“ULUSLARARASI GÜNCEL SORUNLAR-I” DERSİ ÖĞRENCİ BİLGİLENDİRME NOTU

(2015-2016 Öğretim Yılı, Güz Dönemi)

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

02 Ekim 2015

I. DERSE VE DERSİN İŞLENİŞİNE DAİR GENEL BİLGİLERİ

a. Bu derste, Dünyada öne çıkmış güncel uluslararası sorunlar -harita da kullanılmak suretiyle- öğrencilere anlatılmakta; uluslararası politika bağlamında önemli olduğu düşünülen güncel bazı konular işlenmektedir. Amaç; öğrencilerin Dünyaya açılması, entelektüel birikimlerinin beslenmesi ve çok bilinen/konuşulan (dolayısıyla karşılarına çıkma ihtimali yüksek görülen) uluslararası sorunlar konusunda ön/temel bilgiye sahip olmasıdır.

b. Bu ders, “Uluslararası Güncel Sorunlar-II” dersi ile bütünlük arz eder. “Uluslararası Güncel Sorunlar-II” dersi münhasıran Asya’daki sorun alanlarına ayrılmış olduğu için, bu derste, sadece o derste ele alınmayan Asya’daki ve diğer kıtalardaki sorun alanlarına değinilecektir.

c. Bu ders için, öğrencilerin Türkiye’deki medyayı ve yabancı medyayı takip etmesinde yarar görülmektedir.

d. Gerek dersin öğretim üyesinin, gerekse bu derste ele alınacak konularda çalışan akademisyen ve uzmanların konuya ilişkin yayınlanmış makale ve kitapları, bu dersin yardımcı ders kaynağı olarak görülecektir.

e. Öğrencilerin sorumluluğu derste anlatılanlar ile sınırlıdır.

f. Derse devam aranacaktır.

g. Bu derste, öğrencilerden; siyaset bilimi, siyasi tarih ve uluslararası hukuk alanlarında daha önce almış oldukları ders konularını hatırlamaları beklenecektir.

II. HAFTALIK KONU PLANLAMASI

1. Hafta (02 Ekim 2015): Öğrencilerin ders hakkında bilgilendirilmesi

2. Hafta (09 Ekim 2015): “Orta Doğu Barış Süreci”nden Güncel Orta Doğu’ya

3. Hafta (16 Ekim 2015): Güncel Orta Doğu Bağlamında İran, Irak ve Suriye-I

4. Hafta (23 Ekim 2015): Güncel Orta Doğu Bağlamında İran, Irak ve Suriye-II

5. Hafta (30 Ekim 2015): Karadeniz: Güncel Jeopolitiği ve Montrö Boğazlar Sözleşmesi

6. Hafta (06 Kasım 2015): Karadeniz: Ukrayna Krizi ve Muhtemel Riskler

7. Hafta (13 Kasım 2015): Self Determinasyon. Kıbrıs’ın, Irak’ın ve Suriye’nin Kuzeyine Bakış + Ara Sınavı Öncesinde Gözden Geçirme ve Sınav Hakkında Bilgilendirme

8. Hafta (20 Kasım 2015): Ara Sınavı (Sınav tarihi değişebilir.)

9. Hafta (27 Kasım 2015): Arktika: Güncel Jeopolitiği

10. Hafta (04 Aralık 2015): Süper Güçlerin Arktika’daki Varlığı ve Rekabeti

11. Hafta (11 Aralık 2015): Afrika ve Kuzey Afrika: Genel Bir Bakış

12. Hafta (18 Aralık 2015): Afrika: Ruanda Sorunu ve Nijerya’daki Çatışmalar

13. Hafta (25 Aralık 2015): Kafkasya’ya Genel Bir Bakış ve Karabağ Sorunu

(Akademik Takvime göre, derslerin son günü, 31 Aralık 2015 Perşembe’dir.)

III. DİĞER HUSUSLAR

a. Her dersin başlangıcında, uluslararası politikaya ilişkin güncel gelişmelere değinilecektir. Dersin bu bölümüne öğrencilerin katılımı beklenecektir. Öğrenciler, bu hususa; araştırma yeteneklerini geliştirme, kendilerini geliştirme ve hayata hazırlanma açısından bakmalıdırlar.

b. Öğrenciler, isterlerse, yukarıda verilen haftalık konu planlamasında geçen konularda ödev alabilirler. Ödev almak isteyen öğrencilerin, 4. Hafta (23 Ekim 2015) işlenecek dersin sonuna kadar dersin öğretim üyesine müracaat etmesi gerekmektedir. Bu tarihten sonra yapılacak müracaatlar dikkate alınmayacaktır. Ödevler, en geç 18 Aralık 2015 tarihinde teslim edilecektir. Hiç şüphesiz daha önce de teslim edilebilecektir. 18 Aralık 2015 tarihinden sonra gelecek ödevler kabul edilmeyecektir.

c. Ödevler, (i) dipnotlu ve kaynakçalı olacak, (ii) 12 punto ile yazılacak, (iii) sayfa düzenlemeleri ciddiyeti yansıtacak ve (iv) kapak sayfası hariç dört sayfadan az olmayacaktır.

Belirtilen koşulları karşılamayan ödevler, içeriğine bakılmasızın değerlendirilmeyecek ve not verilmeyecektir.

Ödevler 15 tam not üzerinden (8 şekil+7 içerik) değerlendirilecek ve alınan not final sınav notuna eklenecektir.

d. Öğrenciler, ders sırasında, dersin bütünlüğünü bozmayacak şekilde, derste ele alınan konular ile ilgili olarak soru sorabilirler. Keza, ders dışında da, dersin öğretim üyesinin odasına uğrayarak (Rektörlük, 2. Kat, R-208) veya dersin öğretim üyesinin internet adreslerini (metin.ozturk@ufuk.edu.tr, osmetoz@yahoo.com, baskan@ascmer.org ) kullanarak kendisi ile iletişim kurabilirler.

e. Öğrenciler, dersin öğretim üyesine ait çalışmaları ve derse ilişkin duyuruları www.ascmer.org adresinden takip edebilirler.

Öğrencilerime; sağlık içinde, başarılı bir yarıyıl geçirmelerini diliyorum.


test

test

YENİ YIL MESAJI

ASCMER izleyicilerinin yeni yıllarını en içten dileklerle kutluyorum. Umarım, 2022 yılı, rahata ve huzura erişeceğimiz, gelecek endişesinden sıyrılacağımız, refaha kavuşma yoluna gireceğimiz, adalete olan güvenimizin tazeleneceği, hukuka saygının kendisini göstereceği, devletin güç ve imkânlarının hukuk içinde kullanılacağı, dengeli ve güven verici bir kalkınma sürecine girileceği, verimli-üretken, iyi-güzel, sağlık-sıhhat, barış-özgürlük dolu, bir yıl olur. Prof. Dr.

SURİYE HALK MECLİSİ’NİN “TALİHSİZ” HATAY AÇIKLAMASI ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Suriye Halk Meclisi, geçtiğimiz gün, Hatay’ın Suriye toprağı olduğunu öne sürerek Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacaklarını içeren bir bildiri yayınlamıştı. Türk Dışişleri Bakanlığı, bir soru üzerine, bildiriye dair çok sert bir açıklamada bulunmuştu. Elbette ki, Suriye Halk Meclisi’ni, Türkiye’nin ülke ve ulus bütünlüğünü hedef alan ve tehdit içeren

ÜÇ KİTAPLIK CASUS ROMANI…

Jason Matthews’un üç kitaplık, biri birini tamamlayan (bütünlük arz eden) casus romanından söz ediyorum. – Birinci Kitap: Kızıl Serçe (Red Sparrow), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 559 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset Matbaacılık, Karatay/Konya). – İkinci Kitap: İhanet Sarayı (Palace of Treason), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 622 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ (CUMHURİYET BAYRAMI) MESAJI

Kıbrıs Türk halkının, vatanına, hürriyetine ve egemenliğine sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 38. yılını idrak ediyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin bugünlere nasıl ulaştığını çok iyi biliyor ve Kıbrıs Türk Halkının egemen varlığının simgesi olan KKTC’nin, bilinçli nesiller elinde sonsuza kadar yaşayacağına, yaşatılacağına yürekten inanıyorum. Çok büyük fedakârlıklarla kurulmuş KKTC’nin özgür ve

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.