“AYET-EL KÜRSİ YAZILI PİRİNÇ TANESİ…”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “dinsiz”, “din düşmanı” ya da “dindarlara baskı yaptığını” söyleyenler, gazeteci Sayın Yılmaz Özdil’in bugünkü (31.8.19) Sözcü Gazetesi’nde yer alan “Ayet-el Kürsi yazılı pirinç tanesi…” başlıklı yazısını lütfen bir okusunlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bugünkü bakış… Bu konu, çok üzüldüğüm bir konu… Haksız olmanın ve objektif vicdanları derinden yaralamanın ötesinde, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde, buna ciddi şekilde zarar veren, dolayısıyla beka sorununu ağırlaştırma potansiyelini çok yüksek gördüğüm bir konu…

Milli Mücadele zaferle sonuçlanmış, Cumhuriyet kurulmuş, üzerinden 96 yıl geçmiş; Gazi Mustafa Kemal vefat etmiş, üzerinden 81 yıl geçmiş, fakat Mustafa Kemal hala “dinsiz”, hala “din düşmanı”, hala “dindarlara baskı yapan”!…

Ülke işgal altındaysa, Milli Mücadele ile bu işgale son verilmişse, Mustafa Kemal bu mücadelenin mimarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bu yaklaşım niye? Bu yaklaşım, gerçekte Mustafa Kemal üzerinden Milli Mücadeleye yönelik olarak görünmüyor mu?

Aklım almıyor… Vatan sevgisi imandan değil mi? Esaret/işgal, İslam’ın gereklerini yerine getirmeye mani değil mi? Kendinden çok büyük güçler karşısında zafere ulaşmak, Allah’ın rızasına ve sevgisine mazhar olmanın çok açık ve net bir işareti değil mi?

O zaman toplumda İslami kimlikleri ile bilinen kişilerdeki bu “Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşmanlığı” niye? Böyle bir yaklaşım İslam inancı ile nasıl bağdaştırılabilir? Müminler kardeş değil mi? Ölmüş kişinin arkasından bu yapılan da zulüm sayılmaz mı? Ya “Ölülerinizi hayırla yâd ediniz” Hadis-i Şerifi; bu, ne olacak?

Dün Milli Mücadelede işgalci emperyalistlere karşı Anadolu’da savaşılırken, bu mücadeleyi sekteye uğratmak için, yerli işbirlikçiler eliyle, Mustafa Kemal’in “dinsiz”, “din düşmanı”, “dindarlara baskı yaptığı” propagandası maksatlı olarak işlenmişti…

Demek ki, Milli Mücadele bitmemiş, “işbirlikçilik” devam ediyor, böyle bir anlam çıkmaz mı? Milli tarihe sırtını dönmeden başlayıp milli tarihe düşmanlığa kadar varan bir çizgi üzerinde sergilenen mevcut bu yaklaşımlar başka nasıl anlaşılabilir?

Bu nasıl bir İslam inancı diye sormadan edemiyorum. Çünkü Yüce Allah’ın kelâmı Kur’an-ı Kerim’de geçenler ile, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e (ve Milli Mücadele’ye) karşı sergilenen bu tavrı bağdaştıramıyorum.

Yüce Allah, doğruların, salih ameller peşinde koşulların, yardımcısı olsun.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha rahmetle ve şükran ile anıyorum. Mekânı cennet, ruhu şâd olsun.

Büyük Türk Milletinin Müslüman bir ferdi olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e (ve Milli Mücadeleye) karşı takınılan bu tavır,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı ve aydınlattığı yolda yürüme azim ve kararlılığımı ayrıca güçlendirmektedir.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara, 31 Ağustos 2019

www.ascmer.org


ZAFER AYI, ZAFER HAFTASI VE ZAFER BAYRAMI MESAJI

30 Ağustos Zafer Bayramı denilince hemen akla; 1922 yılının 26 Ağustos’unda başlayan ve 30 Ağustos’unda Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taarruz)  gelir. Ancak 30 Ağustos Zafer Bayramı, sadece “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nde (Dumlupınar’da) kazanılan zafere, Büyük Taarruz’a, işaret etmez. Hem Büyük Taarruz içinde cephelerde kazanılmış zaferler, hem de Türk Tarihinde, Ağustos ayı içinde kazanılmış,

LOZAN BARIŞ ANTLAŞMASI’NIN İMZALANIŞININ 99.YILI MESAJI

Türkiye (Cumhuriyeti) Devleti’nin, egemen ve bağımsız bir devlet olarak, diğer devletler ile eşit haklara sahip şerefli bir üyesi olarak, “Dünya milletleri ailesi” içinde yer almasına imkân veren, Lozan Barış Antlaşması’nın imzalanışının 99. yıl dönümü… Bir kere daha kutlu olsun. Lozan Barış Antlaşması, Türk Milletinin yüreğindeki “istiklal” ateşinin ve bütün Dünyaya timsal olmuş büyük zaferinin belgesidir.

MAREŞAL GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk… Türk Milletine, Türk Devletine ve Türk Vatanına adanmış bir hayat… Sivil-askeri arkadaşları ile birlikte verdiği mücadeleler ve ortaya koydukları bugüne gelmiş yaşayan eserler… Yaşayan en büyük eseri ise, “temeli Türk kahramanlığı ve yüksek Türk kültürü olan”, vatandaşı olmakla iftihar ettiğim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti… Diyor ki,

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

19 Mayıs 1919, büyük Türk Milleti’nin vatan topraklarını düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarma ve özgür- bağımsız yaşama iradesini dışa vurduğu, bugün vatandaşı olmakla iftihar ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına giden yolda, bir başlangıçtır, bir işaret fişeğidir.

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ (DÜNYA TÜRKLERİNİN GÜNÜ) MESAJI

Türk’ün atası Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında, Türk Ocakları’nda yaptıkları konuşmada şunları söylemiş:

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.