BİR SEÇİM BAŞARISI İÇİN GÖNDERİLEN TEBRİK MESAJININ ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Hindistan’da seçim sona erdi. Başbakan Narendra Modi ve partisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) Parlamentodaki konumlarını güçlendirmiş olarak seçimden çıktılar. Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye tebrik mesajı gönderiyor[i]: “Güney Asya’da barış, ilerleme ve refah yolunda birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.” Cevap olumlu oluyor.

Hatırlanacağı üzere, Hindistan’daki seçim sürecinin başlangıcında Keşmir’de bombalı saldır olayı yaşanmış, taraflar karşı karşıya gelmiş, karşılıklı savaş uçağı kayıpları olmuş ve tansiyon çok yükselmişti. Öyle anlaşıyor ki; bu yaşananlar etkisini göstermiş, Narendra Modi’nin “Hindu Milliyetçisi” Bharatiya Janata Partisi (BJP) seçimden önde çıkmış!…

Hindistan’daki seçim sürecinin başlangıcında Hindistan ile Pakistan arasında ortaya çıkmış söz konusu tablo şimdi var mı? Yok.

O zaman buradan nasıl bir çıkarsamada bulunulabilir? Şu: ülkeler, eğer karşılıklı olarak yaşamsal çıkarları söz konusu ise, daha az bedele katlanarak, aralarında örtülü işbirliğine gidebiliyorlar. Bu her iki tarafın da çıkarına olabiliyor.

Bu vesileyle; bir kere daha çıkarın uluslararası ilişkilerin belirleyici faktörü olduğuna, uluslararası ilişkilerde duygusallığa yer olmadığına, etnik-dinsel mensubiyetlerin uluslararası ilişkilerde “makul” bir seviyeye kadar anlamlı bulunabildiğine, uluslararası ilişkilerin kalıcı dostlukları ya da düşmanlıkları dışladığına işaret etmek isterim. Ve elbette ki, bu bağlamda Pakistan ve Hindistan diplomasilerinin üretkenliğine/dinamizmine dikkat çekmek isterim.

Sonra da, bahse konu haber üzerinden, “ülkelere müdahale” ya da “ülkelerin iç işlerine karışma” konusuna genelde değinmek isterim.

Bilindiği üzere, ABD’de, Trump’ın Başkan seçildiği seçimlere Rusya’nın müdahalesi konuşuluyordu!… Egemenliğe saygı, iç işlerine karışmama ilkeleri hatırlanmıştı…

Peki nasıl oluyor da, seçime müdahale ile, egemenliğe saygısızlık yapılmış ve iç işlerine karışılmış olunuyor da; açıkça uluslararası hukuka aykırı yaptırımlar ile bir ülkenin hedef alınması (bu suretle o ülkede yönetim/rejim değişikliğinin amaçlanması)  ya da bir ülkeye askeri müdahalede bulunulması, egemenliğe saygısızlık ve iç işlerine karışma olmuyor!…Ve bir an için olmuş kabul edilir ise Rusya’nın ABD’deki Başkanlık seçimlerine ilişkin tasarrufu ile, Hindistan’daki Parlamento seçimlerinin hemen öncesinde yaşanan Hindistan-Pakistan gerginliği arasında bir fark mıdır?

Özde, açığa düşsün-düşmesin, bunların hepsi “müdahale” ya da “karışma” değil midir? Siyasal egemenliğe saygısızlık anlamına gelmez mi? Seçime müdahale uluslararası hukuka aykırı iken, diğer açık ve daha ileri müdahalelerin uluslararası hukuka aykırı olmadığı düşünülebilir mi?

Dün, 1991’de Sovyetlerin resmen dağılması sonrasında, ABD, egemenliğe saygı ve iç işlerine karışmama ilkelerini görmezden geliyordu. Çünkü Sovyetler çökmüştü, Çin bugünkü kadar güçlü değildi, ABD tek hegemonik güçtü ve istediği kararları BM Güvenlik Konseyi’nden çıkartabiliyordu. ABD, BM Güvenlik Konseyi’nden çıkarttığı “uluslararası terörizmle mücadele” ve “insani müdahale” kararları üzerinden, ülkelerin egemenliğini hiç sayıp onların iç işlerine “istediği gibi” karışabiliyordu. Şimdi hem Rusya ve Çin nedeniyle, hem de o günlerdeki gücünden uzak olduğu için bunu yapamıyor.

Peki, ABD şimdi ne yapıyor? ABD, şimdi de, yansıttığı totalitarizme ya da otokratikleşmeye doğru gidiş ile bunu yapmaya çalışıyor gözükmektedir. Yani “ben yaptım-oldu” diyor. ABD, baba-oğul Bush’lar ile bu gidişatın önünü açmıştır. Trump Yönetimi de, ABD’nin bu durumunu daha belirgin hale getirmiştir.

ABD’nin totalitarizmin ya da otokratikleşmenin önünü açan mevcut gidişatı, sadece Amerikan halkını ilgilendirmemektedir. Bütün Dünyayı yakından ilgilendirmektedir. ABD’deki bu gidişatın sonuçları, çok geç olmadan, iyi görülmelidir. Çin, hala Komünist Parti tarafından yönetilen bir ülke olmasına rağmen, Komünist Parti’nin zaten var olan gücünü pekiştirmeye yönelmiştir. Merkezi idarenin daha da güçlendirilmesine yönelik adımlar atmıştır. Öyle ki; Sincan Uygur Özerk Bölgesindeki Müslüman Uygur Türklerinin ileri teknoloji üzerinden yakın kontrol altına alındığı ve ileri teknolojiye dayalı bu yakın kontrolün tüm ülkeye, hatta Çin sınırlarının ötesine yayılmasından endişe duyulduğu ifade edilmektedir[ii]. Çin ile ilgili bu durum, ABD’nin totalitarizme ya da otokratikleşmeye doğru gidişin önünü açması ile ilişkilendirilebilecek bir durumdur. Keza Türkiye’de, Avrupa’da, Güneydoğu Asya’da son dönemde öne çıkan, demokrasi ve hukukun üstünlüğü ile bağdaştırılması imkânı olmayan gelişmeler için de benzer bir ilişkilendirmede bulunmak mümkündür.

ABD, hala küresel sistemin en önde gelen aktörüdür ve ülkeler doğal olarak ABD’nin gidişatından etkilenmektedirler. “ABD yapıyorsa, ben de yapabilirim” ya da “ABD böyle yaparken, Dünya kamuoyu benim yaptığıma ses çıkarmaz” anlayışını görmek gerekir.

ABD, bugün, bir anlamda, yüzyıllar içerisinde inşa ettiği, artık evrenselleşmiş değerlerin içini boşaltma, bu değerleri yok etme gibi, tam tersi bir sürecin içine girmiş gözükmektedir. Bu durum, hem Trump Yönetimi ile Kongre arasında yaşanan çekişmeden, hem de hala bağımsızlığını-özgürlüğünü koruyabilmiş Amerikan medyasına yansıyan haber, yorum ve analizlerden de çıkarılabilmektedir.

Dünya bir düzensizliğe, kaosa doğru yol alıyor. Faturası, herkes için çok ağır olacaktır. Ancak herkesin faturası büyüklüğüne göre olacaktır!…

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 24 Mayıs 2019.

[i] https://www.reuters.com/article/us-india-election-pakistan/pakistan-says-wants-peace-with-india-modi-responds-after-victory-speech-idUSKCN1ST0LW, 24.5.2019.

[ii] https://www.nytimes.com/2019/05/22/world/asia/china-surveillance-xinjiang.html?nl=todaysheadlines&emc=edit_th_190523, 24.5.2019.


PKK TERÖR ÖRGÜTÜ VE TÜRKİYE KUŞATMASI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Bir şu haber başlığına bakın: “PKK’nın sözde ‘özel kuvvetleri’ Karabağ’da” (Cumhuriyet, 16.9.20, s.16) Bir de, İçişleri ve Milli Savunma Bakanlıklarından gelen terörizmle mücadeleye dair açıklamaları hatırlayın. Doğru ise, çok anlamlı/önemli bir haber. İki boyut aklıma geliyor ve bu boyutları itibarıyla anlamlı ve önemli.

“İNCİRLİK İDDİASI” ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Haber şöyle: “Yunan haber sitesi Greek City Times, ABD’nin, Türkiye’nin Adana’daki İncirlik Hava Üssü’nde depoladığı 50 nükleer savaş başlığını Yunanistan’a taşımaya hazırlandığı yönündeki söylemlerin son zamanlarda arttığını ileri sürdü.” Haberde, “Üs (TSK İncirlik Tesisi), Arap dünyasına kapı eşiğinde bulunması ve Sovyetler Birliği’ne yönelik Amerikan nükleer bombalarını depolamak için

KIBRIS, EGE VE DOĞU AKDENİZ ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Kıbrıs konusunda, hem uluslararası politika bağlamında, hem de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin iç politikası bağlamında kritik/hassas günlerden geçiliyor. Ege’de Yunanistan’ın uluslararası hukuku görmezden gelen ve oldu-bitti stratejisini yansıtan yaklaşımı artık Türkiye’nin tahammül sınırlarını zorlayan bir mahiyet arz etmektedir. Doğu Akdeniz’de, bölge dışı ülkeleri de içine alan, ciddi

ABD İLE LİBYA PAZARLIĞI ÜZERİNE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı “ABD ile Sirte pazarlığı” başlığı ile verilen bir haberde geçen; “…Türkiye’nin Libya’da Rusya’ya karşı desteğini istediği ABD’nin…” ifadesini (Cumhuriyet, 14.8.20, s. 7) görünce, aklıma o kadar çok şey geldi ki…

BU ÜLKE BU DIŞ POLİTİKAYI DAHA FAZLA TAŞIYAMAZ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar, daha yeni Türkiye’yi ziyaret etti; döndükten sonra açıklama yapıyor, Ada’nın kuzeyinde 46 yıldır kapalı olan “Maraş”ın açılması gündemde… (Türkgün, 11.8.20, s.1-9)  KKTC Başbakanı, Maraş’ın açılmasının, Dünyaya, ilgililere ve İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi’ne anlatılacağını söylüyor. Bu anlatma işi, Maraş’ın açılmasının kolay bir iş olmadığına,

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.