DAĞLIK KARABAĞ ZAFERİ, BAKU VE ANKARA

Prof. Dr. Osmasn Metin Öztürk, ASCMER Başkanı

Dağlık Karabağ’daki çatışmada gelinen noktada, elde edilen zaferle ilgili olarak iki hususa dikkat çekmek isterim.

Birincisi, Azerbaycan Devlet Başkanı Sayın Aliyev’in açıklamalarında gördüğüm  “devlet ciddiyeti” eksikliğidir. Zafer üzerinden Ermenileri, Ermenistan’ı, Ermenistan Başbakanı’nı aşağılamak, onlarla alay etmek, eğlenmek, sade Azerbaycan vatandaşına, Azerbaycan halkına, belki yakışır ama, Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturan birine -Sayın Aliyev’e- yakışmıyor diye düşünüyorum.

Niye?

Çünkü bu tür davranışlar, uluslararası ilişkilerin yerleşik nezaket kuralları tarafından himaye edilmez, uluslararası ilişkilerde “hafiflik” olarak görülür, devlet ciddiyeti konusunda soru işaretlerine yol açar. Keza Türk tarihi, Türk kahramanlığı, Türk kültürü de, yendiği düşmanla dalga geçmeyi ve onu aşağılamayı öngörmez, bunu dışlar. Türk töresinde bu yoktur. Törede, yenilen düşmana saygı vardır. Bu nedenle Sayın Aliyev’in, açıklamalarında Ermeniler, Ermenistan, Ermenistan Başbakanı için kullandığı dili ve üslubu doğru bulmuyorum.

İkincisi, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’da Ermenilere karşı elde ettiği zaferin Türkiye’de AKP/Sayın Erdoğan iktidarı tarafından iç siyaset malzemesi olarak kullanılmak istenebileceğine dair emareleri algılamamdır. Eğer iktidarın böyle bir niyeti varsa, bunu da doğru bulmuyorum.

Niye? Çünkü,

– Bu, Azerbaycan’ın zaferine gölge düşürür. Azerbaycan’ı güçsüz gösterir. Oysa Azerbaycan’ın da, Türkiye’nin de, bölgede güce/güçlü gözükmeye ihtiyaçları vardır.

– Azerbaycan, müstakil bir devlet, Türkiye tarafından kontrol edilen bir devlet değil. Eğer AKP/Sayın Erdoğan iktidarı zafere ortak çıkma niyetini taşıyorsa, bunun, hem Azerbaycan’ın müstakilliğini zedeleyeceğini, hem de Azerbaycan’ın Türkiye’den bağımsız olarak atacağı adımların faturasının bundan böyle Türkiye’nin de önüne konulmasının yolunu açmış olabileceğini görmesi gerekir.

– Derler ki, madem Türkiye Azerbaycan’ı Dağlık Karabağ’da zafere ulaştıracak güce sahip, içerideki ve dışarıdaki mevcut durumu ne oluyor? Türkiye, içeride ciddi bir ekonomik sıkıntı içinde gözükmüyor mu? Dışarıda, yaklaşık 40 yıldır başına bela kanlı bölücü/ayrılıkçı terörizmin dış desteğini kesti mi, söndürdü mü; Suriye’nin kuzeyindeki tehdidi bertaraf etti mi; Doğu Akdeniz’de, Kıbrıs’ta, Ege’de, Batı Trakya’da, Libya’da hak ve menfaatlerini güvenceye kavuşturdu mu, bütün bu mücadelelerden zaferle çıktı mı? Yani böyle bir durumda, AKP/Sayın Erdoğan iktidarı için içeride ve dışarıda zaten oluşmuş güven ve ciddiyet kaybının daha da artması ihtimali söz konusu olabilecektir.

AKP/Sayın Erdoğan iktidarı, Türkiye’yi yeni gaileler ile karşı karşıya getirmemek için, Türkiye’nin üzerindeki baskıyı/kuşatmayı daha da ağırlaştırmamak için, “bir millet, iki devlet” söylemine halel getirmemek için, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ’daki zaferini içeride iç politika malzemesi yapmaktan uzak durmalıdır. Durmayacaksa, en azından bunda aşırıya kaçmamalıdır. Bu konu, iktidara oy getirmez, dolaylı kaybettirir. AKP/Sayın Erdoğan iktidarının Dağlık Karabağ zaferine yaklaşımı, ölçülü, gerçekçi, akılcı, geçmişi-geleceği dikkate alan, sorumluluk duyulduğuna işaret eden, bir yaklaşım olmalıdır.

Dün, Ermeniler Dağlık Karabağ’ı işgal ederken ve o tarihten bu yana işgal sürerken Türkiye olarak Azerbaycan’ın ve Azerbaycanlı kardeşlerimizin yanında ne kadar olmuşsak, bugün, bu zaferde de o kadar olmalıyız. Fazlası, bana göre, “haram” olur. “Kardeşlik hukuku”nun ölçüsünün de bu olduğunu düşünüyorum.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 11 Kasım 2020


UKRAYNA’DAKİ ÇATIŞMANIN TRANSDİNYESTER CUMHURİYETİ’NE YANSIMA İHTİMALİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk I. Moldova’nın doğusunda, fazla derinliği olmayan kuzeyden güneye doğru ince bir şerit halinde uzanan 1990’da Moldova’dan kopup tek taraflı bağımsızlık ilan eden, Ukrayna’nın batısından Ukrayna’ya komşu, Rusya himayesindeki, bugüne kadar Rusya dışında kimsenin bağımsızlığını tanımadığı Transdinyester Cumhuriyeti’nde dikkat çekici üç ayrı terör saldırısı yaşanıyor.[i] Bu çalışma, bu saldırıları çıkış noktası

PENÇE KİLİT OPERASYONU, “ERBİL GAZI” VE KÜRTLERE “ULUS İNŞASI”…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Linkedin’de Sayın Erkan Ayan’ın “AB-D neden Kuzey Irak’ta Pençe Kilidi Operasyonuna sessiz?” sorusu ile başlayan, benim bağlantı ağıma dâhil Sayın Murat Sekmen üzerinden muttali olduğum bir paylaşım ile karşılaştım. Bu paylaşımda, Türkiye’nin PKK terör örgütüne yönelik olarak Irak’ın kuzeyinde icra ettiği Pençe Kilit Operasyonu, (Erbil’in kontrolündeki) bölgenin petrol ve doğal

TACİKİSTAN SAVUNMA BAKANI’NIN TÜRKİYE ZİYARETİ ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Geçtiğimiz günlerde (20-21 Nisan’da) Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar’ın önemli bir ziyaretçisi vardı. Tacikistan Savunma Bakanı Orgeneral Sherali Mirzo, Sayın Akar’ın “resmi davetlisi” olarak Türkiye’deydi. Sayın Akar, Sayın Mirzo’yu Milli Savunma Bakanlığı’na gelişinde askeri törenle ve görüntülerde ifadesini bulan dikkat çekici bir samimiyet ile karşılamış. Milli Savunma Bakanlığı tarafından

UKRAYNA’DAKİ SICAK ÇATIŞMANIN -GELİNEN NOKTADA- EVRİLME DURUMU

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk I. Ukrayna’daki sıcak çatışmaya, ABD, ABD’nin ortakları ve müttefikleri ile bunların kontrolündeki medya “savaş” diyor. Ben, bugüne kadar “sıcak çatışma” ifadesini kullandım. Rusya ise, “özel askeri operasyon” diyor. “Savaş” kavramını kullanmayı niçin doğru bulmadığıma, kavramın genel-geçerli tanımından ve uluslararası hukuktan hareketle, ayrı bir yazı ile işaret etmiştim. “Özel askeri operasyon”,

MİLLİ SAVUNMA BAKANI’NIN KARADENİZ’DEKİ SERBEST KALMIŞ MAYINLARA DAİR AÇIKLAMALARININ ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk “Karadeniz’deki serseri mayınlarla ilgili açıklamada bulunan Milli Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, ‘Mayınlar kasıtlı mı bırakıldı diye şüphelerimiz var. Belki NATO’ya ait mayın tarama gemilerinin Karadeniz’e girmesi için bir plan dâhilinde de bu mayınlar bırakılmış olabilir’ dedi.”[i] Haberde, Sayın Akar’ın, mayınların Rus yapımı olduğunu ve hangi ülkenin bıraktığının araştırıldığını, söz

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.