MHP’NİN GÜNCEL DURUMU, DURUŞU VE GELECEĞİ

I. ORTADOĞU GAZETESİ; ATATÜRK SEVDALISI GENÇ KALEMLERİN DE KÖŞE SAHİBİ OLDUĞU, BENİM DE BUNDAN MUTLULUK DUYDUĞUM, MHP GENEL MERKEZİ’NE OLDUKÇA YAKIN BİR GAZETE… BU GAZETEYE BAKARAK, MHP’NİN GÜNCEL DURUMU, DURUŞU VE GELECEĞİ HAKKINDA BİR FİKİR EDİNMEK MÜMKÜNDÜR. GAZETENİN BUGÜNKÜ (22 EYLÜL 2017) NÜSHASINDA BU BAĞLAMDA DİKKATİMİ ÇEKEN ÜÇ HUSUS VAR.

a. BİRİNCİ SAYFADAKİ BAŞLIK (DEVAMI SEKİZİNCİ SAYFADA): “MHP’DEN İNGİLTERE BÜYÜKELÇİSİ’NE TEPKİ”. MHPGENEL MERKEZİ’NİN, BÜYÜK “MARİFET” YAPMIŞ GİBİ, BÜYÜKELÇİNİN GÖRÜŞME TALEBİNİ ÜÇ KEZ GERİ ÇEVİRDİĞİ İFADE EDİLİYOR.

b. ÜÇÜNCÜ SAYFADAKİ KÖŞE YAZISININ BAŞLIĞI, “FETÖ MÜCADELESİNİ GÖLGELEMEYİN”. BU BAŞLIK ALTINDA (TIRNAK İÇİNDE) VERİLEN BİR ALTINTI VAR. BU ALINTIYI, BEN DE AŞAĞIDA “AYNEN” ORADAN AKTARIYORUM:

“ADIYAMAN ÜNİVERİSTESİ FETÖ SORUŞTURMA KOMİSYONU BAŞKANI SANIĞA SORUYOR:

– CEMAAT TOPLANTILARINA GİTMİŞSİN. DOĞRU MU?

– EVET GİTTİM.

– NASIL GİTTİN?

– ARİF GÖTÜRDÜ.

-ARİF KİM?

-YANINIZDA OTURUYOR.

SORUŞTURMA ŞÖYLE DEVAM EDİYOR.

– ARİF BU ADAMI TOPLANTILARA SEN Mİ GÖTÜRDÜN?

– BAŞKANIM, BİRLİKTE GÖTÜRMÜŞTÜK YA…”

c. SEKİZİNCİ SAYFADAKİ BİR DİĞER KÖŞE YAZISININ BAŞLIĞI: “TERÖRİSTLERLE MUHATAP OLMANIN BEDELİ”. YAZIDA BUGÜN ERBİL’İN REFRANDUM KARARI İLE KARŞIMIZA ÇIKAN SÜRECİN ÖNCESİNDEKİ HATALAR İMA EDİLİYOR VE BUGÜN GELİNEN NOKTA “BÜYÜK VE CİDDİ BİR FELAKET” OLARAK NİTELENİYOR.

II. GAZETEDE YER ALAN VE BURADA DEĞİNİLEN ÜÇ HUSUS, MHP’NİN NASIL YÖNETİLDİĞİNE, DURUŞUNA VE GELECEĞİNE İŞARET ETMESİ AÇISINDAN, BANA ANLAMLI GELMEKTEDİR.

İNGİLTERE’NİN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ NE DEMİŞ OLURSA OLSUN, DOĞRUSU, MHP GENEL MERKEZİ’NİN (BALGAT’IN) KENDİSİNE RANDEVU VERMESİ OLMALIYDI. BÜYÜKELÇİYE RANDEVU VERİLMEMESİ, SİYASETİN DOĞASINA AYKIRI OLDUĞU GİBİ, MHP’NİN “HOŞGÖRÜ” KÜLTÜRÜNE DE AYKIRIDIR. (i) EĞER BÜYÜKELÇİNİN DAHA ÖNCE SÖYLEDİĞİ VE BALGAT’IN YANLIŞ BULDUĞU BİR HUSUS VAR İSE, (ii) EĞER MHP’YE HALA SOĞUK SAVAŞ YILLARININ ÜRÜNÜ DÜŞÜNCE KALIPLARI İLE BAKILIYORSA VE BALGAT BUNDAN ŞİKÂYETÇİ OLUYORSA, (iii) EĞER GÜNÜMÜZDE İÇ POLİTİKANIN DIŞ POLİİTKA ÜZERİNDEN YAPILDIĞI BİR SÜREÇ ORTAYA ÇIKMIŞ İŞLİYOR İSE; BALGAT’IN YAPMASI GEREKEN, BÜYÜKELÇİNİN KABUL EDİLMESİ OLMALIYDI. BÖYLECE, BÜYÜKELÇİNİN YÜZÜNE YANLIŞI SÖYLENMİŞ OLACAKTI Kİ; BU, MHP’NİN ANLATILMASI/TANITILMASI, MHP’DEKİ ÖZGÜVENİN, CİDDİYETİN VE İKTİDAR HEVESİNİN DIŞA VURULMASI BAKIMINDAN DA OLDUKÇA ANLAMLI OLURDU DİYE DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. BALGAT, BÜYÜKELÇİNİN GÖRÜŞME TALEPLERİNİ RET ETMEYİ “BÜYÜK BİR MARİFETMİŞ” GİBİ MEDYAYA AKTARIRKEN, BANA GÖRE ASLINDA, HEM MHP’DEKİ “ZAFİYETİ” DIŞA VURMUŞ, HEM DE MHP AÇISINDAN ÇOK BÜYÜK BİR FIRSATI KAÇIRMIŞTIR.

BÖYLE BAKINCA, MHP GENEL MERKEZİ’NİN RANDEVU VERMEDİĞİ İNGİLTERE’NİN ANAKARA BÜYÜKELÇİSİNİN BEŞİKTAŞ FUTBOL TAKIMINA DUYDUĞU İLGİ VE BU İLGİNİN KARŞILIK BULARAK BEŞİKATAŞ’IN DIŞA AÇILMASINA (YANİ YENİ KAYNAKLARA ULAŞMASINA) YAPTIĞI KATKI AKLIMA, GELİYOR… ACABA BEŞİKTAŞ KULÜBÜNDEN (MHP’DEN GELDİĞİ GİBİ) BÜYÜKELÇİNİN GÖRÜŞME TALEPLERİNE RET GELMESİ Mİ DAHA İYİ OLURDU, YOKSA GÖRÜŞME TALEPLERİNE OLUMLU CEVAP VERİLMESİ Mİ DAHA İYİ OLMUŞTUR? EĞER “KIT KAYNAK” VE “DAHA ETKİLİ OLMAK İÇİN GÜÇLÜ OLMA” GİBİ OLGULAR ÇIKIŞ NOKTASI ALINIR İSE, KENDİ ÇAPLARINDA VE KULVARLARINDA, PARTİ OLARAK MHP İLE SPOR KULÜBÜ OLARAK BEŞİKTAŞ ARASINDA BİR FARK GÖRÜLMEDİĞİ İÇİN, BEŞİKTAŞ SPOR KULÜBÜNÜN YAPTIĞI DOĞRU BULUNMAKTADIR. KEŞKE MHP GENEL MERKEZİ DE BEŞİKTAŞ SPOR KULÜBÜ GİBİ YAPSAYDI…

MHP; EĞER İKTİDAR HEVESİNE SAHİP OLSAYDI, EĞER KAFASINDA DEVLETİ YÖNETME NOKTASINDA KENDİSİNİN OLABİLECEĞİ DÜŞÜNCESİ OLSAYDI, BÜYÜKELÇİYİ KABUL EDER VE BU KABULÜ MHP İÇİN BİR FIRSAT, BİR İMKÂN OLARAK GÖRÜRDÜ.

MHP GENEL MERKEZİ TÜRKİYE’DEKİ MEVCUT KONJONKTÜR NEDENİYLE İNGİLTERE’NİN ANKARA’DAKİ BÜYÜKELÇİSİ İLE GÖRÜŞMEYİ KENDİSİ İÇİN RİSKLİ GÖRMÜŞ OLABİLİR Mİ, BUNU BİLMİYORUM. EĞER ÖYLE İSE; BU, MHP İÇİN AYRICA, “GARABET” OLACAKTIR DİYE DÜŞÜNÜLMEKTEDİR. ÇÜNKÜ DEMOKRASİLERDE MUHALEFET PARTİLERİNİN İŞLEVİ BELLİDİR. HALKIN İKTADARDAN “HOŞNUT” OLMADIĞI DEMOKRATİK ÜLKELERDE ALTERNATİF İKTİDAR OLARAK GÖRÜLÜRLER. ONUN İÇİNDİR Kİ, HALKIN HOŞNUT OLMADIĞI KONJONKTÜRÜ DEĞİŞTİREBİLECEK DEMOKRATİK SİYASAL BİR KURUM OLARAK MUHALEFET PARTİLERİNDEN, O TÜR KONJONKTÜRLERDE “PUSMAYI” DEĞİL, İKTİDAR OLMAYI DÜŞÜNMELERİ, BUNUN HEYECANINI TAŞIMALARI BEKLENİR. ÇÜNKÜ HALKIN İKTİDARA DUYDUĞU HOŞNUTSUZLUK MUHALEFET PARTİLERİNE DESTEK OLARAK YANSIR. MUHALEFET PARTİLERİ O TÜR KONJONKTÜRLERDE HOŞNUT OLMAYAN KESİMLERİ DE KENDİLERİNE ÇEKEREK, ÖNCE ÇOĞUNLUN DESTEĞİNE, SONRA DA İKTİDARA SAHİP OLURLAR. ACABA MHP YÖNETİMİ BUNU GÖRÜYOR MUDUR, BUNUN FARKINDA MIDIR?

KALDI Kİ, GÖRÜŞMENİN “UYGUN” KATILMLAR İLE YAPILMASI DÜŞÜNÜLEBİLECEĞİ GİBİ, EĞER YAPILACAK GÜŞMENİN İÇERİĞİ GEREKTİRİYORSA, GÖRÜŞME SONRASINDA MHP GENEL MEKEZİ’NİN İKTİDARI “UYGUN” ŞEKİLDE BİLGİLENDİRMESİ DE DÜŞÜNÜLEBİLİRDİ. MHP GENEL MERKEZİ, BUNLARIN CİDDİYETİNİ BESLEYEBİLECEĞİNİ VE MHP’YE GÜÇ VEREBİLECEĞİNİ DE GÖRMEMİŞTİR.

III. SÖZÜ EDİLEN İKİ KÖŞE YAZISININ BİRİNDE İKTİDARIN “FETÖ İLE MÜCADELE”Sİ ELEŞTİRİLİYOR, DİĞERİNDE İSE BUGÜN “BÜYÜK VE CİDDİ BİR FELAKET” OLARAK GÖRÜLEN ERBİL’İN BAĞIMSIZLIK REFERANDUMUNUN ÖNCESİNDEKİ MEVCUT İKTİDARIN YANLIŞLARI İMA EDİLİYOR… MHP GENEL MERKEZİ’NİN İKTİDARA MÜZAHİR YAKLAŞIMI NEDENİYLE, BUNLAR, ÜZERİNDE DURULMAYA DEĞER HUSUSLAR OLARAK GÖRÜLMEKTEDİR. AKLA GELEN SORU, MHP GENEL MERKEZİ’NİN NASIL OLUYOR DA “FETÖ İLE MÜCADELESİ”Nİ ELEŞTİRDİĞİ VE BUGÜNKÜ “BÜYÜK VE CİDDİ FELAKET”TE SORUMLULUĞU OLDUĞUNU KABUL ETTİĞİ MEVCUT İKTİDARA DESTEK VEREBİLDİĞİDİR?

MEVCUT İKTİDAR 15 YILDIR ÜLKEYİ TEK BAŞINA YÖNETMEKTEDİR. MHP, İKTİDARIN TÜRKİYE’Yİ BUGÜN GETİRDİĞİ NOKTADAN MEMNUN MUDUR Kİ, İKTİDARA DESTEK VERMEKTEDİR. TÜRKİYE, SON ONBEŞ YILDA İZLENEN SİYASET ÜZERİNDEN, İÇERİDEN VE DIŞARIDAN KANAKLANAN CİDDİ BİR BÖLÜNME VE PAÇALANMA TEHDİDİ İLE KARŞI KARŞIYA KALMIŞ MIDIR, KALMAMIŞ MIDIR? TOPLUMDAKİ AYRIŞMANIN/BÖLÜNMENİN GELDİĞİ NOKTA, ENDİŞE VERİCİ MİDİR, DEĞİL MİDİR? ENDİŞE VERİCİ İSE, ARKASINDA KİM VARDIR? KİM BU ÜLKENİN MİLLİ DEĞERLERİNİ 15 YILDIR ERİTEN, EN AZINDAN GÖRMEZDEN GELEN? SON DÖNEMDE ARTIŞ GÖSTEREN TÜRK’ÜN ATASI MUSTAFA KEMAL ATATÜRK’Ü HEDEF ALAN SALDIRILAR KONUSUNDA İKTİDARIN ÇOK SERT BİR KARŞI DURÜŞ GÖSTERDİĞİNİ SÖYLEMEK MÜMKÜNMÜDÜR? DEVLET DAİRELERİNİN TABELALARINDAKİ “TÜRKİYE CUMHURİYETİ” İFADESİ, HANGİ İKTİDARIN DÖNEMİNDE, NİYE TABELELARDAN ÇIKARILMIŞTIR? İKTİDARIN, “DURUN, ÇIKARMAYIN” DEDİĞİ DUYULMUŞ MUDUR? İLKOKULLARDA ÖĞRENCİLERİN OKUDUĞU “ANDIMIZ” HANGİ İKTİDAR DÖNEMİNDE, NİYE KALDIRILMIŞTIR? ABD’NİN IRAK’I İŞGAL SÜRECİNDE IRAK’TAKİ TÜRKMEN VARLIĞI HEDEF ALINIRKEN, SİLİNİRKEN, BUNA HANGİ İKTİDAR SEYİRCİ KALMIŞTIR? BU VE HATIRLANABİLECEK BENZERİ DİĞER SORULAR, SON 15 YIL İÇİNDE, BİZİ BİZ YAPAN TEMEL UNSURLARDAN BİRİ OLAN MİLLİ DEĞERLERİMİZİN NASIL CİDDİ BİR TAHRİBATA UĞRAMIŞ OLDUĞUNA İŞARET EDİYOR MU, ETMİYOR MU?

SON 15 YILDA TÜRK DIŞ POLİTİKASI HANGİ NOKTADAN HANGİ NOKTAYA GELMİŞTİR? EKONOMİK DURUM İLE YARGININ, ORDUNUN, SİVİL-ASKERİ BÜROKRASİNİN DURUMLARINA HİÇ GİRMİYORUM.

JEOPOLİTİĞİ NEDENİYLE, HER DÖNEMDE GÜÇLÜ BİR ORDUYA VE GÜÇLÜ BİR İSTİHBARATA İHTİYAÇ DUYMUŞ TÜRKİYE’DE ORDUNUN VE İSTİHBARATIN BUGÜN İÇİNDE BULUNDUĞU DURUMA NE DEMELİ? BU İKİ KURUMUN İÇİNDE BULUNDUĞU “DURUM”, SADECE İÇERİDEN DEĞİL, DIŞARIDAN DA GÖRÜLEBLMEKTEDİR. BU ENDİŞE VERİCİ TABLO, ACABA HANGİ İKTİDARIN DÖNEMİNDE ORTAYA ÇIKMIŞTIR?

ORTAYA ÇIKMIŞ BU TABLO NEDENİYLE DİR Kİ; MHP’NİN İKTİDARA MÜZAHİR BİR DURUŞ SERGİLMESİ, BANA ANLAŞILIR GELMEMEKTEDİR. Mhp’NİN BU DURUŞU, MHP’NİN SAVUNA GELDİĞİ DEĞERLER İLE ÖRTÜŞMEDİĞİ GİBİ; MHP, BU MÜZAHİR DURUŞU İLE, HEM İKTİDARIN YAPTIKLARINDAN SORUMLU TUTULABİLME RİSKİNİ TAŞIMAKTADIR, HEM DE 15 YILDIR “DUR-DURAK” BİLMEDEN VE HİÇ BİR ŞEYDEN ETKİLENMEDEN “AYNEN” YOLUNA DEVAM EDEN MEVCUT İKTİDARIN İCRAATLARINI “DAHA BÜYÜK BİR GÜÇLE” SÜRDÜRMESİNE İMKAN VERMEKTEDİR Kİ, BUNUN MHP İÇİN “VEBALİ” OLDUĞU DÜŞÜNÜLMEKTEDİR.

İSTER İSTEMEZ İNSANIN AKLINA, ACABA MHP’Yİ, “İLLA Kİ” İKTİDARA MÜZAHİR BİR DURUŞ SERGİLEMEYE İTEN (KAMUOYUNUN BİLMEDİĞİ) BİR DURUM MU VAR SORUSU GELMEKTEDİR.

MHP GENEL MERKEZİ, BUGÜN SADECE İKTİDARIN DEĞİL, KENDİSİNİN SAMİMİYETİNİN DE CİDDİ ŞEKİLDE SORGULANDIĞINI ARTIK GÖRMELİ, BİR ÖZ ELEŞTİRİ YAPMALIDIR. MHP, İÇİNDE BULUNDUĞU “ZAFİYET” ORTAMINDAN BİR ÖNCE ÇIKARILMALIDIR.

IV. ÇOK KONUŞULDUĞU VE ÇOK BASİT OLDUĞU İÇİN, HEMEN HERKESÇE BİLİNEN BASİT BİR SİYASET(YÖNETİM) KURALI VARDIR: “SİYASETTE YANLIŞ YAPAN, BUNUN BEDELİNİ ÖDER.” MHP’DE, YANLIŞ ORTADA; PARTİ KÜÇÜLÜYOR, GÜÇ KAYBEDİYOR. FAKAT SORUMLU MEVKİDEKİ GENEL MERKEZ YÖNETİMİNDE KAMUOYUNA YANSIYAN HİÇ BİR GELİŞME YOK. BİZ BİLİYORUZ Kİ, YANLIŞ YAPAN PARTİ, İKTİDARDA İSE GÜCÜNÜ KAYBEDER VE İKTİDARDAN DÜŞER, MUHALEFETTE İSE ERİYİP KAYBOLUR. MHP, İYİ YÖNETİLMEDİĞİ İÇİN, BUGÜN ERİME VE MÜTEAKİBEN DE KAYBOLMA RİSKİ İLE KARŞI KARŞIYADIR. BU MU İSTENİYOR? YİNE HERKES BİLİR Kİ; SİYASAL PARTİLERİN VARLIK NEDENİ, KENDİ PARTİ POLİTİKALARINI DEVLET POLİTİKASINA DÖNÜŞTÜRMEK, YANİ DEVLET ÇARKININ İŞLETİLMESİNDE KENDİ ÖNCELİKLERİNİ/TECİHLERİNİ ETKİLİ KILMAK, ONLARA ÖNLERDE BİR YER VERMEKTİR. MHP, NE YAZıK Kİ, BUGÜN KENDİ PARTİ POLİTİKALARINA DEĞİL, İKTİDAR PARTİSİNİN POLİTİKALARINA HİZMET EDER BİR GÖRÜNTÜ VERMEKTEDİR. BU DOĞRU MUDUR? İKTİDAR OLMA AMACINI/HEVESİNİ TAŞIMAYAN BİR SİYASAL PARTİ, KENDİSİNİ, İKTİDARI ETKİLEME İLE SINIRLI BİR İŞLEVE SAHİP SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI SEVİYESİNE İNDİRGEMİŞ OLUR Kİ; MHP, BU BAĞLAMDA DA, MEVCUT YÖNETİM ANLAYIŞI İLE NE YAZIK Kİ BÖYLE BİR ÇAĞRIŞIMA YOL AÇMAKTADIR.

SONUÇ OLARAK; ORTADA, SAMİMİYETİ (İÇERİDE VE DIŞARIDA) HER GEÇEN GÜN BİRAZ DAHA ŞÜPHE İLE KARŞILANAN VE SORGULANAN BİR İKTİDAR VARDIR. ORTADOĞU GAZETESİ’NDE DE İŞARET EDİLDİĞİ GİBİ, BUGÜN DEĞİŞMİŞ GİBİ GÖZÜKSE DE, HEM İKTİDARIN DEĞİŞMEMİŞ OLDUĞU ORTADADIR, HEM DE GEÇMİŞTEKİ İCRAATLARI HAFIZALARDADIR. BU İKTİDARA İLİŞKİN HALKTAKİ HOŞNUTSULUK ARTMIŞTIR. ÜLKENİN İÇERİDEKİ VE DIŞARIDAKİ GENEL DURUMU İYİYE GİTMEMEKTEDİR. DÜNYANIN HER YERİNDE BU KOŞULLAR, MUHALEFET PARTİLERİNE İKTİDAR YOLUNU AÇAN KOŞULLARDIR.

MHP’NİN MEVCUT YÖNETİMİ, MAALESEF BU KOŞULLARIN FARKINDA DEĞİLMİŞ GİBİ BİR GÖRÜNTÜ VERMEKTEDİR. BALGAT, PARTİDEN NİÇİN AYRILIYORLAR DEMEDİĞİ VE BUNU “MASAYA” YATIRMADIĞI GİBİ; AYRILANLARIN ÇOK GÖSTERİLDİĞİNİ İDDİA ETMEK VE PARTİYE KATILANLAR OLDUĞUNU İŞLEMEK GİBİ, DOLAYLI YOLDAN “YÖNETİM ZAFİYETİNİ” KABUL ANLAMINA GELEN, “SIĞ” BİR ANLAYIŞ İÇİNE DE GİRMİŞTİR.

BAŞKALARININ OLABİLİR AMA, BENİM MHP’DEN BAŞKA GİDECEK BİR YERİM YOK. ÇÜNKÜ ÜLKE İÇİN ÜMİDİM MHP TABANI. TÜRKİYE’Yİ YENİDEN DÜZLÜĞE ÇIKARACAK POTANSİYELİN MHP TABANINDA OLDUĞUNA İNANIYORUM. MHP’DEKİ YÖNETİM BOŞLUĞU GİDERİLENE KADAR BU MİNVAL ÜZERİNE YAZMAYA DEVAM EDECEĞİM.

DOSTLAR KUSURA BAKMASIN. ÖNCE ÜLKEM.

PROF. DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK

ANKARA/22 EYLÜL 2017.


MHP’NİN MEVCUT YÖNETİMİNİ VE SAYIN DEVLET BAHÇELİ’Yİ ARTIK KONU YAPMAYACAĞIM…

Orta Doğu çok ciddi gelişmelere açık… Kuzeyde Karadeniz, Batıda Ege de öyle… Güneyde, kara sınırlarımız boyunca devam eden bir “kaynama” ve bunun daha da artması ihtimali var. Bir bütün olarak bu tablonun Türkiye’yi etkileme ve/veya Türkiye’yi içine çekme potansiyeli yüksek… Hal böyle iken, Sayın Devlet Bahçeli, bir süredir ısrarla sürdürdüğü, MHP’nin misyonu/çizgisi ile de örtüşmeyen

HZ. ALİ’DEN ÖZLÜ SÖZLER…

– “Halk için en büyük felaket, düşünce ve bilim adamlarının düşük ahlaklı kimseler oluşudur.” – “Her huyun en iyisini kendin için seç.” – “Her kişinin değeri, yaptığı güzel işiyle ölçülür.” – “Her şey akla muhtaçtır, akıl da eğitime.” (Kaynak: Ortadoğu, 28 Aralık 2017, s. 12)

YENİ YIL MESAJI

Türkiye’den görünen, küresel, bölgesel ve ülkesel koşulların iyiye gitmediği… Umarız, 2018 yılı; Dünya, bölge, ülke, aile ve birey olarak, 2017 yılını aramayacağımız; herkes için barış, dostluk, kardeşlik, sağlık, mutluluk, huzur, iyilik ve güzellik dolu iyi bir yıl olur. Bu düşünce ve duygularla, ASCMER olarak, yeni yılınızı kutluyoruz. Prof. Dr. Osman Metin Öztürk ASCMER Asya Çalışmaları

“MHP İL BAŞKANLARINA 20. YILA ÖZEL HEDİYE”

Yazının başlığı, bana ait değil. 25 Aralık 2017 tarihli Ortadoğu Gazetesi’nin 10. sayfasında yer alan haberin başlığıdır. Tırnak içinde verilmesinden de anlaşılacağı üzere, oradan aynen alınmıştır. Yazının ilk paragrafında, “MHP Lideri Devlet Bahçeli, Genel Başkanlığı görevinin 20. yılı nedeniyle kendi tasarladığı köstekli özel saatleri Türkiye’nin dört bir tarafındaki MHP il başkanlarına gönderdi. Saatte ‘Devlet Bahçeli’

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.