ŞAM’A ŞU MESAJI DA VERMELİ!…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı

Medyada, Barış Pınarı Harekâtı nedeniyle sığınacak yer (hami) arayan PYD/YPG’nin Şam Yönetimine yanaştığı ve bu yanaşmanın sonucu olarak Şam Yönetiminin Menbiç de dâhil Suriye’nin kuzeyine yöneldiği, Türkiye ile karşı karşıya gelebileceği ifade ediliyor.

Şam Yönetiminin PYD/YPG ile birlikte hareket etmesi, Türkiye ile Suriye arasında, 20 Ekim 1998’de imzalanmış Adana Mutabakatı’na aykırıdır. Suriye, PYD/YPG ile birlikte hareket etmek suretiyle, bu belgede geçen Türkiye’ye yönelik taahhütlerini açıkça ihlal etmiş olmaktadır. Çünkü Adana Mutabakatı’na göre; Suriye, sadece PKK terör örgütü için değil, Türkiye’yi hedef alan başka hiçbir terör örgütünün de ülkesinde barınmasına izin vermeyeceği taahhüdünde bulunmuştur. Şimdi, barınmasına izin vermekle kalmıyor, işbirliğine gidiyor. Bu, çok ağır bir ihlaldir. Eğer PYD/YPG’nin PKK terör örgütünün Suriye kolu olduğu gerçeği dikkati alınırsa, ihlaldeki “ağırlık” çok daha belirgin olarak gözükecektir.

Söz konusu Adana Mutabakatı halen yürürlükte olduğundan, yukarıdan belirtilen hususun, uygun şekilde, Şam Yönetiminin dikkatine sunulması gerekir diye düşünülmektedir.

Adana Protokolü’nün bu suretle açıkça ve ağır bir şekilde ihlal edilmesi; eğer Dünya kamuoyuna iyi anlatılabilirse, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine yönelik Barış Pınarı Harekâtı’na dair hukuksal pozisyonunu ayrıca güçlendirecektir. Bu,Türkiye üzerindeki baskıyı da azaltabilecektir.

Lütfen dikkat buyurunuz: Şam’ın Adana Protokolü’nü bu suretle ihlal etmesi, 1998 öncesine dönülmesi demektir. Bu durumda, dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Ateş’in 16 Eylül 1998 günü Suriye sınırında yaptığı konuşmayı hatırlamak, bu konuşmaya bakmak ve çıkarsamada bulunmak uygun olacaktır.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 15 Ekim 2019


TÜRKİYE: BEKA SORUNUNDAN SÖZ EDİLİRKEN BU NASIL BİR PROPAGANDA!…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Uluslararası ilişkilerde güç çok önemlidir. Niye önemlidir? Çünkü ülke içinden farklı olarak, uluslararası ilişkilerde bu ilişkiyi her yönüyle düzenleyen hukuk kurallar yoktur ya da eksiktir, olsa bile bu kurallara uyulmasına nezaret edecek yaptırım gücüne sahip ülkeler üstü bir güç yoktur. Bu, uluslararası ilişkilerde geniş bir boşluğa yol açmakta;

TÜRKİYE: ERKEN SEÇİM Mİ DEDİNİZ? ERKEN SEÇİME BİR DE BÖYLE BAKINIZ…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Sayın Erdoğan’ın son ABD ziyareti ile birlikte Türkiye’nin bir erken seçim sürecine girdiğini düşünüyorum. Niye? İşte size, bende erken seçimi çağrıştıran bazı hususlar:

BARIŞ PINARI HAREKATI’NA ARA VERMEYE DAİR MUTABAKAT BELGESİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’in dünkü Ankara ziyaretinde ortaya çıkan “Barış Pınarı Harekâtı’na 120 saatliğine (5 günlüğüne) ara verme”ye dair Mutabakat belgesini, şu aşamada, ayrıntılı olarak değerlendirmeyeceğim. Barış Pınarı Harekâtı başlarken verdiğim bir söz var. O söze sadık kalacağım. En azından 120 saat sonrasını beklemekte yarar görüyorum. Ancak

SURİYE KONUSU: ABD, GÜVENLİ BÖLGE VE TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı I. Türkiye açısından Suriye konusunda belirgin bir hareketlilik var.

TÜRKİYE’NİN ÇEK CUMHURİYETİ’NE ATADIĞI BÜYÜKELÇİ VE ABD

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Sayın Egemen Bağış, Türkiye’nin Çek Cumhuriyeti (Çekya) nezdindeki yeni Büyükelçisi… Kamuoyunda ve Türk siyasetinde oldukça geniş yer bulmuş, tartışma konusu olmuş, bir atama… Bu, medyaya yansıyan haberlerden ve yorumlardan anlaşılabiliyor. Bu yazıda, önce kısaca bunun nedenine, sonra da işbu yazıyı yazmama neden olan, “küçük” gibi olsa da “benim

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.