TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDAKİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ DERİNLEŞİYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Türkiye ile Azerbaycan, imzaladıkları Mutabakat Muhtırası[i] ile, medya alanında stratejik işbirliğine gitmiş, “Ortak Medya Platformu” oluşturmaya karar vermişler…

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Ermenilerin başlattığı sınır çatışması olarak kendisini gösteren, daha sonra Azerbaycan’ın Ermenilerin işgalindeki Karabağ’ı bu işgalden kurtarmak içi giriştikleri Eylül-Kasım aylarındaki “cephe savaşına” dönüşen “Karabağ Savaşı”nda Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği açık ve net destekten sonra, öyle anlaşılıyor ki taraflar arasındaki stratejik işbirliği derinleşiyor.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliği, hiç şüphesiz yeni değildir. Yeni ya da dikkat çekici bulunan, bu işbirliğinin anlamlı ve teknik bir derinlik kazandığının düşünülmesidir.

Niye böyle düşünüldüğü, bu gelişmenin yol açtığı çağrışımlar ile ilgilidir. Bu çağrışımlar şunlardır:

i. Kullanılan tabir belki tam oturmamış olabilir ama, Ankara’yı, Bakü’yü “marke etme” peşinde görüyorum. Buna bağlı olarak da akla iki soru geliyor. Birinci soru, Kafkasya’yı acaba ne bekliyor sorusu; ikinci soru da, Ankara, Kafkasya bağlamında 3. aktörler ile örtülü bir çaba içinde olabilir mi sorusudur.

ii. Azerbaycan’ın jeopolitiği ve bölgesel sorunlar hatırlandığında, bir önceki paragraf ile bağlantılı olarak, haliyle akla İran ve Rusya geliyor.

iii. Yine ilk paragraf ile ilgili olarak, ABD Başkanı Biden’ın medyada “Türkiye taviz vermeye açık” şeklinde yer alan ifadesi ve bu nedenle AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları askıya aldığı-alacağı, yeni yaptırımların olmayacağı haberi de akla geliyor.

iv. Bu belirtilenlere bağlı olarak da, acaba, Ankara ve Bakü, iktidarlarını sürdürme için ABD’ye (Avrupa’ya) yanaşma ve desteğini kazanma peşinde olabilir mi sorusu akla geliyor. Çünkü her ikisi de çok uzun yıllardır ülkelerini yöneten AKP/Sayın Erdoğan iktidarı ile YAP/Sayın Aliyev iktidarı, ülkelerinde sıkıntı içindedirler.

Söz konusu gelişme ışığında Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliğinin derinleşmekte olduğuna bakarken ayrıca şunlar da zihinde canlanıyor, şunları da görmek gerekir:

i. Sayın Erdoğan da, Sayın Aliyev de, hem Cumhurbaşkanı, hem de partilerinin Genel Başkanlarıdır. Ancak Sayın Erdoğan’dan farklı olarak, Sayın Aliyev’in muhterem eşleri Sayın Mihriban Aliyeva, hem Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı, hem de YAP’nin Genel Başkan Vekili’dir.

ii. AKP/Sayın Erdoğan iktidarı, bugüne kadar genelde, hangi ülke ile yakınlaşma içine girmişse, bunun sonu iyi olmamış, yakın oldukları ile sonra karşı karşıya gelmiştir. Dolayısıyla, ister istemez insanın aklına, acaba bugün aralarındaki stratejik işbirliğini derinleştiren Türkiye ile Azerbaycan da, yarın biri birlerinden uzaklaşır, araya soğukluk girer mi sorusu geliyor.

iii. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliğinin derinleşmekte olması uluslararası politika bağlamında yukarıdaki çağrışımlara yol açarken; Sayın İlham Aliyev’in, Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ve partide Genel Başkan Vekili olan muhterem eşleri ve muhterem kızı ile birlikte, Karabağ’da işgalden kurtarılan yerlerdeki yerinde “inceleme” haberleri ve bu haberlere dair görüntüler, siyaset ve diplomasi bağlamında düşündürücü bulunuyor.

20 Mart 2021

[i] Bakınız: 20.3.2021 tarihli ve 31429 sayılı Resmi Gazete.


NATO LİDERLER ZİRVESİ YAKLAŞIRKEN

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk 14 Haziran’da Belçika/Brüksel’de NATO Liderler Zirvesi var. Bu zirve, Türkiye için olduğu kadar, NATO, AB ve ABD için de önemli. Ancak zirveye, Türkiye’de münhasıran, muhtemel Erdoğan-Biden ilk yüz yüze görüşmesi ve Türkiye’nin Biden Yönetimine yaklaşması açılarından bakılıyor. Türk medyasında, böyle bir genel görüntü var. Elbette ki, zirvenin bir resmi gündemi

ABD ARTIK TÜRKİYE’DEN HAK ETTİĞİ CEVABI ALMALIDIR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Gün geçmiyor ki, ABD’nin Türkiye karşıtlığına işaret eden bir haber ile karşılaşılmasın… İnsan gayri ihtiyari “yetti artık” diyor. Biden Yönetimi, daha yeni Ermenilerin asılsız iddialarına, Amerikan iç hukukuna ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde Türkiye’nin aleyhine olarak itibar etmişti. Geçen her gün, ABD’nin Türkiye’nin milli ve coğrafi bütünlüğünü hedef alan

ÜLKE İÇİNDE ASKERİ ÜSSE SALDIRI GİRİŞİMİ VE ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Bugünkü medyada, Diyarbakır’daki 8 nci Ana Jet Üssü’ne, bomba yüklü maket uçakla saldırı girişiminde bulunulduğuna dair haberler var. (20.5.21, Sözcü, s.15, Cumhuriyet, s.12) Bomba yüklü maket uçak düşürülmüş, can ve mal kaybı/zayiat yokmuş… Türkiye için, çok üzücü ve düşündürücü bir gelişme… Niye böyle gördüğümü, yol açtığı çağrışımları, anlatayım.

ORTADOĞU KAYNIYOR: FİLİSTİN, KÜRTLER VE TÜRKİYE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Ortadoğu, bir süredir, ilginç, “ne/neler oluyor” dedirtecek gelişmelere sahne oluyor. Yakın zamana kadar, biri birlerini hasım/rakip gören, biri birleri aleyhine çalışan ve biri birleri hakkında çok ağır sözler sarf eden bölge ülkeleri arasında, içinde bulunduğumuz günlerde bir yakınlaşma-yaklaşma süreci yaşanıyor. Bu, İran-Suudi Arabistan ilişkilerinde, Katar-Suudi Arabistan ilişkilerinde, Türkiye’nin Mısır, Suudi

ABD’DE BORU HATTI SİSTEMİNE SİBER SALDIRI VE ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk I. ABD’de, Doğu kıyıları boyunca, 5.500 milden fazla bir alanı kapsayan ve günde 100 milyon galondan fazla benzin, dizel, jet yakıtı ve ev tipi ısıtma yağı taşınmasına boru hatlarıyla aracılık eden sisteme siber saldırı olmuş[i]… Saldırıyı yapan da, saldırı ile ne istendiği de henüz bilinmiyor. Ancak saldırının gerçek boyutunu öğrenmek-anlamak

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.