BAŞKAN TRUMP: NEREDEN NEREYE?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı

Başkan Trump’ı eleştiren ilginç bir çalışma… Çalışmada geçen, Başkan Trump’ın K.Kore yaklaşımının bir benzerini İran’a da uygulayabileceği, yani yaptırımlara rağmen İran ile de görüşe bileceği; ekibinin sürekli değiştiği; senkronize olmayan bir ulusal güvenlik ekibi ile çalıştığı; Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ı artık uzağında tuttuğu yolundaki ifadeler[i] dikkatimi çekti.

Çalışmadaki eleştirilere “genel olarak” iştirak edemiyorum.

Siyasette sonuç ve kamuoyunda oluşan algı önemlidir. ABD’nin dışından Trump Yönetiminin dış politikasına baktığımda; enerjipolitik ağırlıklı bir dış politikanın izlendiğini, ticaret savaşları ve yaratılan gerginlikler üzerinden bu politikada mesafe alındığını görüyorum.

Başkan Trump’ın ekibinde sürekli değişim olmasını normal. Çünkü Trump’ın kendisi iş dünyasından geliyor ve ekibi de başlangıçta iş dünyası ile bağlantılı isimlerdi. Bu, ABD’nin yönetiminde zayıflığa yol açıyordu, görülüyordu. Zayıflık, eş zamanlı ya da paralel iki gelişmeye yol açmıştır. Birincisi, Trump’ın geçen her gün ABD’yi ve Dünyayı “devlet gözüyle görmeye başladığıdır. İkincisi de, Başkan Trump’ın ilk icraatlarının devleti zayıflatıcı etkisinin devlette endişeye yol açması ve bu endişeyi taşıyan devlet unsurlarının Başkan Trump’a yaklaşmaları ya da sokulmalarıdır. Ekibindeki değişimi, bu iki gelişme ile açıklamak mümkündür diye düşünülmektedir.

The Brookings Institution’ın söz konusu çalışması, bende şu kritik soruyu çağrıştırıyor: ABD için hangisi önemlidir, Amerikalı iş adamlarının iş yapması mı, yoksa artık Dünyanın en büyük enerji üreticisi olan ABD’nin enerjideki bu zenginliğini değerlendirmesi mi? Ya da öncelik, bunların hangisinde olmalıdır? Bu sorudan yola çıktığımda da, The Brookings Institution’ın söz konusu çalışması, Amerikalı iş adamlarına önem-öncelik veren bir çalışma gibi gelmektedir. Bu noktada, Başkan Obama döneminde, sırf Çin ile iş yapabilmek için ABD’nin ulusal güvenliğini riske attığı ileri sürülen Amerikalı iş adamları ve onların bu tür adımlarını önlemeye yönelik yapılan düzenlemeler aklıma geliyor.

Hiç şüphesiz uluslararası ilişkiler düzeyinde her ekonomik olgunun, az veya çok politik ve askeri/güvenlik işlevi ya da boyutu vardır. Ancak konu petrol ve doğal gaz olunca, bu işlev/boyut çok daha belirgin ve güçlüdür. Rusya örneğinde bunu çok gördük, biliyoruz. O yüzden Trump Yönetiminin enerjipolitik yaklaşımının ABD açısından çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Trump Yönetiminin enerjipolitik yaklaşımının gözler önünde olmasına rağmen fazla konuşulmamasını önemsemek gerekir.

Başkan Trump; enerjipolitik ağırlıklı dış politika anlayışı ve uygulaması ile, hem Başkanlık koltuğuna ikinci kez oturabilir, hem de ABD’yi uluslararası politikada eski güçlü konumuna yeniden taşıyabilir. Bugün itibarıyla böyle düşünüyorum.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 09 Temmuz 2019

[i] https://www.brookings.edu/blog/order-from-chaos/2019/07/06/trump-couldnt-ignore-the-contradictions-of-his-foreign-policy-any-longer/?utm_campaign=Brookings%20Brief&utm_source=hs_email&utm_medium=email&utm_content=74435782, 09.7.2019.


ÇİN İRAN-ABD GERGİNLİĞİNİN NERESİNDE?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD-İran gerginliği tırmanıyor gözüküyor. İran’ı çevreleyen ABD askeri varlığı çok belirgin iken; ABD, Hürmüz Boğazı’nı kullanan petrol ve doğal gaz tankerleri ile ilgili son olayları öne sürerek, şimdi de Hürmüz Boğazı’nda ve boğazın iki yanındaki Basra ve Umman Körfezlerinde ulaşım güvenliğini sağlamak için kendisi liderliğinde çok uluslu bir

ÇİNLİ AMİRAL KİME NİYE NE DEDİ?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Çin Askeri Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Tuğamiral Lou Yuan; Shenzhen’de, Çin-ABD ilişkilerinin mevcut durumu hakkında yaptığı konuşmada, Doğu Çin Denizi ile Güney Çin Denizi’nde devam eden anlaşmazlıkların, ABD’ye ait iki uçak gemisinin batırılması suretiyle çözülebileceğini söylemiş[i]… Amiral’in konuşmasındaki tek dikkat çekici husus bu değil. Amiral, Çin-ABD ticaret savaşının

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ’NİN NDAA’DA YAPTIĞI DEĞİŞİKLİKLER VE ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (National Defense Authorization Act-NDAA) tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi’nde değişiklikler ile onaylanmıştır. Tasarının kanunlaşabilmesi için, ABD mevzuatına göre, Senato’dan da geçmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekmektedir. Yani NDAA’nın yürürlüğe girebilmesinin önünde daha uzun bir süreç bulunmaktadır. Böyle olmasına rağmen, Temsilciler Meclisi’nin onay verdiği tasarıdaki değişiklikler,

BAŞKAN TRUMP NASIL GÖRÜLÜYOR?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD’nin muttali olabildiğim dış politikaya ilişkin güncel tasarrufları ışığında, Başkan Trump hakkında “Başkan Trump: Nereden Nereye?” başlıklı kısa bir yazı yazdıktan hemen sonra, aynı konuda ama benim yazımdan farklı bir yazı ile karşılaştım. Steven Met, “How to Fix the Flaws in Trump’s Approach to U.S. National Security” başlıklı

RUSYA VE MENA BÖLGESİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı CSS (Center for Security Studies), Rusya’nın MENA (Middle East and North Africa) bölgesi ile olan güncel ilişkilerini ele alan bir analiz[i] yayınlamıştır. Analizin başlığında “Arap Dünyası” geçmiş olsa da, Ortadoğu’da Arap olmayan ülkeler olması nedeniyle, burada “MENA bölgesi” ifadesinin kullanılması tercih edilmiştir.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.