TÜRKİYE İLE AZERBAYCAN ARASINDAKİ STRATEJİK İŞBİRLİĞİ DERİNLEŞİYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Türkiye ile Azerbaycan, imzaladıkları Mutabakat Muhtırası[i] ile, medya alanında stratejik işbirliğine gitmiş, “Ortak Medya Platformu” oluşturmaya karar vermişler…

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Ermenilerin başlattığı sınır çatışması olarak kendisini gösteren, daha sonra Azerbaycan’ın Ermenilerin işgalindeki Karabağ’ı bu işgalden kurtarmak içi giriştikleri Eylül-Kasım aylarındaki “cephe savaşına” dönüşen “Karabağ Savaşı”nda Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği açık ve net destekten sonra, öyle anlaşılıyor ki taraflar arasındaki stratejik işbirliği derinleşiyor.

Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliği, hiç şüphesiz yeni değildir. Yeni ya da dikkat çekici bulunan, bu işbirliğinin anlamlı ve teknik bir derinlik kazandığının düşünülmesidir.

Niye böyle düşünüldüğü, bu gelişmenin yol açtığı çağrışımlar ile ilgilidir. Bu çağrışımlar şunlardır:

i. Kullanılan tabir belki tam oturmamış olabilir ama, Ankara’yı, Bakü’yü “marke etme” peşinde görüyorum. Buna bağlı olarak da akla iki soru geliyor. Birinci soru, Kafkasya’yı acaba ne bekliyor sorusu; ikinci soru da, Ankara, Kafkasya bağlamında 3. aktörler ile örtülü bir çaba içinde olabilir mi sorusudur.

ii. Azerbaycan’ın jeopolitiği ve bölgesel sorunlar hatırlandığında, bir önceki paragraf ile bağlantılı olarak, haliyle akla İran ve Rusya geliyor.

iii. Yine ilk paragraf ile ilgili olarak, ABD Başkanı Biden’ın medyada “Türkiye taviz vermeye açık” şeklinde yer alan ifadesi ve bu nedenle AB’nin Türkiye’ye yönelik yaptırımları askıya aldığı-alacağı, yeni yaptırımların olmayacağı haberi de akla geliyor.

iv. Bu belirtilenlere bağlı olarak da, acaba, Ankara ve Bakü, iktidarlarını sürdürme için ABD’ye (Avrupa’ya) yanaşma ve desteğini kazanma peşinde olabilir mi sorusu akla geliyor. Çünkü her ikisi de çok uzun yıllardır ülkelerini yöneten AKP/Sayın Erdoğan iktidarı ile YAP/Sayın Aliyev iktidarı, ülkelerinde sıkıntı içindedirler.

Söz konusu gelişme ışığında Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliğinin derinleşmekte olduğuna bakarken ayrıca şunlar da zihinde canlanıyor, şunları da görmek gerekir:

i. Sayın Erdoğan da, Sayın Aliyev de, hem Cumhurbaşkanı, hem de partilerinin Genel Başkanlarıdır. Ancak Sayın Erdoğan’dan farklı olarak, Sayın Aliyev’in muhterem eşleri Sayın Mihriban Aliyeva, hem Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı, hem de YAP’nin Genel Başkan Vekili’dir.

ii. AKP/Sayın Erdoğan iktidarı, bugüne kadar genelde, hangi ülke ile yakınlaşma içine girmişse, bunun sonu iyi olmamış, yakın oldukları ile sonra karşı karşıya gelmiştir. Dolayısıyla, ister istemez insanın aklına, acaba bugün aralarındaki stratejik işbirliğini derinleştiren Türkiye ile Azerbaycan da, yarın biri birlerinden uzaklaşır, araya soğukluk girer mi sorusu geliyor.

iii. Türkiye ile Azerbaycan arasındaki stratejik işbirliğinin derinleşmekte olması uluslararası politika bağlamında yukarıdaki çağrışımlara yol açarken; Sayın İlham Aliyev’in, Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı ve partide Genel Başkan Vekili olan muhterem eşleri ve muhterem kızı ile birlikte, Karabağ’da işgalden kurtarılan yerlerdeki yerinde “inceleme” haberleri ve bu haberlere dair görüntüler, siyaset ve diplomasi bağlamında düşündürücü bulunuyor.

20 Mart 2021

[i] Bakınız: 20.3.2021 tarihli ve 31429 sayılı Resmi Gazete.


ABD’NİN UKRAYNA YAKLAŞIMI TÜRKİYE BAKIMINDAN NASIL OKUNUYOR?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Cenevre’de, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukrayna konusunu görüşen ABD Dışişleri Bakanı Blinken, “Eğer herhangi bir Rus kuvveti Ukrayna sınırını geçerse, bu bir işgaldir. Ortaklarımız ve müttefiklerimizle buna hızlı, şiddetli ve müşterek bir yanıt veririz.”[i] demiş… ABD Dışişleri Bakanının bu ifadesi ile karşılaşınca, bir kere daha bazı hususlar bir film

KAZAKİSTAN’DAKİ SON OLAYLAR NASIL GÖRÜNÜYOR?

 Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Geçtiğimiz hafta Kazakistan’ın güneyinde, özellikle Almatı ve civarı ile Jambıl Eyaletinde yoğun olarak kendisini gösteren, başkent Nursultan’a ve diğer bazı şehirlere de sirayet eden kaos/anarşi ve terör ortamı, 8-10 gün gibi kısa bir sürede etkisini kaybetmiş gözüküyor. Medyaya yansıyan haber, yorum ve açıklamalardan, olayların, “saman alevine” benzer şekilde ortaya çıkmış

TÜRKİYE: DIŞARIDAKİ VE İÇERİDEKİ ŞU TABLOYA BİR BAKIN!…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Türkiye, dışarıdan adeta kuşatma altında… Batıda, Türkiye ile Yunanistan arasındaki sorunlara Atina lehine artık ABD de angaje olmuş; Irak’ın ve Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’yi karşısına almış ABD, Yunanistan’da da Türkiye’yi karşısını almış ve buradaki askeri varlığını sürekli artırmaktadır. PKK/YPG terör örgütüne verdiği destek, artık herkesçe biliniyor. Doğuda, Azerbaycan-Ermenistan sınırında sıcak çatışma

KAFKASYA’YA DAİR BİR KAÇ HUSUS DAHA…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Kısa bir süre önce, “Kafkasya’yı ne bekliyor?”[i] diye bir yazı kaleme almıştım… Aşağıdaki hususlar o yazıyı tamamlıyor…

YA HİNDİSTAN KAOSA/İSTİKRARSIZLIĞA SÜRÜKLENİRSE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk “ABD demek kaos demek”, ne kadar doğru olur bilemiyorum. Ancak ABD’nin genelde kaoslarla anıldığı, gittiği hemen her yerde bir şekilde kaos çıktığı ya da kaoslara angaje olduğu ifade edilebilir. Türkiye’den bakıldığında da böyle görülebiliyor. Türkiye için, ABD’nin kaos üreticisi bir ülke olma özelliği artık o kadar belirgin ki… Kaos, kelime

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.