MHP “KİMSESİZ” Mİ?

09 Ocak 2017 tarihinde,  artık MHP’nin mevcut yönetimi hakkında yazmayacağımı ifade etmiştim… Aradan geçen 14 aya yakın süre içerisinde, oldukça rahatsız olduğum, yazmam gerektiğini düşündüğüm, birçok gelişme oldu. Ancak bugüne kadar yazmadım.

Ama artık yazmak adeta “farz” oldu… Nedeni, Balgat’tan gelen son açıklamadaki  “Artık kimsesiz değiliz.” ifadesi… (Ortadoğu, 04.3.2018, s.1, 10)

“Artık kimsesiz değiliz” ne demek? MHP’nin mevcut yönetimi, bu ifade ile ne demek istemiştir? MHP, daha önce yalnız mıydı?  “Cumhur ittifakı” üzerinden AKP’ye yanaşması, bu yalnızlığın bir sonucu muydu?

Kasım 2015’deki genel seçimde 5.7 milyona yakın (%11.9) oy almış bir partinin yöneticileri, kendilerini nasıl olabiliyor da “kimsesiz” görebiliyor ya da bu ifade ile böyle bir algıya yol açabiliyor? MHP’nin mevcut yönetimi, kendisini MHP tabanından kopmuş ve bu nedenle “kimsesiz” görüyor olabilir mi?

Nereden bakarsanız bakın, MHP tabanı, Türk Milliyetçileri ve ülkücüler için, hem çok talihsiz, hem de MHP’nin nasıl bir yönetime sahip olduğuna işaret eden, incitici/üzücü bir ifade… Ben bu ifadeyi böyle görüyorum.

İki hafta sonra (18 Mart’ta) MHP Kurultay’ı var. Eğer kendisine oy veren 5.7 milyona yakın seçmene ve MHP tabanına rağmen, MHP’nin mevcut yönetimi kendisini “kimsesiz” görmüşse, buyursun Kurultay’da görevi bıraksın… Kurultay, bunun için, uygun/isabetli bir zemin.

Bunu niçin söylüyorum? Çünkü MHP, bugüne kadar asla “kimsesiz” olmamıştır. Bundan sonra da asla olmayacaktır. MHP, Büyük Türk Milleti’nin bağrından çıkmış ve bu büyük milletin desteğine hep mazhar olmuştur. Parlamentoda temsil edilmediği dönemlerde bile, Türk siyasetinde ağırlığa sahip olmuştur.

MHP’yi -söz konusu ifadeden çıkarılabileceği üzere- “kimsesiz” gören mevcut yönetim; acaba MHP’nin Büyük Türk Milleti nezdindeki desteğinin fakında mıdır? Ya da, bu desteği etkili bir siyasal güce dönüştürmede başarılı olabilmiş midir? Ne yapmıştır? Bu desteği, alıp götürüp, ülkeyi bugün bu noktaya getirmiş iktidar partisinin hizmetine koşmuştur.

MHP’ye oy veren oy veren 5.7 milyona yakın seçmen bir kalemde adeta silinmiştir. Nasılsa iktidar partisinin lokomotifine bir vagon olarak eklenmişlerdir. “Cumhur ittifakından” sonra, herhalde MHP’nin mevcut yönetiminin, ne seçmen/oy kaygısı, ne de iki hafta sonra (18 Mart’ta) yapılacak Kurultay’ın bir önemi/değeri kalmıştır!…

Bu vesileyle, geç kalmış olmamak endişesinin baskısı altında, iki hususa değinme ihtiyacı hissediyorum. Birincisi, Türkiye’de bugün “Türk sorunu” varmış algısının mevcut bulunduğu ve bu algının MHP’nin mevcut yönetimimin “cumhur ittifakına” gittiği iktidar partisi döneminde ortaya çıkmış olduğudur. İkincisi de, “cumhur ittifakının” ve bugün dış politikada yaşananların, aynı zamanda yeni bir açılım/çözüm sürecini içerme potansiyelini içerebileceğini de düşündüğüm, büyük bir senaryonun parçası olabileceğidir. Yani bugünlerde öne çıkan beka sorunu çok daha büyük ölçekte düşünülmelidir diye değerlendiriyorum.

İnanıyorum ki; Ülkü Evleri Vakfı’nın kuruluş senedinde de ifade edilmiş olduğu üzere, “Türklük gurur ve şuuru ile İslam ahlak ve faziletine sahip”, “vicdanlı”, “izanlı”, “ferasetli”, “ilim-irfan ehli”, “kavi imanlı”, Türk Vatanına ve Türk Milletine “muhabbetli” MHP tabanı, Türk Milliyetçileri ve ülkücüler, 18 Mart’taki Kurultay da dâhil, üzerlerine düşenleri, kendilerine yaraşanları, yapacaklardır. (Belirtilen niteliklerin belli bir siyasal düşünceye sahip kişiler için kullanılmış olmasından, farklı siyasal düşünceye sahip kişiler için bu niteliklerin söz konusu olamayacağı gibi bir anlam çıkarılmamalıdır. Bu, beni üzer.)

Türk’üm, doğruyum, çalışkanım. Türk vatanını ve Büyük Türk Milleti’ni özümden çok seviyorum. Kısır siyasal çekişmeler bağlamında mütalaa edilebilecek bir amaç peşinde değilim.  Ülküm, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin yükselmesi, ileri gitmesidir. Bu ülkü ışığında,  Türk’ün atası Mustafa Kemal’in açtığı, aydınlattığı yolda, O’nun gösterdiği hedefe yürümeye çaba harcıyorum, yazıyorum.

Varlığım Türk varlığına armağan olsun.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti sonsuza kadar yaşasın.

Selam, sevgi ve saygı ile.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara, 04 Mart 2018


ABD’Yİ KINAMA VE ÇAĞRI

ABD Savunma Bakanı açıklama yapmış[i]…Diyor ki; Türkiye ile Suriye arasındaki sınırın Suriye tarafında, Türkiye ve (IŞİD ile mücadele eden) Washington’un Kürt müttefikleri (YPG) arasındaki gerginliği azaltmak için, Türk tarafının gece-gündüz çok net olarak görebileceği, (askeri) gözlem noktaları kuracağız… Bir düşünün lütfen!… ABD Savunma Bakanının bu ifadesinden neler çıkıyor? YPG, ABD’nin müttefiki… ABD, YPG’yi Türkiye’yi aynı

ANMA MESAJI

Ömrünü Türk Dünyası’na adamış, Türk Dünyası Araştırmaları Vakfı’nın Kurucu Başkanı Prof. Dr. Turan Yazgan hocamı, ebediyete intikal edişinin altıncı yılında rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhu şad olsun. Prof. Dr. Osman Metin Öztürk ASCMER Başkanı Ankara, 21 Kasım 2012.

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ MESAJI

Kıbrıs Türk halkının, hürriyetine ve egemenliğine sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 35. yılını idrak ediyoruz. Kıbrıs Türk Halkının Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutluyorum. Maruz kalınan “etnik temizlikten” ve buna bağlı olarak yaşanan onca acılardan, dinmeyen gözyaşlarından sonra,  uğruna can verilerek ve kanla sulanarak vatan yapılmış topraklar üzerinde, büyük fedakârlıklarla kurulmuş ve bugünlere gelmiş

10 KASIM-ATATÜRK’Ü ANMA MESAJI

Vefatının 80. yılında, Mustafa Kemal Atatürk’ü; 10 Kasım 1953’de, Anıtkabir’de bugünkü yerini alırken, dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın, O’nun tabutu başında yaptığı, aşağıdaki konuşması ile; rahmetle, şükranla ve özlemle anıyorum. “Atatürk… Seni halife yapmak, padişah yapmak isteyenler oldu. İltifat etmedin. Milli irade yolunu seçtin. Hayat ve şahsiyetini milletinin hizmetine vakfettin. Türk’ün gıpta ettiği, taziz ettiği, övdüğü

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.