ii. AKP/Sayın Erdoğan iktidarı, bugüne kadar genelde, hangi ülke ile yakınlaşma içine girmişse, bunun sonu iyi olmamış, yakın oldukları ile sonra karşı karşıya gelmiştir. Dolayısıyla, ister istemez insanın aklına, acaba bugün aralarındaki stratejik işbirliğini derinleştiren Türkiye ile Azerbaycan da, yarın biri birlerinden uzaklaşır, araya soğukluk girer mi sorusu geliyor.

iii. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliğinin derinleşmekte olması uluslararası politika bağlamında yukarıdaki çağrışımlara yol açarken; Sayın İlham Aliyev’in, Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ve partide Genel Başkan Vekili olan muhterem eşleri ve muhterem kızı ile birlikte, Karabağ’da işgalden kurtarılan yerlerdeki yerinde “inceleme” haberleri ve bu haberlere dair görüntüler, siyaset ve diplomasi bağlamında düşündürücü bulunuyor.

20 Mart 2021

[i] Bakınız: 20.3.2021 tarihli ve 31429 sayılı Resmi Gazete.


ABD’DE BORU HATTI SİSTEMİNE SİBER SALDIRI VE ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk I. ABD’de, Doğu kıyıları boyunca, 5.500 milden fazla bir alanı kapsayan ve günde 100 milyon galondan fazla benzin, dizel, jet yakıtı ve ev tipi ısıtma yağı taşınmasına boru hatlarıyla aracılık eden sisteme siber saldırı olmuş[i]… Saldırıyı yapan da, saldırı ile ne istendiği de henüz bilinmiyor. Ancak saldırının gerçek boyutunu öğrenmek-anlamak

ABD’NİN “ASILSIZ” ERMENİ İDDİALARINA İTİBAR ETMESİNİ ANLAMA, ABD’Yİ VE BAŞKAN BİDEN’I KINAMA

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk I. Ermenilerin tarihi gerçekler ile bağdaşmayan ve uluslararası hukuk açısından dayanaktan yoksun, “asılsız” soykırım iddiaları, her 24 Nisan’da gündeme gelir, tartışılır, acaba ABD bu asılsız iddialara itibar eder mi diye merak edilirdi. En sonunda, bu 24 Nisan (2021)’da, ABD Başkanı Joe Biden, Ermenilerin asılsız iddialarına itibar etti. Hem de, Ermenilerin

UKRAYNA GERGİNLİĞİ

Prof. Dr. Dr. Osman Metin Öztürk Karadeniz’deki Rusya-Ukrayna gerginliğinde tansiyon yükseliyor gözüküyor. Gerginlik tırmanırken, önce Ukrayna’dan savaş istenmediği açıklaması gelmiş; daha sonra Rusya’dan da aynı yönde bir açıklama gelmişti.[i] Ancak Ukrayna’dan ve Rusya’dan bu açıklamalar gelmiş iken; ABD de, bir yandan durumdan endişeli olduğunu, gelişmeleri yakından izlediğini ve Dışişleri Bakanının Ukrayna konusunu Avrupalı ortaklarla görüşmek

BİDEN YÖNETİMİNİN İLK SAVUNMA BÜTÇESİ TASLAĞI NELER SÖYLÜYOR?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk I. Biden Yönetiminin ilk savunma bütçesi taslağı Kongre’ye sunulmuş. Yeni mali yıla ilişkin taslakta, savunma bütçesi olarak 753 milyar dolar öngörülmüş. Bu rakamın, 715 milyar doları Pentagon’a gidecekmiş ve Pentagon’a gidecek bu rakam, bir önceki yılın rakamına göre, mütevazi bir artışı içeriyormuş.[i]

“KİŞİSELLEŞMİŞ” DEVLETLER ÜZERİNE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı İsrail’de, Netanyahu’nun 12. yıla giren iktidarında, ideolojinin ve siyaset felsefesinin arkalara gittiği, sağ ve sol ayrımının kalmadığı, bunların yerini “Netanyahu taraftarlarının” ve “Netanyahu karşıtlarının” aldığı belirtiliyor. İsrail’de geçtiğimiz günlerde gerçekleşen erken genel seçimin sonuçları ışığında yapılmış kısa analizde[i] geçen bu tespit, acaba, i. küresel ölçekte bu yönde bir

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.