29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılını idrak ediyoruz.

Cumhuriyet Bayramı, en büyük milli bayramımız.

Bütün Türk vatandaşlarının, kendilerini Türk hisseden herkesin, Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum.

Cumhuriyet’e giden yolun açılmasında, Cumhuriyet’in kurulmasında ve Cumhuriyet’in yaşatılıp bugünlere getirilmesi yolunda, mesai harcayan, emeği geçen, sivil-asker herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda toprağa düşmüş bütün şehitleri ve bu yolda kan verip, ter döküp, yararlılık gösterip gazi olanlardan bugün hayatta olmayanları rahmetle ve şükranla anıyorum. Yine bu yolda mesai harcadıkları, can verdikleri, kan ve ter döktükleri halde görevleri gereği isimleri fazla bilinmeyen ve bugün aramızda bulunmayan Cumhuriyet’in şehit ve gazi, “isimsiz kahramanlarını” da aynı şekilde rahmetle ve şükranla anıyorum. Hepsinin aziz ruhları şad olsun.

Cumhuriyeti yaşatma ve bugünlere getirme yolunda mesai harcayanlardan ve çaba içende olanlardan hayatta olanlara, bugün bu yolda yürüyenlere ve kendi koşullarında samimi olarak bu yolda emek harcayanlara sağlık, güç ve kuvvet diliyorum. Yolları açık olsun, işleri-güçleri rast gitsin.

Türk’ün atası Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurduğu Cumhuriyet’i büyük Türk Milleti’ne armağan etmiş, miras bırakmış, emanet etmiştir. Onun içindir ki, bu mirasa/emanete sahip çıkmak, kendisini büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak gören herkesin boynun borcudur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, halkı yücelten ve halka değer veren, halkı yaşatan, demokratik ve özgürlükçü bir yönetim şeklidir. Çünkü Cumhuriyet, halkın egemenliğini, halkın iradesini ve özgür seçimleri esas alır. Cumhuriyet, bu esasları nedeniyle, büyük Türk Milletinin “milli” benliğine ve karakterine en uygun yönetim şeklidir ki; bu, büyük Türk Milletinin Cumhuriyet’i koruma ve yaşatma sorumluluğunu ayrıca artırmaktadır.

Cumhuriyet’i böyle yaşadım, böyle anladım, böyle gördüm ve görüyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı, Cumhuriyet ile taçlanmış ateş, yüreğimi hep ısıttı, ısıtmaya devam ediyor, devam da edecek…

Bu ateşte, büyük Türk Milletinin birlik, beraberlik ve barış içinde bir arada yaşama iradesi, vatan ve millet sevgisi, inancı, büyük azmi, inanılmaz büyük gücü, fedakârlığı ve feragati, kendi geleceğine sahip çıkma iradesi, iç ve dış paydaşlarına duyduğu samimi sevgi ve saygı, dosta verdiği güven düşmana saldığı korku, akıl, bilim ve gerçekçilik var.

Kurtuluş Savaşı mucizesi bu ateş ile ortaya konulmuş, bu ateş sayesinde az zamanda büyük işler başarılmıştır. Düşmanların bile saygı gösterdiği güçlü devlet de, mutlu ve müreffeh millet de bu ateşin ürünüdür.

İçi bunlarla dolu Cumhuriyet ateşi, bir yönüyle çok iyi bilinen Türk Tarihinin çok somut, çok büyük bir tezahürüdür, büyük Türk Milletinin yaşayan güç ve ilham kaynağıdır; bir diğer yönüyle de, büyük Türk Milletinin gelecek endişesinden uzak olarak istikbale ümitle bakmasını sağlar. Bunlar nedeniyledir ki, Cumhuriyet ateşi, Türkiye’nin ulusal gücünü besleyen, devleti güçlü kılan, en temel unsurlardandır.

Cumhuriyet ateşi, bu ateşin ışığı, yürüdüğüm yolu hep aydınlattı, hep aydınlatmaya da devam edecek… Kimsenin gücü, yüreğimdeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisini silmeye ve O’nun eseri Cumhuriyet ateşini söndürmeye yetmeyecektir.

Türkiye Cumhuriyet Devleti, kuruluş değerlerini muhafaza ederek, ilelebet yaşayacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın…

İnanıyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve büyük Türk Milleti, tez zamanda, bugünkü olumsuzlukları geride bırakacak ve daha güzel, daha aydınlık, daha ferah günlere ulaşacak, yeniden devletimiz güçlü milletimiz mutlu ve müreffeh olacaktır. Buna olan inancım, tamdır.

Ne mutlu Türk’üm diyene.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

28 Ekim 2022, Ankara

Anahtar Kelimeler:

DUYURU

Uluslararası politikaya ve bu bağlamda Türkiye’ye ilişkin güncel gelişmeleri konu edinen yorum, değerlendirme ve analizlerin web sayfasına konulmasında (yüklenmesinde) her seferinde sorun yaşanmakta ve maalesef  bu sorun aşılamamaktadır. Bu durum muvacehesinde, web sayfasına güncel yorum, değerlendirme ve analiz yüklenilmesi ile uğraşmak yerine, bunların linkedin üzerinden yayınlanması yoluna gidilmiştir. Arzu eden takipçiler, linkedin üzerinden Prof. Dr.

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

  19 Mayıs 1919, büyük Türk Milleti’nin vatan topraklarını düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarma ve özgür- bağımsız yaşama iradesini dışa vurduğu, bugün vatandaşı olmakla iftihar ettiğimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulmasına giden yolda, bir başlangıçtır, bir işaret fişeğidir. Hatırlayınız… Ülke, Kasım 1918’den beri,  emperyalistlerin ve onların maşası olan devletlerin işgali altındadır. İşgalciler, Anadolu’yu “teslim almak” için,

DEPREM BÖLGESİNE DÂHİL İLLER ÜZERİNDEN CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ SONUÇLARI…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk YSK tarafından yapılan açıklamaya göre; 14 Mayıs’ta gerçekleşen cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiç biri % 50’nin üzerine çıkamadı ve bu nedenle, 28 Mayıs’ta, 14 Mayıs’taki ilk tur seçimde en çok oyu alan iki adayın (Sayın Erdoğan’ın ve Sayın Kılıçdaroğlu’nun) yarışacağı ikinci tur seçime gidilecek… 14 Mayıs’taki cumhurbaşkanı seçiminin kesin olmayan sonuçlarına

3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ MESAJI (DÜNYA TÜRKLERİNİN GÜNÜ MESAJI)

Türk’ün atası Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında, Türk Ocakları’nda yaptıkları konuşmada şunları söylemiş: “… Biz milliyet fikirlerini uygulamada çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle karşılamaya çalışmalıyız. Bilirsiniz ki, milliyet teorisini, millet idealini yok etmeye çalışan teorilerin dünya üzerinde uygulanması, mümkün olamamıştır. Çünkü tarih, olaylar, hadiseler ve gözlemler her

23 NİSAN MESAJI

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı… “Milli” bayramlarımızdan… Başta çocuklarımız olmak üzere, herkese kutlu olsun. Yaşasın 23 Nisan… Yaşasın ulusal/milli egemenlik… Yaşasın ulusal/milli egemenlik üzerine kurulmuş, yükselmiş ve bugünlere gelmiş Türkiye Cumhuriyeti Devleti… Bu vesileyle, büyük Türk Milletinin bir ferdi ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bir vatandaşı olarak, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.