KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 33. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ İDRAK EDİYORUZ

Kıbrıs Türk halkının, özgürlüğüne ve egemenliğine sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 33. yılını idrak ediyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere nasıl ulaştığını çok iyi biliyor ve Kıbrıs Türk Halkının özgür iradesinin ve egemenliğinin simgesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, bilinçli nesillerle sonsuza kadar yaşayacağına yürekten inanıyorum.

Türkiye; uluslararası hukukun ve tarihin kendisine bahşettiği hak ile, Kıbrıs Türk Halkının kendi Cumhuriyetinde, kendi anayasası ile, kendi bayrağının gölgesinde, huzur ve mutluluk içinde yaşamasının teminatıdır.

Uğruna can verilen, kan akıtılan ve ter dökülen; büyük fedakârlıklarla kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşaması en büyük dileğimdir.

Bu vesileyle, vatan ve millet uğruna mücadele nasıl olurmuş, bunu ortaya koyan ve bunu çağrıştıran en güncel ve somut örmek olduğuna inandığım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı bir kere daha rahmet ve saygı ile anıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kıbrıs Türk Halkının Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum.

Ve Kıbrıs Türk Halkının kendi ülkesinde, kendi bayrağının altında, özgür ve bağımsız yaşaması uğruna hayatını feda etmiş bütün şehitlerimizi, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dâhil ebediyete intikal etmiş bütün gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Hayatta olan gazilerimize, sağlık ve huzur dolu günler diliyor, önlerinde saygı ile eğiliyorum. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını koruması ve sürdürmesi yolunda mücadele edenleri, hak ve menfaatlerini savunanları ise, saygı ile selamlıyorum.

Prof. Dr. Osman Metin ÖZTÜRK

ASCMER Başkanı

Ankara, 15 Kasım 2016.

Anahtar Kelimeler: KKTC,  kuruluş yıldönümü, 

ZAFER AYI, ZAFER HAFTASI VE ZAFER BAYRAMI MESAJI

30 Ağustos Zafer Bayramı denilince hemen akla; 1922 yılının 26 Ağustos’unda başlayan ve 30 Ağustos’unda Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taarruz)  gelir. Ancak 30 Ağustos Zafer Bayramı, sadece “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nde (Dumlupınar’da) kazanılan zafere, Büyük Taarruz’a, işaret etmez. Hem Büyük Taarruz içinde cephelerde kazanılmış zaferler, hem de Türk Tarihinde, Ağustos ayı içinde kazanılmış,

KURBAN BAYRAMI MESAJI

ASCMER izleyicilerinin yaklaşan Kurban Bayramlarını kutlar, günlerinin esenlik içinde geçmesini dilerim. Prof. Dr. Osman Metin Öztürk ASCMER Başkanı 17 Temmuz 2021

1974 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NIN YILDÖNÜMÜ MESAJI

Kıbrıs Türklerinin kendi topraklarında egemen olmasının, özgür ve bağımsız olarak yaşamasının önünü açan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 47. yıldönümünde; başta “Kıbrıs Davası”nın asla unutulmayacak ismi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “Kurucu” Cumhurbaşkanı “Gazi” Rauf R. Denktaş olmak üzere, bu harekata katılarak harekatta şehit düşen, gazi olan ve ter döken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kıbrıs Türk Mukavemet

AB’Nİ VE AB KOMİSYONU BAŞKANI SAYIN LEYEN’İ KINAMA MESAJI

Sayın Nikolaus Meyer-Landrut Büyükelçi AB Türkiye Temsilcisi Avrupa Komisyonu Başkanı Sayın Ursula von der Leyen, son günlerde, AB’nin Kıbrıs’ta “iki devletli” bir çözüm önerisinin asla kabul etmeyeceğini açıklıyor. Bir Türk vatandaşı ve bu konuları çalışan bir akademisyen olarak, bu yaklaşımdan ve bu açıklamalardan ciddi olarak rahatsızlık duyuyorum.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.