LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’NIN İMZALANIŞININ 99.YILI MESAJI

Türkiye (Cumhuriyeti) Devleti’nin, egemen ve bağımsız bir devlet olarak, diğer devletler ile eşit haklara sahip şerefli bir üyesi olarak, “Dünya milletleri ailesi” içinde yer almasına imkân veren, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanışının 99. yıl dönümü…
Bir kere daha kutlu olsun.
Lozan Barış Antlaşması, Türk Milletinin yüreğindeki “istiklal” ateşinin ve bütün Dünyaya timsal olmuş büyük zaferinin belgesidir.
Lozan Barış Antlaşması, Türk Milletinin, verdiği Kurtuluş Savaşı’nın ürünü -üç ay sonra Cumhuriyet ile taçlanacak- devletinin “kuruluş belgesidir.
Lozan Barış Antlaşması, Türk Milletinin, dönemin emperyalist devletleri karşısında elde etmiş olduğu, bütün mazlum milletlere ışık saçan, zaferinin belgesidir.
Lozan Barış Antlaşması, Türk Milletinin, her anlamda “tam bağımsızlığına” ve özgürlüğüne kavuştuğunun, bunun imzacı devletlerce de kabul edildiğinin belgesidir.
Dileğim, Lozan Barış Antlaşması ile yükselmiş “ay yıldızlı bayrağın” özgür ve bağımsız olarak sonsuza kadar yükseklerde dalgalanması; Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanmasında ifadesini bulan milli mücadele ruhuna yeniden erişecek aziz Türk Milletinin çağdaş uygarlığın ta kendisi olması…
Bu düşünce ve duygularla, imzalanışının 99. yılında, başta Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Lozan Barış Antlaşması’nın ortaya çıkmasında emeği geçen, bu yolda şehit ve gazi olan, yararlılık gösteren, sivil-asker, isimli-isimsiz bütün kahramanları rahmetle ve şükranla anıyorum. Hepsinin aziz ruhları şad olsun.
24 Temmuz 2022
Prof. Dr. Osman Metin Öztürk
ASCMER Başkanı

Anahtar Kelimeler: 24 Temmuz,  Lozan,  Mesaj, 

ZAFER AYI, ZAFER HAFTASI VE ZAFER BAYRAMI MESAJI

30 Ağustos Zafer Bayramı denilince hemen akla; 1922 yılının 26 Ağustos’unda başlayan ve 30 Ağustos’unda Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taarruz)  gelir. Ancak 30 Ağustos Zafer Bayramı, sadece “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nde (Dumlupınar’da) kazanılan zafere, Büyük Taarruz’a, işaret etmez. Hem Büyük Taarruz içinde cephelerde kazanılmış zaferler, hem de Türk Tarihinde, Ağustos ayı içinde kazanılmış,

MAREŞAL GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk… Türk Milletine, Türk Devletine ve Türk Vatanına adanmış bir hayat… Sivil-askeri arkadaşları ile birlikte verdiği mücadeleler ve ortaya koydukları bugüne gelmiş yaşayan eserler… Yaşayan en büyük eseri ise, “temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan”, vatandaşı olmakla iftihar ettiğim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti… Diyor ki,

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

19 Mayıs 1919, büyük Türk Milleti’nin vatan topraklarını düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarma ve özgür- bağımsız yaşama iradesini dışa vurduğu, bugün vatandaşı olmakla iftihar ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına giden yolda, bir başlangıçtır, bir işaret fişeğidir.

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ (DÜNYA TÜRKLERİNİN GÜNÜ) MESAJI

Türk’ün atası Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında, Türk Ocakları’nda yaptıkları konuşmada şunları söylemiş:

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.