“AYET-EL KÜRSİ YAZILI PİRİNÇ TANESİ…”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “dinsiz”, “din düşmanı” ya da “dindarlara baskı yaptığını” söyleyenler, gazeteci Sayın Yılmaz Özdil’in bugünkü (31.8.19) Sözcü Gazetesi’nde yer alan “Ayet-el Kürsi yazılı pirinç tanesi…” başlıklı yazısını lütfen bir okusunlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bugünkü bakış… Bu konu, çok üzüldüğüm bir konu… Haksız olmanın ve objektif vicdanları derinden yaralamanın ötesinde, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde, buna ciddi şekilde zarar veren, dolayısıyla beka sorununu ağırlaştırma potansiyelini çok yüksek gördüğüm bir konu…

Milli Mücadele zaferle sonuçlanmış, Cumhuriyet kurulmuş, üzerinden 96 yıl geçmiş; Gazi Mustafa Kemal vefat etmiş, üzerinden 81 yıl geçmiş, fakat Mustafa Kemal hala “dinsiz”, hala “din düşmanı”, hala “dindarlara baskı yapan”!…

Ülke işgal altındaysa, Milli Mücadele ile bu işgale son verilmişse, Mustafa Kemal bu mücadelenin mimarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bu yaklaşım niye? Bu yaklaşım, gerçekte Mustafa Kemal üzerinden Milli Mücadeleye yönelik olarak görünmüyor mu?

Aklım almıyor… Vatan sevgisi imandan değil mi? Esaret/işgal, İslam’ın gereklerini yerine getirmeye mani değil mi? Kendinden çok büyük güçler karşısında zafere ulaşmak, Allah’ın rızasına ve sevgisine mazhar olmanın çok açık ve net bir işareti değil mi?

O zaman toplumda İslami kimlikleri ile bilinen kişilerdeki bu “Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşmanlığı” niye? Böyle bir yaklaşım İslam inancı ile nasıl bağdaştırılabilir? Müminler kardeş değil mi? Ölmüş kişinin arkasından bu yapılan da zulüm sayılmaz mı? Ya “Ölülerinizi hayırla yâd ediniz” Hadis-i Şerifi; bu, ne olacak?

Dün Milli Mücadelede işgalci emperyalistlere karşı Anadolu’da savaşılırken, bu mücadeleyi sekteye uğratmak için, yerli işbirlikçiler eliyle, Mustafa Kemal’in “dinsiz”, “din düşmanı”, “dindarlara baskı yaptığı” propagandası maksatlı olarak işlenmişti…

Demek ki, Milli Mücadele bitmemiş, “işbirlikçilik” devam ediyor, böyle bir anlam çıkmaz mı? Milli tarihe sırtını dönmeden başlayıp milli tarihe düşmanlığa kadar varan bir çizgi üzerinde sergilenen mevcut bu yaklaşımlar başka nasıl anlaşılabilir?

Bu nasıl bir İslam inancı diye sormadan edemiyorum. Çünkü Yüce Allah’ın kelâmı Kur’an-ı Kerim’de geçenler ile, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e (ve Milli Mücadele’ye) karşı sergilenen bu tavrı bağdaştıramıyorum.

Yüce Allah, doğruların, salih ameller peşinde koşulların, yardımcısı olsun.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha rahmetle ve şükran ile anıyorum. Mekânı cennet, ruhu şâd olsun.

Büyük Türk Milletinin Müslüman bir ferdi olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e (ve Milli Mücadeleye) karşı takınılan bu tavır,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı ve aydınlattığı yolda yürüme azim ve kararlılığımı ayrıca güçlendirmektedir.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara, 31 Ağustos 2019

www.ascmer.org


CUMHUR İTTİFAKI MHP’NİN GELECEĞİNİ KARARTIYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı MHP, ırkçılıktan uzak bir anlayış içinde, kucaklayıcı ve toparlayıcı bir milli ve manevi değerler manzumesinden güç ve ilham alarak, büyük Türk Milletinin varlığını korumayı ve yüceltmeyi esas olan bir partidir. Büyük Türk Milleti’nin yükselişini, sahip olduğu milli ve manevi değerler manzumesinin ürünü “milliyetçilik ülküsü”nde görür. Türk Milletini yüceltmek,

RAMAZAN BAYRAMI MESAJI

ASCMER olarak, izleyicilerimizin, dostlarımızın, meslektaşlarımızın ve öğrencilerimizin Ramazan Bayramlarını kutluyoruz. Bayramın, tüm insanlık için, evrensel anlamda hukukun üstünlüğüne samimi olarak saygı gösterildiği; insanların gelecek endişesinden uzak olduğu; entrikaya, hileye, kumpasa ve iftiraya itibar edilmediği; gösterişten ve israftan kaçınıldığı; samimiyetin, iyi niyetin, dostluğun, iyi komşuluğun öne çıktığı; ayrımcılıktan, ötekileştirmekten ve dışlayıcılıktan uzaklaşıldığı; samimi ve akılcı bir

19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

19 Mayıs 1919, Büyük Türk Milleti’nin, vatan topraklarını düşman çizmeleri altında çiğnenmekten kurtarma azim ve kararlığını dışa vurduğu gündür. Osmanlı Yönetiminin özünden uzaklaştığı ve emperyalizme teslim olduğu bir ortamda, Büyük Türk Milleti için güneşin ufukta doğduğu gündür. 19 Mayıs 1919, İstanbul Hükümeti işgalcilerle Saraylarda bir araya gelip işgale direnişi ortadan kaldırmayı konuşurken, bu yolda işgalcilerle

DÜNYA TÜRKLERİNİN GÜNÜ: “3 MAYIS TÜRKÇÜLER GÜNÜ”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1923 yılında, Türk Ocakları’nda yaptıkları konuşmada şunları söylemiş: “… Biz milliyet fikirlerini uygulamada çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz.

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI MESAJI

“Milli irade”nin tecelli yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin “Büyük Millet Meclisi (BMM)” olarak kuruluşunun, milli egemenliğin ilan edilişinin 100. yılında, aziz Türk Milleti’nin “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı”nı kutluyorum.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.