SAYIN BİNALİ YILDIRIM’IN SON AÇIKLAMASI VE NEDEN OLDUĞU ÇAĞRIŞIMLAR

Hafta sonunda İstanbul’da Kasımpaşa Lisesi’nde düzenlenen “pilav gününde”, 31 Mart’taki seçimlerde Cumhur İttifakı’nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan ve YSK’nın henüz kesinleşmemiş sonuçlarına göre seçimi kaybetmiş gözüken, AKP’li Sayın Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulunmuş… Demiş ki; “Bu seçimin kendi sosyolojisi var, kendi şartları var. Onun içinde değerlendirilmesi lazım. Seçimde adaylar yarışmadı, bunu hepimiz biliyoruz. Dolayısıyla adaylardan biri kaybetti, biri kazandı diye değerlendirmek çok sağlıklı olmaz. Ben kaybedilmiş bir seçimi kazanmak için uğraşacak bir insan değilim[i].”

Bu açıklamayı, samimi olarak, Türk siyasetinin bugünü ve geleceği açısından dikkat çekici ve önemli buluyorum.

Sayın Binali Yıldırım, “seçimde adaylar yarışmadı” demiş… Bu ifadeye “AKP açısından” baktığımda ve seçimin kampanya dönemini hatırladığımda, hem AKP Genel Başkanı, hem de Cumhurbaşkanı “şapkalarını” birlikte taşıyan Sayın Recep Tayyip Erdoğan aklıma geliyor. Kendisinin kampanya döneminde 57 ile giderek 53 bin km. yol kat ettiğine ve İstanbul’da bir güne 8 ilçe mitingini sığdırdığına dair haberleri[ii] hatırlıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı, AKP Genel Başkanı “şapkası” ile, her gün televizyon haberlerindeydi. Sıkça televizyonların özel haber programlarına konu oluyor, röportajlar veriyordu. Cumhur İttifakı’nın AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Binali Yıldırım ise, rakibi Sayın Ekrem İmamoğlu ile kıyaslandığında, “bildik” medyada onun kadar bile yer almıyordu. Öyle ki, hem medya, zaman zaman nerede diye Sayın Binali Yıldırım’ı merak ediyordu; hem de, medyada bu durum yorumlara konu oluyordu[iii]. Bu durumdan hareketle; Sayın Binali Yıldırım’ın “seçimde adaylar yarışmadı” ifadesinden şunu anlıyorum: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında, Millet İttifakı’nın CHP’li adayı Sayın Ekrem İmamoğlu, Sayın Binali Yıldırım ile değil, Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yarışmıştır. Söz konusu ifade, bende bunu çağrıştırıyor, bu algıya yol açıyor.

Sayın Binali Yıldırım’ın açıklamasından özellikle dikkatimi çeken ikinci ifade ise, “Ben kaybedilmiş bir seçimi kazanmak için uğraşacak bir insan değilim.” İfadesidir. Bu ifade de, yine bende iki çağrışıma yol açmıştır. Birincisi, AKP’li kimliği ile, Sayın Binali Yıldırım’ın bu ifadesinin, AKP’yi ilzam edici bir şekilde seçimin kaybedildiğinin adeta  “itirafını” çağrıştırmasıdır. Çünkü Sayın Binali Yıldırım; AKP iktidarında, bugüne kadar Bakanlık, Başbakanlık ve TBMM Başkanlığı gibi gerçekten önemli görevleri yerine getirmiştir. Hatta AKP’nin bir önceki Genel Başkanı’dır. Bunları hatırladığımda, kendisinin bu açıklamasının, AKP’yi bağlayıcı bir etkiye  (en azından böyle bir algıya) yol açacağını düşünmeden edemiyorum. Buna bağlı olarak; YSK halen seçim itirazlarını görüşmekte olduğu için, bu açıklamanın YSK üzerinde bir etkiye yol açıp açmayacağı sorusu da aklıma geliyor. İkinci çağrışım da,  Sayın Binali Yıldırım’ın bu ifadesinin, bir önceki paragrafta belirtilenler ışığında, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ı çağrıştırması; bunun da, Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında  “kaybedilmiş bir seçimi kazanmak için uğraşan” kişi algısına yol açmasıdır. Bu noktada, “kaybedilmiş seçimi kazanma” ifadesinin de, bende, hukuk ile örtüşmeyen bir çaba içine girilmesini çağrıştırdığını ayrıca ifade etmeliyim. Tabiatıyla, burada da, Sayın Binali Yıldırım’ın bu ifadesinin de YSK üzerinde bir etkiye yol açıp açmayacağı sorusu yine aklıma gelmektedir.

Sayın Binali Yıldırım’ın Kasımpaşa Lisesi’nde düzenlenen “pilav” gününde yaptığı medyaya yansıyan açıklamasından aldığım iki ifadenin bende yol açtığı çağrışımlar, aklıma getirdikleri, özetle bu şekildedir.

AKP’nin, 31 Mart’taki yerel seçimlerin sonuçlarının değerlendirilmesi için düzenlediği, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da AKP Genel Başkanı sıfatıyla katıldığı, Ankara/Kızılcahamam’daki hafta sonu etkinliğine Sayın Binali Yıldırım katılmamıştır. Bu, doğal olarak, medyada sorgulanmıştır, sorgulanmaktadır. Ve yukarıda belirttiğim çağrışımlar ve algılar ile birlikte soru işaretlerine yol açmaktadır. Sayın Binali Yıldırım’ın “Kızılcahamam Kampı’na davet bile edilmemiş” olmasının[iv] ileri sürülmesi, soru işaretlerini yoğunlaştırmaktadır. Sayın Binali Yıldırım’ın Kasımpaşa Lisesi’nde yaptığı açıklamalarına “açıklık” getiren yeni açıklamaları, bana göre, belirtilen çağrışımlar ve algılar ile ortaya çıkan soru işaretlerini değiştirmemektedir.

Bunları yazarken, geçtiğimiz günlerde 23 Nisan etkinlikleri bağlamında TBMM’de düzenlenen özel oturumda Genel Kurul Salonu’na girerken Sayın Binali Yıldırım’ın bazı AKP’liler tarafından ayakta alkışlanmasına dair televizyon görüntüleri de aklıma geldi… Bunu da, yine konu bağlamında görüyorum.

AKP’nin bugün Türkiye’yi etkin bir şekilde kontrolü altında tuttuğunu çıkış noktası aldığımda, Türkiye’nin dış politikadaki ve iç politikadaki güncel durumu ile küresel ve bölgesel konjonktürü hatırladığımda, bunların hepsini birlikte mütalaa ettiğimde; AKP’ye ilişkin olarak Sayın Binali Yıldırım üzerinden ortaya çıkmış yukarıda belirtilen görüntülerin, Türk siyasetinin bugünü ve geleceği açısından oldukça önemli olabileceği sonucuna ulaşmaktayım.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara, 29 Nisan 2019.

[i] Türkgün, 29 Nisan 2019, s. 1-8.

[ii] Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim mesaisinde rekor kırdı!”,   https://www.internethaber.com/cumhurbaskani-erdogan-secim-mesaisinde-rekor-kirdi-2011197h.htm, 29.4.2019.

[iii] https://t24.com.tr/haber/kulis-nedeni-binali-yildirim-mi-akpde-ankara-istanbul-izmir-adaylari-neden-aciklanmadi,756242, 29.4.2019.

[iv] Sevilay Yılman, “Binali Yıldırım Kızılcahamam’da neden yoktu?”, https://www.haberturk.com/yazarlar/sevilay-yilman-2383/2445769-binali-yildirim-kizilcahamamda-neden-yoktu, 29.4.2019.


ZAFER AYI, ZAFER HAFTASI VE ZAFER BAYRAMI MESAJI

30 Ağustos Zafer Bayramı denilince hemen akla; 1922 yılının 26 Ağustos’unda başlayan ve 30 Ağustos’unda Dumlupınar’da zaferle sonuçlanan Başkomutanlık Meydan Muharebesi (Büyük Taarruz)  gelir. Ancak 30 Ağustos Zafer Bayramı, sadece “Başkomutanlık Meydan Muharebesi”nde (Dumlupınar’da) kazanılan zafere, yani Büyük Taarruz’a işaret etmez. Hem Büyük Taarruz içinde cephelerde kazanılmış zaferler, hem de Türk Tarihinde Ağustos ayı içinde

1974 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NIN YILDÖNÜMÜ MESAJI

Kıbrıs Türklerinin kendi topraklarında egemen olmasının, özgür ve bağımsız olarak yaşamasının önünü açan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 46. yıldönümünde; başta “Kıbrıs Davası”nın asla unutulmayacak ismi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “Kurucu” Cumhurbaşkanı “Gazi” Rauf R. Denktaş olmak üzere, bu harekata katılarak bu harekatta şehit düşen, gazi olan ve ter döken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kıbrıs Türk

TARİH YALAN SÖYLEMEZ. SAHİP ÇIKILIP İSTİFADE EDİLMELİ.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Tarih, çok boyutlu ve önemli bir disiplin… Demokratik-meşru seçimler üzerinden ülkeyi yönetme sorumluluğunu üzerilerine almış olan siyaset adamları için, tarih, ayrıca ve özellikle önemlidir. Niye? Çünkü tarih/tarihçi, ülke yöneticilerine ışık tutar. Tarihin/tarihçilerin tuttuğu ışık, onları, ya geçmişte yapılmış hatalara düşmekten korur ya da geçmişte elde edilmiş başarıların güne

MHP’DEKİ MEVCUT YÖNETİM VE HAS PARTİ/SAYIN NUMAN KURTULMUŞ ÖRNEĞİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Genel Başkan Sayın Bahçeli’nin ifadesiyle, MHP, “son kale”dir. Ne demek, “son kale”? Anladığım, AKP iktidarında Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluş değerlerinin ve “milli” karakterinin korunmasına ve geleceğine dair artan bir endişe ortaya çıkmış; MHP diyor ki; “vatandaşlarımız endişe etmesin, MHP var, MHP ‘son kale’dir, buna geçit vermez.” Doğru. Niye?

CUMHUR İTTİFAKI MHP’NİN GELECEĞİNİ KARARTIYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı MHP, ırkçılıktan uzak bir anlayış içinde, kucaklayıcı ve toparlayıcı bir milli ve manevi değerler manzumesinden güç ve ilham alarak, büyük Türk Milletinin varlığını korumayı ve yüceltmeyi esas olan bir partidir. Büyük Türk Milleti’nin yükselişini, sahip olduğu milli ve manevi değerler manzumesinin ürünü “milliyetçilik ülküsü”nde görür. Türk Milletini yüceltmek,

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.