29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98. yılını idrak ediyoruz.

Cumhuriyet Bayramı, en büyük milli bayramımız.

Bütün Türk vatandaşlarının, kendilerini Türk hisseden herkesin, Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum.

Cumhuriyet’e giden yolun açılmasında, Cumhuriyet’in kurulmasında ve Cumhuriyet’in yaşatılıp bugünlere getirilmesi yolunda, mesai harcayan, emeği geçen, sivil-asker herkese şükranlarımı sunuyorum. Bu yolda toprağa düşmüş bütün şehitleri ve bu yolda kan verip, ter döküp, yararlılık gösterip gazi olanlardan bugün hayatta olmayanları rahmetle ve şükranla anıyorum. Yine bu yolda mesai harcadıkları, can verdikleri, kan ve ter döktükleri halde görevleri gereği isimleri fazla bilinmeyen ve bugün aramızda bulunmayan Cumhuriyet’in şehit ve gazi, “isimsiz kahramanlarını” da aynı şekilde rahmetle ve şükranla anıyorum. Hepsinin ruhları şad olsun.

Cumhuriyeti yaşatma ve bugünlere getirme yolunda mesai harcayanlardan ve çaba içende olanlardan hayatta olanlara, bugün bu yolda yürüyenlere ve kendi koşullarında samimi olarak bu yolda emek harcayanlara sağlık, güç ve kuvvet diliyorum. Yolları açık olsun.

Türk’ün atası Gazi Mustafa Kemal Atatürk, kurduğu Cumhuriyet’i büyük Türk Milleti’ne armağan etmiş, miras bırakmıştır. Onun içindir ki, bu mirasa sahip çıkmak, kendisini büyük Türk Milletinin bir ferdi olarak gören herkesin boynun borcudur.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet, halkı yücelten ve halka değer veren, halkı yaşatan, demokratik ve özgürlükçü bir yönetim şeklidir. Çünkü Cumhuriyet, halkın egemenliğini, halkın iradesini ve özgür seçimleri esas alır. Cumhuriyet, bu esasları nedeniyle, büyük Türk Milletinin “milli” benliğine ve karakterine en uygun yönetim şeklidir ki; bu, büyük Türk Milletinin Cumhuriyet’i koruma ve yaşatma sorumluluğunu ayrıca artırmaktadır.

Cumhuriyet’i böyle yaşadım, böyle anladım, böyle gördüm ve görüyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün yaktığı, Cumhuriyet ile taçlanmış ateş, yüreğimi hep ısıttı, ısıtmaya devam ediyor, devam da edecek…

Bu ateşte, büyük Türk Milletinin birlik, beraberlik ve barış içinde bir arada yaşama iradesi, vatan ve millet sevgisi, inancı, büyük azmi, inanılmaz büyük gücü, fedakârlığı ve feragati, kendi geleceğine kendisinin sahip çıkması, iç ve dış paydaşlarına duyduğu samimi sevgi ve saygı, akıl, bilim, gerçekçilik, dosta verdiği güven düşmana saldığı korku var.

Büyük zaferler bu ateş ile kazanılmış, bu ateş sayesinde az zamanda büyük işler başarılmıştır. Düşmanların bile saygı gösterdiği güçlü devlet de, mutlu ve müreffeh millet de bu ateşin ürünüdür.

İçi bunlarla dolu Cumhuriyet ateşi, bir yönüyle çok iyi bilinen Türk Tarihinin çok somut, çok büyük bir tezahürüdür, büyük Türk Milletinin yaşayan güç ve ilham kaynağıdır; bir diğer yönüyle de, büyük Türk Milletinin gelecek endişesinden uzak olarak istikbale ümitle bakmasını sağlar. Bunlar nedeniyledir ki, Cumhuriyet ateşi, Türkiye’nin ulusal gücünü besleyen, devleti güçlü kılan, en temel unsurlardandır.

Cumhuriyet ateşi, bu ateşin ışığı, yürüdüğüm yolu hep aydınlattı, hep aydınlatmaya da devam edecek… Kimsenin gücü, yüreğimdeki Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisini silmeye ve O’nun eseri Cumhuriyet ateşini söndürmeye yetmeyecektir.

Türkiye Cumhuriyet Devleti, kuruluş değerlerini muhafaza ederek, ilelebet yaşayacaktır. Bundan kimsenin şüphesi olmasın…

İnanıyorum ki; Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve büyük Türk Milleti, tez zamanda, bugünkü olumsuzlukları geride bırakacak ve daha güzel, daha aydınlık, daha ferah günlere ulaşacak, yeniden devletimiz güçlü milletimiz mutlu ve müreffeh olacaktır. Buna olan inancım, tamdır.

Ne mutlu Türk’üm diyene.

Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

26 Ekim 2021, Ankara

Anahtar Kelimeler: 29 Ekim,  Cumhuriyet Bayramı,  Mesaj, 

YENİ YIL MESAJI

ASCMER izleyicilerinin yeni yıllarını en içten dileklerle kutluyorum. Umarım, 2022 yılı, rahata ve huzura erişeceğimiz, gelecek endişesinden sıyrılacağımız, refaha kavuşma yoluna gireceğimiz, adalete olan güvenimizin tazeleneceği, hukuka saygının kendisini göstereceği, devletin güç ve imkânlarının hukuk içinde kullanılacağı, dengeli ve güven verici bir kalkınma sürecine girileceği, verimli-üretken, iyi-güzel, sağlık-sıhhat, barış-özgürlük dolu, bir yıl olur. Prof. Dr.

SURİYE HALK MECLİSİ’NİN “TALİHSİZ” HATAY AÇIKLAMASI ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Suriye Halk Meclisi, geçtiğimiz gün, Hatay’ın Suriye toprağı olduğunu öne sürerek Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacaklarını içeren bir bildiri yayınlamıştı. Türk Dışişleri Bakanlığı, bir soru üzerine, bildiriye dair çok sert bir açıklamada bulunmuştu. Elbette ki, Suriye Halk Meclisi’ni, Türkiye’nin ülke ve ulus bütünlüğünü hedef alan ve tehdit içeren

ÜÇ KİTAPLIK CASUS ROMANI…

Jason Matthews’un üç kitaplık, biri birini tamamlayan (bütünlük arz eden) casus romanından söz ediyorum. – Birinci Kitap: Kızıl Serçe (Red Sparrow), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 559 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset Matbaacılık, Karatay/Konya). – İkinci Kitap: İhanet Sarayı (Palace of Treason), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 622 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ (CUMHURİYET BAYRAMI) MESAJI

Kıbrıs Türk halkının, vatanına, hürriyetine ve egemenliğine sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 38. yılını idrak ediyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin bugünlere nasıl ulaştığını çok iyi biliyor ve Kıbrıs Türk Halkının egemen varlığının simgesi olan KKTC’nin, bilinçli nesiller elinde sonsuza kadar yaşayacağına, yaşatılacağına yürekten inanıyorum. Çok büyük fedakârlıklarla kurulmuş KKTC’nin özgür ve

10 KASIM: ATATÜRK’Ü ANMA MESAJI

Vefatının 83. yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, rahmetle, şükranla ve özlemle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük Türk Milleti’nin bir ferdi, çok büyük işleri başarmış kutlu atasıdır.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.