3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ (DÜNYA TÜRKLERİNİN GÜNÜ) MESAJI

Türk’ün atası Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında, Türk Ocakları’nda yaptıkları konuşmada şunları söylemiş:

“… Biz milliyet fikirlerini uygulamada çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz.

      Bunun zararlarını fazla faaliyetle karşılamaya çalışmalıyız. Bilirsiniz ki, milliyet teorisini, millet idealini yok etmeye çalışan teorilerin dünya üzerinde uygulanması, mümkün olamamıştır. Çünkü tarih, olaylar, hadiseler ve gözlemler her zaman insanlar ve milletler arasında, milliyetin daima egemen olduğunu göstermiştir ve milliyet prensibi aleyhindeki büyük çapta fiili tecrübelere rağmen yine milliyet hissinin öldürülemediği ve yine kuvvetle yaşadığı görülmektedir.

      Özellikle bizim milletimiz, milliyetini ihmal edişinin çok acı cezalarını çekmiştir. Osmanlı İmparatorluğu içindeki çeşitli toplumlar hep milli inançlara sarılarak, milliyetçilik idealinin kuvvetiyle kendilerini kurtardılar. Biz ne olduğumuzu onlardan ayrı ve onlara yabancı bir millet olduğumuzu sopa ile içlerinden kovulunca anladık. Kuvvetimizin zayıfladığı anda bizi hor ve hakir gördüler. Anladık ki, kabahatimiz kendimizi unutmuş olduğumuzmuş. Dünyanın bize hürmet göstermesini istiyorsak ilk önce bizim kendi benliğimize ve milliyetimize bu hürmeti; hissi, fikri ve fiili olarak bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim; bilelim ki, milli benliğini bulmayan milletler başka milletlerin avıdır.

      Mevcudiyeti milliyemize düşman olanlarla dost olmayalım. Böylelerine karşı bir Türk şairinin dediği gibi: ‘Türküm ve düşmanım sana, kalsam da bir kişi’ diyelim. Düşmanlarımıza bu hakikatı ifade ettiğimiz gün, kanaatimize, mefkûremize, istikbalimize yan bakan her ferdi düşman telakki ettiğimiz gün, milli benliğe uzanacak her eli şiddetle kırdığımız, milletin önüne dikilecek her haili derhal devirdiğimiz gün, halası hakikiye vasıl olacağız. Ve sizler gibi münevver, azimli, imanlı gençler sayesinde bu halasa vasıl olacağımıza emin olabiliriz.” (Kaynak: Atatürkçülük, Birinci Kitap, Ankara, 1983, s.59-60)

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk’ün atasıdır ve bu söyledikleri Türk Dünyasının bütünü için geçerlidir. O itibarla, “3 Mayıs” benim için, hem “Türkçüler Günü”dür, hem de “Dünya Türklerinin Günü”dür; “3 Mayıs”ı böyle görüyorum.

Dünya Türklerinin Günü, “3 Mayıs Türkçüler Günü”, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yukarıdaki ifadeleriyle, kutlu olsun.

İnanıyorum ki; Türk Dünyası, ırkçı olmanın ötesinde, tarihsel, sosyolojik ve hukuksal bir bakış açısına dayalı Türkçülük, aklın ve bilimin yol göstericiliğinde, ortak tarih, ortak kültür, ortak dil, ortak fikir ve ortak iş üzerinden, ortak çıkar zemininde, uluslararası politikada siyasal gerçeklik kazanacak ve şanlı tarihine yaraşır bir yer bulacaktır. Ve geç de olsa, içerideki ve dışarıdaki bilinen tüm engellemelere rağmen, Türkiye de bu yolda hem üzerine düşeni yerine getirecek, hem de hak ettiği saygın yerine kavuşacaktır.

Bu vesileyle, dünden bugüne büyük Türk Milletinin istiklali ve istikbali uğruna baş koymuş, hayatlarını hiçe saymış, bu yolda her türlü cefaya göğüs germiş olanları, kendilerini büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak hissedenleri/görenleri, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ve diğer bağımsız Türk Devletlerinin vatandaşı olmakla iftihar edenleri, henüz devlet olma bahtiyarlığına erişememiş olmakla beraber büyük Türk Milletinden olmanın gurur ve şuurunu taşıyıp bu şuurla hareket edenleri, mesaisini samimi olarak ülkesinin ve insanlarının daha mutlu, daha huzurlu ve daha müreffeh yaşamasına hasreden bütün Türkleri, milli ve manevi değerlerini biri birine karıştırmayan Türkleri, manevi değerlerinin yanında milli değerlerini unutmayan-ihmal etmeyen Türkleri, “3 Mayıs Türkçüler Günü”nde, Dünya Türklerinin Günü’nde, sevgiyle ve saygıyla anıyorum; bunlardan ebediyete intikal etmiş olanları şükranla ve rahmetle yâd ediyorum.

Bu özel gün münasebetiyle, hâlihazırda özgürlüğünden ve temel insan haklarından yoksun ve insanca bir yaşamdan uzak olarak yaşayan, Dünya Türklerinin, tez zamanda özgürlüklerine, insanca bir yaşama ve bayraklarının semalarında özgürce dalgalandığı kendi vatanlarına kavuşmalarını diliyorum.

Bu duygu ve düşünceler ile, bir kez daha, Dünya Türklerinin Günü “3 Mayıs Türkçüler Günü”nünüz kutlu olsun.

Ne mutlu Türk’üm diyene.

Yüce Allah, büyük Türk Milletini korusun ve yüceltsin, Türk’e düşman olanlara fırsat vermesin; Allah’ın laneti, Türk’e düşman olanların üzerine olsun…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Ankara, 7 Mayıs 2020

* Seyahat nedeniyle, bu mesaj, birkaç gün gecikmeli olarak yayınlanmıştır.


CUMHURBAŞKANI RAUF DENKTAŞ’I ANMA MESAJI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı, ebediyete intikal edişinin 11. yılında rahmetle, şükranla ve özlemle anıyorum. Merhum Denktaş, hayatını Kıbrıs Türk Halkına adamış; sahip olduğu mücadele adamı, mücahit, hukukçu, diplomat, devlet adamı ve lider kimlikleri, Kıbrıs Türk Halkının yok olmanın eşiğinden müstakil ve egemen bir devlete kavuşmasında ifadesini bulmuş; Türk Milletinin içinden

YENİ YIL MESAJI

Küresel ve bölgesel koşulların iyiye gitmediği; içeride, hayatın pahalılaştığı ve geçim derdinin ağırlaştığı, gelecek endişesinin arttığı, hukuka bağlılığın zayıfladığı, adalete olan güvenin erime sürecine girdiği, ülkenin iyi yönetilemediği, “taşıma suyla” ülke ekonomisinin döndürülmeye çalışıldığı, genelinde gerçekten yorucu, yıpratıcı ve üzücü bir yılı geride bırakıyoruz. Ancak bugünden gördüğüm, bizleri bekleyen yeni yılda da bu gidişatın devam

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ (CUMHURİYET BAYRAMI) MESAJI

Kıbrıs Türk halkının, vatanına, özgürlüğüne ve bağımsızlığına sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 39. yılını idrak ediyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin bugünlere nasıl ulaştığını çok iyi biliyor ve Kıbrıs Türk Halkının özgürlüğüne ve bağımsızlığına sahip çıkışının simgesi olan KKTC’nin, bilinçli nesiller elinde, sonsuza kadar yaşayacağına, yaşatılacağına yürekten inanıyorum. Çok büyük fedakârlıklarla kurulmuş

10 KASIM: ATATÜRK’Ü ANMA MESAJI

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Osmanlının son döneminde arka arkaya yaşanan savaşlarda yoksul ve yorgun düşmüş, yıpranmış, tükenme noktasına gelmiş büyük Türk Milletinin vatan sevgisinin, özgürlük ve bağımsızlık özleminin, yüksek karakterinin ve mücadele azminin farkında olarak, aziz vatanı düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarmak ve büyük Türk Milletini özgürlüğüne ve bağımsızlığına kavuşturmak için, Milli Mücadele’yi başlatan, “Kurtuluş

29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılını idrak ediyoruz. Cumhuriyet Bayramı, en büyük milli bayramımız. Bütün Türk vatandaşlarının, kendilerini Türk hisseden herkesin, Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.