FENERBAHÇE YENİ BİR KUMPASLA KARŞI KARŞIYA OLABİLİR Mİ?

Fenerbahçe, sahasında, renktaşı Ankaragücü’ne 3-1 yenildi…

Ankaragücü’nü tebrik ediyorum.

Ve Fenerbahçe ile ilgili olarak, Sözcü’nün bugünkü (29.10.2018) nüshasının spor sayfasında (s. 33), Lemi Çelik’in, “Teknik Analiz” köşesinde geçen şu ifadeleri paylaşmak istiyorum. Sayın Lemi Çelik diyor ki; “Maalesef Ali Koç üzerinde bazı oyunlar oynanıyor. … Hem eski başkan Yıldırım’ın hem de Yıldırım Demirören’in Ali Koç’a operasyonu devam ediyor.”

Beşiktaşlıyım. Fenerbahçeli değilim.

Ancak Sayın Ali Koç’un Fenerbahçe’ye Başkan olmasına sevinmiştim. Sevinmemin nedeni; Sayın Ali Koç’un, Fenerbahçe üzerinden, Türk futbolunun kurumsallaşmasına ve dolayısıyla gelişmesine katkı sağlayacağına samimi olarak inanmamdır. Fakat Sayın Ali Koç’un Başkan olmasından sonra Fenerbahçe’ye “bir şeyler oluyor, olmakta”… Durumu iyi değil.

Ali Koç’lu Fenerbahçe’de “olanlar”, ben de, epeyidir, Sayın Lemi Çelik’in söylediklerini çağrıştırıyordu: “Acaba Sayın Ali Koç’u sabote mi ediyorlar?” diye kendi kendime soruyordum. Kendime sorduğum bu soruyu, Sayın Lemi Çelik, sanki cevaplamış, hissiyatıma tercüman olmuş…

Fenerbahçe, hiç şüphesiz, tarihi ve taraftarları ile, büyük bir camia…

Sayın Lemi Çelik’in ifadesinden, Fenerbahçe’nin yeni bir kumpas ile karşı karşıya olduğu anlamı çıkarılabiliyor. Eğer öyle ise, bakalım, dünkü kumpası boşa çıkarmış Fenerbahçe camiası, büyüklüğünü bir kere daha gösterip, bugünkü kumpası da boşa çıkarabilecek mi?

Sanırım çoğu kimse şu iki algıya sahip: Birincisi, büyük kulüplerin başkanlığı üzerinden, “köşe dönülüyor.” İkincisi de, futbol üzerinden siyaset yapılıyor. Gördüğüm: Bu algıların son dönemde güçlendiği, Sayın Ali Koç’un bu iki algının dışına çıkan bir örnek olduğu ve bunun da rahatsızlığa yol açtığı, bu değişime direnenlerin bulunduğudur.

Tıpkı ekonomideki “kötü para iyi parayı dolaşımdan kovar” kuralı gibi… Sanırım, Fenerbahçe’nin ve Başkanı Ali Koç’un bugünkü durumu da böyle bir şey… Sayın Ali Koç’u ve Ali Koç’lu Fenerbahçe’yi “mevcut dolaşımın” dışına çıkarmak isteyenler var gibi geliyor.

Niye? Şunun için olabilir: Fenerbahçe, önceki kumpası bozmak suretiyle, futbol üzerinden siyaset yapmak isteyenlerin oyununu boşa çıkardı… Sayın Ali Koç da, Fenerbahçe üzerinden, Türk futbolunu kurumsallaştırmak suretiyle, adeta bu tür oyunların önünü temelli kapatmaya soyundu…

Mevcut işleyişten, siyaseten ve ekonomik olarak “nemalananlar”, bir taraftan Fenerbahçe’den önceki kumpasın boşa çıkarılmasının adeta intikamını alıyorlar, diğer taraftan da Sayın Ali Koç’a “çarkımıza çomak sokma” diyor olabilirler diye düşünüyorum. Yaşananları böyle görüyorum.

Yani futbolu günlük siyasetin sıradan bir parçası yapmak isteyenler ile, futbol kulüplerinin yönetimi üzerinden “daha da zengin olmak” isteyenler, kol kola girmiş olabilirler… Her iki kesimin de amaçları örtüşüyor: futbolseverlerin sevgisini istismar etmek. Ve Ali Koç’lu Fenerbahçe, önlerinde engel…

Bu mülahazalar ışığında; bir Beşiktaşlı olarak, Sayın Ali Koç’a, Fenerbahçe’nin kurumsallaşması yolunda başarılar diliyorum. İnanıyorum ki, mevcut durum geçicidir. Fenerbahçe, Sayın Ali Koç ile, kurumsallaşarak Türk futbolundaki tarihi yerine yaraşır bir düzeye en kısa zamanda gelecek ve bu düzeyin ilerisine geçecektir.

Ve yine inanıyorum ki, Fenerbahçe’nin Sayın Ali Koç’un Başkanlığında bu suretle geleceği yer, bütün takımlara örnek olacak ve Türk futbolu olması gereken kurumsal yapıya kavuşacak, yurt içinde ve dışında iyi bir yere gelecek, başarıdan başarıya koşacaktır.

Onun içindir ki; takımları ne olursa olsun, bütün futbol seveler, Türk Futbol Federasyonu’nun mevcut yönetimini sorgulamalı ve ellerini vicdanlarına koyup Fenerbahçe Başkanı Sayın Ali Koç’un yanında olmalı diye düşünüyorum.

Bu görüşlerimi yazıya döküp paylaşmama vesile olduğu için, Sayın Lemi Çelik’e teşekkür ediyorum.

Fenerbahçe, Sayın Ali Koç ile başarıyı yakalayacaktır. Buna inanıyorum.

Ve Türk futbolunun kurumsallaşması yolunda, Sayın Ali Koç’a ve Fenerbahçe’ye güveniyorum.

Başarılar diliyorum.

Bu vesileyle bir kere daha bütün Türk vatandaşlarının ve kendilerini Türk hissedebilen herkesin Cumhuriyet Bayramlarını kutluyorum.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara/Türkiye, 29 Ekim 2018.

 


CUMHUR İTTİFAKI MHP’NİN GELECEĞİNİ KARARTIYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı MHP, ırkçılıktan uzak bir anlayış içinde, kucaklayıcı ve toparlayıcı bir milli ve manevi değerler manzumesinden güç ve ilham alarak, büyük Türk Milletinin varlığını korumayı ve yüceltmeyi esas olan bir partidir. Büyük Türk Milleti’nin yükselişini, sahip olduğu milli ve manevi değerler manzumesinin ürünü “milliyetçilik ülküsü”nde görür. Türk Milletini yüceltmek,

RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

ASCMER olarak, izleyicilerimizin, dostlarımızın, meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin Ramazan Bayramlarını kutluyoruz. Bayramın, tüm insanlık için, evrensel anlamda hukukun üstünlüğüne samimi olarak saygı gösterildiği; insanların gelecek endişesinden uzak olduğu; entrikaya, hileye, kumpasa ve iftiraya itibar edilmediği; gösterişten ve israftan kaçınıldığı; samimiyetin, iyi niyetin, dostluğun, iyi komşuluğun öne çıktığı; ayrımcılıktan, ötekileştirmekten ve dışlayıcılıktan uzaklaşıldığı; samimi ve akılcı bir

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

19 Mayıs 1919, Büyük Türk Milleti’nin, vatan topraklarını düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarma azim ve kararlığını dışa vurduğu gündür. Osmanlı Yönetiminin özünden uzaklaştığı ve emperyalizme teslim olduğu bir ortamda, Büyük Türk Milleti için güneşin ufukta doğduğu gündür. 19 Mayıs 1919, İstanbul Hükümeti işgalcilerle Saraylarda bir araya gelip işgale direnişi ortadan kaldırmayı konuşurken, bu yolda işgalcilerle

DÜNYA TÜRKLERİNİN GÜNÜ: “3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında, Türk Ocakları’nda yaptıkları konuşmada şunları söylemiş: “… Biz milliyet fikirlerini uygulamada çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI MESAJI

“Milli irade”nin tecelli yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin “Büyük Millet Meclisi (BMM)” olarak kuruluşunun, milli egemenliğin ilan edilişinin 100. yılında, aziz Türk Milleti’nin “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı”nı kutluyorum.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.