GÜVENLİK KONULARINDA RUSYA’YA DAİR DÖRT KISA DEĞERLENDİRME

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı

Center for Security Studies (CSS) ETH Zurich tarafından yeni yayınlanan ”No. 237: Security Issues” [i] belgesinde, “Russian Analytical Digest-RAD” olarak dört konu ele alınmış ve özetle şunlara yer verilmiştir:

1. Julian Cooper, “Prospects for Russia’s Defence Spending” başlıklı çalışmasında, özetle  son on yılda, Rusya’nın silahlı kuvvetlerini reforma tabi tuttuğunu ve silah stoklarını önemli ölçüde yenilediğini işlemiştir.

2. Pavel K. Baev, “Russia Builds Up and Cuts Down Its Naval Power” başlıklı çalışmasında, özetle şunlara yer vermiştir:  (i) Rusya, “büyük deniz gücü” hevesini hala korumakta ancak, 2027 yılına ilişkin Devlet Silahlanma Programı gemi yapımına dair fonlarda büyük kesintiyi öngörmektedir. (ii) Rusya, 8 adet Borei sınıfı stratejik denizaltı serisinin ve nükleer güdümlü bir su altı aracının geliştirilmesinin tamamlanmasına öncelik vermektedir. (iii) Rusya’nın Arktik Okyanusu’ndan, Baltık Denizi’nden, Karadeniz’den ve Pasifik Okyanusu’ndan algıladığı tehditlere karşı koymaya yönelik stratejik talepleri yüksek risk almayı gerektirmekte, bu da Rusya için kaza riskini artırmaktadır.

3. Stacy Closson, “Russia’s Recent Arctic Activities: Military Threat or Development Strategy?” başlıklı çalışmasında, özetle şunlara yer vermiştir: (i) “Arktik Çemberi”nin beşte biri Rusya’ya aittir ve Rusya, Kuzey Kutbu nüfusunun üçte ikisine ev sahipliği yapmaktadır. (ii) Rusya’nın Kuzey Kutbu’na dâhil toprakları ve büyük ölçüde Rusya’nın kontrolündeki kuzey deniz yolu, petrol, doğal gaz ve diğer mineraller bakımından zengin Kuzey Kutbu topraklarına Atlantik ve Pasifik Okyanuslarından kritik erişim sağlar. (iii) Rusya, son on yılda, Kuzey Kutbuna dâhil topraklarındaki varlığını güçlendirmiştir. Askeri üslerini, teçhizatını ve insan gücünü artırmıştır. (iv) Bu, Rusya’nın hidrokarbonlar ve deniz ulaşım koridorları üzerindeki egemen kontrolünü güçlendirmeyi öngören bir stratejiye sahip olduğunu yansıtmaktadır. Ancak Rusya’nın bu stratejisinin içerisinde, aynı zamanda bölgenin sosyoekonomik kalkınmasını sağlamak ve bu suretle Kuzey Kutbu’nda gereken nüfusa sahip olmak da vardır.

4. Mariya Omelicheva, “The Impact of Economic Crisis on Counterterrorism Measures in Russia” başlıklı çalışmasında, özetle; Rusya örneğinde, ekonomik gerileme tehdidi altında bulunan otoriter bir rejimin terörle mücadeleye yoğunlaşmasını, bu suretle halkın dikkatini güvenlik sorunlarına kaydırmasını ve bunlar üzerinden meşruiyetini güçlendirmeye yönelmesini işlemiş, tartışmıştır.

Yukarıda özetle verilen bu dört analizin ayrıntılarına (tam metnine) aşağıdaki internet adresi üzerinden ulaşmak mümkündür.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 02 Temmuz 2019.

[i] https://css.ethz.ch/content/dam/ethz/special-interest/gess/cis/center-for-securities-studies/pdfs/RAD237.pdf, 02.7.2019.


SURİYE KONUSU: ABD, GÜVENLİ BÖLGE VE TÜRKİYE İÇİN BİR ÖNERİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı I. Türkiye açısından Suriye konusunda belirgin bir hareketlilik var.

TÜRKİYE’NİN ÇEK CUMHURİYETİ’NE ATADIĞI BÜYÜKELÇİ VE ABD

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Sayın Egemen Bağış, Türkiye’nin Çek Cumhuriyeti (Çekya) nezdindeki yeni Büyükelçisi… Kamuoyunda ve Türk siyasetinde oldukça geniş yer bulmuş, tartışma konusu olmuş, bir atama… Bu, medyaya yansıyan haberlerden ve yorumlardan anlaşılabiliyor. Bu yazıda, önce kısaca bunun nedenine, sonra da işbu yazıyı yazmama neden olan, “küçük” gibi olsa da “benim

MÜNİH’İN HONG KONG’UN YERİNİ ALMASI ÖNERİSİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Hong Kong, daha önce Britanya Krallığı’na (İngiltere’ye) bağlı iken 01 Temmuz 1997 tarihinden itibaren Çin’e bağlı “özel yönetim” bölgesine dönüşen, bu tarihten itibaren “bir devlet, iki sistem” olarak ifade edilen bir yaklaşım ile Pekin tarafından “uzaktan” yönetilmektedir. Çin’in ana karasının bir parçasıdır. Hong Kong, Çin’in güney kıyısında yer

SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ RAFİNERİ SALDIRISI: ARKASINDA İRAN MI, ABD Mİ?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Suudi Arabistan’da Aramco’ya ait iki rafinerinin saldırıya uğraması ve bu suretle ortaya çıkan petrol arzındaki daralma sonrasında, İran’ın adı öne çıkmaya, İran’ı bu saldırı ile ilişkilendirmeye yönelik çabalar devam ediyor. Önce saldırının Yemen’deki İran destekli Husilerin silahlı insansız hava araçları ile yapıldığı öne çıkmıştı. Ancak Husilerin elinde, menzil

SUDAN’IN DEVRİK-HAPİSTEKİ DEVLET BAŞKANI ÖMER EL BEŞİR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Bugünkü (10 Eylül 2019) Türkgün Gazetesi’nin 11. sayfasında Sudan’ın devrik ve hapisteki Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında bir haber var. “Nereden nereye” dedirten bir haber… Haber, ben de o kadar çok şeyi çağrıştırıyor ki… Bu yazı, bu çağrışımları konu edinen bir yazıdır. Haber, Sudan’ın devrik lideri Ömer

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.