TBMM BAŞKANI’NIN İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA ADAY OLMASI

Ulaştırma Haberleşme ve Denizcilik eski Bakanı, önceki sistemin son Başbakanı ve iktidar partisinin bir önceki Genel Başkanı, şimdinin TBMM Başkanı Sayın Binali Yıldırım, iktidar partisinin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu, bu kamuoyuna ilan edildi…

Yazım bununla ilgili; ancak muhtemel yanlış anlamaları ve istismarları önlemek için önden bazı hususları belirtmemde yarar var.

Ülkenin hali ortada, görülüyor.

Özellikle uluslararası ilişkiler (dış politika) konusunda iktidara yönelttiğim eleştiriler, az-çok herkesçe bilinir.

Keza MHP’nin Cumhur İttifakı’nda yer almasından duyduğum rahatsızlık da yine bilinir.

Yani iktidar partisine ve onun mevcut Genel Başkanı’na ilişkin duruşum bellidir.

Sayın Binali Yıldırım’ın söz konusu adaylığı ile ilgili olarak, kapalı kapılar arkasında ne gibi gelişmeler (gidip-gelmeler) yaşandı, bilmiyorum. Adaylığının resmiyet kazanması öncesinde, bir baskı ve bu baskıyı savuşturma olarak anılabilecek bir gelişme yaşandı mı, bunu da bilmiyorum. Daha doğrusu, bu gibi şeylerin yaşanıp yaşanmadığını bilmiyorum.

Sonuçtan (ilan edilen adaylıktan) yola çıkarak işbu yazıyı kaleme alıyorum. Çıkış noktam bu…

Hiç şüphesiz, Sayın Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Başkanlığına aday oluşuna çok farklı açılardan yaklaşılabilir. Bu gelişmenin çok sayıda farklı boyutları içerdiği de ileri sürülebilir.  Demokrasi ve hukuk içinde mütalaa edilebileceği cihetle, bunların hiç birisini dışlamam mümkün olmadığı gibi, bunları anlayışla karşılayabileceğimi de ifade etmeliyim.

Bütün bunları niye söyledim? Şunun için, Sayın Binali Yıldırım’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmayı kabul etmesi, bana göre, kendisinin siyaset anlayışını (dolayısıyla demokrasi ve hizmet anlayışını) dışa vuran oldukça anlamlı bir gelişme olmuştur.

Sayın Binali Yıldırım; söz konusu adaylığı üzerinden; oturduğu makam koltuklarına “yapışıp” kalmadığını;  bu suretle, hem makamlara değil hizmete talip olduğunu, hem de makamları hizmet aracı olarak gördüğünü ortaya koymuştur.

Aydın sorumluluğum bunları söylememi gerektiriyor ve belirttiğim bu mülahaza ışığında Sayın Binali Yıldırım’ı samimi olarak tebrik ediyorum. Adaylığı, kendisi ve İstanbul halkı için hayırlı olsun.

Bu vesileyle şunu da ifade etmem gerekir: samimi, iyi niyetli olarak alınan kararların, alındıklarında nasıl göründüğüne odaklanmak kadar, bunların ileride kazanabileceği asıl anlamlara da eğilmek icap eder. Gördüğüm, Sayın Binali Yıldırım’ın, taşlar döşeyerek bir yolda ilerlediğidir. Bu yolun nereye çıkacağını Yaradan ve sanırım kendisi dışında bilen yoktur. Elbette ki, tahminler yürütülebilir. Ancak sabredilirse, hep birlikte görülecektir diye düşünüyorum ve bunu önemsiyorum.

Bu yazdıklarım ile, umarım, yanlış anlaşılmamışımdır. Duruşumun değiştiği ve/veya bir beklenti içinde olduğum algısına yol açmamışımdır. Bu beni yaralar, bana ağır gelir. Aydın sorumluluğu; sorgulayıcılığı, araştırmacılığı, özgür eleştiriyi, bağımsız düşünmeyi, gerçekçi-doğru-dürüst olmayı, gerçeğe samimiyet ile bağlı kalmayı ve usulü dairesinde gerçeği ifade etmeyi içerir. Bu kısa yazımın bu kapsamda mütalaa edilmesini arzu ederim.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara/30.12.2018


1974 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NIN YILDÖNÜMÜ MESAJI

Kıbrıs Türklerinin kendi topraklarında egemen olmasının, özgür ve bağımsız olarak yaşamasının önünü açan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. yıldönümünde; başta “Kıbrıs Davası”nın asla unutulmayacak ismi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “Kurucu” Cumhurbaşkanı “Gazi” Rauf R. Denktaş olmak üzere, bu harekata katılarak bu harekatta şehit düşen, gazi olan ve ter döken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kıbrıs Türk

22 YILDIR AYNI GENEL BAŞKAN İLE MHP’NİN GELDİĞİ NOKTA…

Yazamayayım, yapmayayım diyorum ama, olmuyor.  Yazma ihtiyacı duyuyorum. Çünkü…

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.