KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN 33. KURULUŞ YILDÖNÜMÜNÜ İDRAK EDİYORUZ

Kıbrıs Türk halkının, özgürlüğüne ve egemenliğine sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 33. yılını idrak ediyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bugünlere nasıl ulaştığını çok iyi biliyor ve Kıbrıs Türk Halkının özgür iradesinin ve egemenliğinin simgesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin, bilinçli nesillerle sonsuza kadar yaşayacağına yürekten inanıyorum.

Türkiye; uluslararası hukukun ve tarihin kendisine bahşettiği hak ile, Kıbrıs Türk Halkının kendi Cumhuriyetinde, kendi anayasası ile, kendi bayrağının gölgesinde, huzur ve mutluluk içinde yaşamasının teminatıdır.

Uğruna can verilen, kan akıtılan ve ter dökülen; büyük fedakârlıklarla kurulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin sonsuza kadar yaşaması en büyük dileğimdir.

Bu vesileyle, vatan ve millet uğruna mücadele nasıl olurmuş, bunu ortaya koyan ve bunu çağrıştıran en güncel ve somut örmek olduğuna inandığım Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı bir kere daha rahmet ve saygı ile anıyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kıbrıs Türk Halkının Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum.

Ve Kıbrıs Türk Halkının kendi ülkesinde, kendi bayrağının altında, özgür ve bağımsız yaşaması uğruna hayatını feda etmiş bütün şehitlerimizi, Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş dâhil ebediyete intikal etmiş bütün gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum. Hayatta olan gazilerimize, sağlık ve huzur dolu günler diliyor, önlerinde saygı ile eğiliyorum. Bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin varlığını koruması ve sürdürmesi yolunda mücadele edenleri, hak ve menfaatlerini savunanları ise, saygı ile selamlıyorum.

Prof. Dr. Osman Metin ÖZTÜRK

ASCMER Başkanı

Ankara, 15 Kasım 2016.

Anahtar Kelimeler: KKTC,  kuruluş yıldönümü, 

ZAFER AYI, ZAFER HAFTASI VE ZAFER BAYRAMI MESAJI

30 Ağustos Zafer Bayramı denilince hemen akla; 1922 yılının 26 Ağustos’unda başlayan ve 30 Ağustos’unda Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taarruz)  gelir. Ancak 30 Ağustos Zafer Bayramı, sadece “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nde (Dumlupınar’da) kazanılan zafere, Büyük Taarruz’a, işaret etmez. Hem Büyük Taarruz içinde cephelerde kazanılmış zaferler, hem de Türk Tarihinde, Ağustos ayı içinde kazanılmış,

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’NIN İMZALANIŞININ 99.YILI MESAJI

Türkiye (Cumhuriyeti) Devleti’nin, egemen ve bağımsız bir devlet olarak, diğer devletler ile eşit haklara sahip şerefli bir üyesi olarak, “Dünya milletleri ailesi” içinde yer almasına imkân veren, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanışının 99. yıl dönümü… Bir kere daha kutlu olsun. Lozan Barış Antlaşması, Türk Milletinin yüreğindeki “istiklal” ateşinin ve bütün Dünyaya timsal olmuş büyük zaferinin belgesidir.

MAREŞAL GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk… Türk Milletine, Türk Devletine ve Türk Vatanına adanmış bir hayat… Sivil-askeri arkadaşları ile birlikte verdiği mücadeleler ve ortaya koydukları bugüne gelmiş yaşayan eserler… Yaşayan en büyük eseri ise, “temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan”, vatandaşı olmakla iftihar ettiğim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti… Diyor ki,

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

19 Mayıs 1919, büyük Türk Milleti’nin vatan topraklarını düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarma ve özgür- bağımsız yaşama iradesini dışa vurduğu, bugün vatandaşı olmakla iftihar ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına giden yolda, bir başlangıçtır, bir işaret fişeğidir.

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ (DÜNYA TÜRKLERİNİN GÜNÜ) MESAJI

Türk’ün atası Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında, Türk Ocakları’nda yaptıkları konuşmada şunları söylemiş:

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.