GÜVENLİK KONULARINDA RUSYA’YA DAİR DÖRT KISA DEĞERLENDİRME

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı

Center for Security Studies (CSS) ETH Zurich tarafından yeni yayınlanan ”No. 237: Security Issues” [i] belgesinde, “Russian Analytical Digest-RAD” olarak dört konu ele alınmış ve özetle şunlara yer verilmiştir:

1. Julian Cooper, “Prospects for Russia’s Defence Spending” başlıklı çalışmasında, özetle  son on yılda, Rusya’nın silahlı kuvvetlerini reforma tabi tuttuğunu ve silah stoklarını önemli ölçüde yenilediğini işlemiştir.

2. Pavel K. Baev, “Russia Builds Up and Cuts Down Its Naval Power” başlıklı çalışmasında, özetle şunlara yer vermiştir:  (i) Rusya, “büyük deniz gücü” hevesini hala korumakta ancak, 2027 yılına ilişkin Devlet Silahlanma Programı gemi yapımına dair fonlarda büyük kesintiyi öngörmektedir. (ii) Rusya, 8 adet Borei sınıfı stratejik denizaltı serisinin ve nükleer güdümlü bir su altı aracının geliştirilmesinin tamamlanmasına öncelik vermektedir. (iii) Rusya’nın Arktik Okyanusu’ndan, Baltık Denizi’nden, Karadeniz’den ve Pasifik Okyanusu’ndan algıladığı tehditlere karşı koymaya yönelik stratejik talepleri yüksek risk almayı gerektirmekte, bu da Rusya için kaza riskini artırmaktadır.

3. Stacy Closson, “Russia’s Recent Arctic Activities: Military Threat or Development Strategy?” başlıklı çalışmasında, özetle şunlara yer vermiştir: (i) “Arktik Çemberi”nin beşte biri Rusya’ya aittir ve Rusya, Kuzey Kutbu nüfusunun üçte ikisine ev sahipliği yapmaktadır. (ii) Rusya’nın Kuzey Kutbu’na dâhil toprakları ve büyük ölçüde Rusya’nın kontrolündeki kuzey deniz yolu, petrol, doğal gaz ve diğer mineraller bakımından zengin Kuzey Kutbu topraklarına Atlantik ve Pasifik Okyanuslarından kritik erişim sağlar. (iii) Rusya, son on yılda, Kuzey Kutbuna dâhil topraklarındaki varlığını güçlendirmiştir. Askeri üslerini, teçhizatını ve insan gücünü artırmıştır. (iv) Bu, Rusya’nın hidrokarbonlar ve deniz ulaşım koridorları üzerindeki egemen kontrolünü güçlendirmeyi öngören bir stratejiye sahip olduğunu yansıtmaktadır. Ancak Rusya’nın bu stratejisinin içerisinde, aynı zamanda bölgenin sosyoekonomik kalkınmasını sağlamak ve bu suretle Kuzey Kutbu’nda gereken nüfusa sahip olmak da vardır.

4. Mariya Omelicheva, “The Impact of Economic Crisis on Counterterrorism Measures in Russia” başlıklı çalışmasında, özetle; Rusya örneğinde, ekonomik gerileme tehdidi altında bulunan otoriter bir rejimin terörle mücadeleye yoğunlaşmasını, bu suretle halkın dikkatini güvenlik sorunlarına kaydırmasını ve bunlar üzerinden meşruiyetini güçlendirmeye yönelmesini işlemiş, tartışmıştır.

Yukarıda özetle verilen bu dört analizin ayrıntılarına (tam metnine) aşağıdaki internet adresi üzerinden ulaşmak mümkündür.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 02 Temmuz 2019.

[i] https://css.ethz.ch/content/dam/ethz/special-interest/gess/cis/center-for-securities-studies/pdfs/RAD237.pdf, 02.7.2019.


ÇİN İRAN-ABD GERGİNLİĞİNİN NERESİNDE?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD-İran gerginliği tırmanıyor gözüküyor. İran’ı çevreleyen ABD askeri varlığı çok belirgin iken; ABD, Hürmüz Boğazı’nı kullanan petrol ve doğal gaz tankerleri ile ilgili son olayları öne sürerek, şimdi de Hürmüz Boğazı’nda ve boğazın iki yanındaki Basra ve Umman Körfezlerinde ulaşım güvenliğini sağlamak için kendisi liderliğinde çok uluslu bir

ÇİNLİ AMİRAL KİME NİYE NE DEDİ?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Çin Askeri Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Tuğamiral Lou Yuan; Shenzhen’de, Çin-ABD ilişkilerinin mevcut durumu hakkında yaptığı konuşmada, Doğu Çin Denizi ile Güney Çin Denizi’nde devam eden anlaşmazlıkların, ABD’ye ait iki uçak gemisinin batırılması suretiyle çözülebileceğini söylemiş[i]… Amiral’in konuşmasındaki tek dikkat çekici husus bu değil. Amiral, Çin-ABD ticaret savaşının

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ’NİN NDAA’DA YAPTIĞI DEĞİŞİKLİKLER VE ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (National Defense Authorization Act-NDAA) tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi’nde değişiklikler ile onaylanmıştır. Tasarının kanunlaşabilmesi için, ABD mevzuatına göre, Senato’dan da geçmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekmektedir. Yani NDAA’nın yürürlüğe girebilmesinin önünde daha uzun bir süreç bulunmaktadır. Böyle olmasına rağmen, Temsilciler Meclisi’nin onay verdiği tasarıdaki değişiklikler,

BAŞKAN TRUMP NASIL GÖRÜLÜYOR?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD’nin muttali olabildiğim dış politikaya ilişkin güncel tasarrufları ışığında, Başkan Trump hakkında “Başkan Trump: Nereden Nereye?” başlıklı kısa bir yazı yazdıktan hemen sonra, aynı konuda ama benim yazımdan farklı bir yazı ile karşılaştım. Steven Met, “How to Fix the Flaws in Trump’s Approach to U.S. National Security” başlıklı

RUSYA VE MENA BÖLGESİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı CSS (Center for Security Studies), Rusya’nın MENA (Middle East and North Africa) bölgesi ile olan güncel ilişkilerini ele alan bir analiz[i] yayınlamıştır. Analizin başlığında “Arap Dünyası” geçmiş olsa da, Ortadoğu’da Arap olmayan ülkeler olması nedeniyle, burada “MENA bölgesi” ifadesinin kullanılması tercih edilmiştir.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.