BEN ABD’Yİ KINAMIYORUM, TÜRK SİYASETİNİ KINIYORUM

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ABD Temsilciler Meclisi’nde “yine” asılsız Ermeni iddiaları gündeme gelmiş…

ABD’ye tepki vermeyeceğim, kınamayacağım, buna gerek görmüyorum. Artık “sıradanlaşmış” bu tür tepkilerin bir anlamı-değeri yok. Olsaydı, bu konu hala önümüze geliyor olmazdı. Konuyu önümüze getirenlerin “emelleri” de, bundan vazgeçmeyecekleri de, belli, biliniyor. ABD, dün olduğu gibi, bugün de, çıkarlarının peşinde, çıkarlarının gereğini yapıyor.

O yüzden de, söz konusu asılsız iddialar Temsilciler Meclisi’nde kabul gördüğü için, ABD’yi değil, Türk siyasetini kınıyorum. Sorun, bizde; Türkiye’deki siyaset kurumunda; bu kurumun, siyaset yapma anlayışında, bunun bir sonucu olarak Türkiye’nin gücündeki gerilemede…

İktidarı, hizmet aracı değil de amaç olarak gören, iktidar olmak için her şeyi mubah sayan bir siyaset anlayışı ile ancak bu kadar olunabiliyor!… Asılsız iddiaların doğrudan milli ve coğrafi (toprak) bütünlüğümüzü hedef aldığı gayet açık olmasına ve bu iddialar, yıllardır -Türkiye’nin aleyhine olarak- istismar edilmesine rağmen, Türk siyaseti, bugüne kadar bu konuda “kalıcı” bir çözüm üretmemiştir.

Hem söz konusu asılsız iddiaları sahiplendiği için ABD’yi kınayacaksın, hem de iktidar ömrünü uzatmak ve/veya iktidara gelmek için bu asılsız iddiaları sahiplenen ABD’nin desteğini alma peşinde koşacaksın!… Böyle bir siyaset kurumu olur mu?

Söz konusu asılsız iddialar, tarihin konusu olmaktan çıkmış, uluslararası ilişkilerin konusu haline gelmiştir. Türkiye’deki siyaset kurumu, bunun da farkında değildir.

Türk siyaseti, ne gücün uluslararası ilişkilerdeki işlevinin, ne de Türkiye’deki güç kaybının farkındadır. Ya da, farkındalığı, Türk iç siyaseti ile sınırlı bir farkındalıktır. Yani uluslararası ilişkilere, münhasıran “nasıl iktidarda kalırım, nasıl iktidara gelirim” gözlüğü ile bakıldığıdır.

ABD, dün, Irak’ın kuzeyinde PKK terör örgütünün kontrolündeki bölgeye havadan kargo bırakırken tespit edildiğnde, buna tepki verilir, ABD de yaptığını inkâr ederdi. Aynı ABD, bugün, Suriye’nin kuzeyinde PKK’nın Suriye kolu YPG’yi açıkça besliyor, destekliyor, himaye ediyor. Dün, yaptığını inkar etme ihtiyacını duyan ABD; bugün, hem daha fazlasını yapıyor, hem de bunu adeta gözümüze sokarcasına yapıyor. Bu, uluslararası ilişkiler bağlamında, Türkiye’nin gücündeki gerilmeye ya da kayba işaret eden açık ve somut bir durumdur.

Burada da, yine sorulmaz mı, siyaset kurumu niye var? Türkiye’yi daha ileriye taşımak, daha güçlü kılmak için değil mi? Peki, görünen, öyle mi?

Asılsız iddialar konu olaylara dair “gerçek” tarihsel belgeler,  aksini söylemektedir, yani Türkiye’nin yanındadır. Böyle olmasına rağmen, uluslararası politikada hala asılsız iddiaların peşinde koşuluyor. Bu durum, sorunun Türkiye’de olduğunu, Türkiye’deki siyaset kurumunda, bu kurumun siyaset yapma anlayışında olduğunu bize söylemiyor mu?

Ben böyle görüyorum. Böyle gördüğüm için de, ABD’yi değil, Türk siyasetini kınıyorum. Türk siyaseti, önce bir kendine bakmalı, “ben ne yapıyorum” diye kendisini bir öz eleştiriye tabi tutmalıdır.

Sonuç yerine, gördüğüm de şu: Asılsız iddiaları savuşturmanın bedelinin bu kez Türkiye için çok daha ağır olabileceği!…

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 31 Ekim 2019.


TÜRK SİYASETİNDE GÜNCEL TABLO

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı PKK terör örgütünün kırmızı bültenle aranan Avrupa’daki üst düzey yöneticilerinin Avrupa Parlamentosu (AP)’nda “ağırlanmasına” yönelik siyasilerin tepki açıklamaları bugünkü medyada öne çıkmış gördüm. Hatırlarsanız, AP’da, geçtiğimiz günlerde de Türk Bayrağı yakılmıştı… Kimden ne tepki geldi diye, bugünkü medyaya bir göz gezdirdim. Ana muhalefet partisi CHP’den bir tepki açıklamasına

MEVCUT/HÂKİM SİYASET YAPMA ANLAYIŞI ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Türkiye’nin, Türk siyasetine hâkim mevcut siyaset yapma anlayışı ile, huzura, güvene ve refaha kavuşması mümkün değil. Böyle görüyorum. Sadece hukuksal anlamda değil, genelde, öne çıkmış/belirgin bir “adaletsizlik” tablosu var. Medyaya bakınca görüyorsunuz: “adalet çarkı”na güven eriyor, gelir dağılımı adil değil, vergi yükü adil değil, kayırmacılık ve görevi suistimal yaygın, rüşvetin

CUMHURBAŞKANI RAUF DENKTAŞ’I ANMA MESAJI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ı, ebediyete intikal edişinin 8. yılında, rahmetle, şükranla ve özlemle anıyorum. Hayatını bütün içtenliği ile Kıbrıs Türk Halkına adamış bu değerli şahsiyet, Kıbrıs Türk Halkını, yok olmanın eşiğinden alıp müstakil ve egemen bir devlete kavuşturmuştur. KKTC, O’nun sahip olduğu mücadele adamı, stratejist, mücahit, hukukçu, diplomat, devlet adamı

YENİ YIL MESAJI

ASCMER izleyicilerinin yeni yıllarını kutluyor, yeni yılı esenlik içinde geçirmelerini diliyoruz. Umarız, Türkiye için, bölgemiz için ve Dünya için; 2020 yılı, 2019 yılını aramayacağımız, barışın, sevginin ve kardeşliğin öne çıkacağı, daha iyi ve daha güzel bir yıl olur. Prof. Dr. Osman Metin Öztürk ASCMER Başkanı Ankara, 31 Aralık 2019

GELECEK PARTİSİ GENEL BAŞKANI’NIN İLK KONUŞMASI ÜZERİNE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Sayın Ahmet Davutoğlu’nun, yeni kurulan Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı olarak, kamuoyuna yaptığı, partinin tanıtımı niteliğindeki ilk konuşmasını HaberTürk’ten, kesilince Tele 1’den, verildiği kadarıyla, canlı olarak izledim. Öncelikle, yeni kurulan partinin Türkiye için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum. Aşağıda sunduğum ilk izlenimlerime ve görüşlerime rağmen, bana yakışan, böyle bir temennide

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.