“AYET-EL KÜRSİ YAZILI PİRİNÇ TANESİ…”

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “dinsiz”, “din düşmanı” ya da “dindarlara baskı yaptığını” söyleyenler, gazeteci Sayın Yılmaz Özdil’in bugünkü (31.8.19) Sözcü Gazetesi’nde yer alan “Ayet-el Kürsi yazılı pirinç tanesi…” başlıklı yazısını lütfen bir okusunlar.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e bugünkü bakış… Bu konu, çok üzüldüğüm bir konu… Haksız olmanın ve objektif vicdanları derinden yaralamanın ötesinde, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyulan şu günlerde, buna ciddi şekilde zarar veren, dolayısıyla beka sorununu ağırlaştırma potansiyelini çok yüksek gördüğüm bir konu…

Milli Mücadele zaferle sonuçlanmış, Cumhuriyet kurulmuş, üzerinden 96 yıl geçmiş; Gazi Mustafa Kemal vefat etmiş, üzerinden 81 yıl geçmiş, fakat Mustafa Kemal hala “dinsiz”, hala “din düşmanı”, hala “dindarlara baskı yapan”!…

Ülke işgal altındaysa, Milli Mücadele ile bu işgale son verilmişse, Mustafa Kemal bu mücadelenin mimarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik bu yaklaşım niye? Bu yaklaşım, gerçekte Mustafa Kemal üzerinden Milli Mücadeleye yönelik olarak görünmüyor mu?

Aklım almıyor… Vatan sevgisi imandan değil mi? Esaret/işgal, İslam’ın gereklerini yerine getirmeye mani değil mi? Kendinden çok büyük güçler karşısında zafere ulaşmak, Allah’ın rızasına ve sevgisine mazhar olmanın çok açık ve net bir işareti değil mi?

O zaman toplumda İslami kimlikleri ile bilinen kişilerdeki bu “Gazi Mustafa Kemal Atatürk düşmanlığı” niye? Böyle bir yaklaşım İslam inancı ile nasıl bağdaştırılabilir? Müminler kardeş değil mi? Ölmüş kişinin arkasından bu yapılan da zulüm sayılmaz mı? Ya “Ölülerinizi hayırla yâd ediniz” Hadis-i Şerifi; bu, ne olacak?

Dün Milli Mücadelede işgalci emperyalistlere karşı Anadolu’da savaşılırken, bu mücadeleyi sekteye uğratmak için, yerli işbirlikçiler eliyle, Mustafa Kemal’in “dinsiz”, “din düşmanı”, “dindarlara baskı yaptığı” propagandası maksatlı olarak işlenmişti…

Demek ki, Milli Mücadele bitmemiş, “işbirlikçilik” devam ediyor, böyle bir anlam çıkmaz mı? Milli tarihe sırtını dönmeden başlayıp milli tarihe düşmanlığa kadar varan bir çizgi üzerinde sergilenen mevcut bu yaklaşımlar başka nasıl anlaşılabilir?

Bu nasıl bir İslam inancı diye sormadan edemiyorum. Çünkü Yüce Allah’ın kelâmı Kur’an-ı Kerim’de geçenler ile, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e (ve Milli Mücadele’ye) karşı sergilenen bu tavrı bağdaştıramıyorum.

Yüce Allah, doğruların, salih ameller peşinde koşulların, yardımcısı olsun.

Bu vesileyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir kere daha rahmetle ve şükran ile anıyorum. Mekânı cennet, ruhu şâd olsun.

Büyük Türk Milletinin Müslüman bir ferdi olarak, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e (ve Milli Mücadeleye) karşı takınılan bu tavır,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün açtığı ve aydınlattığı yolda yürüme azim ve kararlılığımı ayrıca güçlendirmektedir.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara, 31 Ağustos 2019

www.ascmer.org


YENİ YIL MESAJI

ASCMER izleyicilerinin yeni yıllarını en içten dileklerle kutluyorum. Umarım, 2022 yılı, rahata ve huzura erişeceğimiz, gelecek endişesinden sıyrılacağımız, refaha kavuşma yoluna gireceğimiz, adalete olan güvenimizin tazeleneceği, hukuka saygının kendisini göstereceği, devletin güç ve imkânlarının hukuk içinde kullanılacağı, dengeli ve güven verici bir kalkınma sürecine girileceği, verimli-üretken, iyi-güzel, sağlık-sıhhat, barış-özgürlük dolu, bir yıl olur. Prof. Dr.

SURİYE HALK MECLİSİ’NİN “TALİHSİZ” HATAY AÇIKLAMASI ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Suriye Halk Meclisi, geçtiğimiz gün, Hatay’ın Suriye toprağı olduğunu öne sürerek Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacaklarını içeren bir bildiri yayınlamıştı. Türk Dışişleri Bakanlığı, bir soru üzerine, bildiriye dair çok sert bir açıklamada bulunmuştu. Elbette ki, Suriye Halk Meclisi’ni, Türkiye’nin ülke ve ulus bütünlüğünü hedef alan ve tehdit içeren

ÜÇ KİTAPLIK CASUS ROMANI…

Jason Matthews’un üç kitaplık, biri birini tamamlayan (bütünlük arz eden) casus romanından söz ediyorum. – Birinci Kitap: Kızıl Serçe (Red Sparrow), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 559 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset Matbaacılık, Karatay/Konya). – İkinci Kitap: İhanet Sarayı (Palace of Treason), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 622 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ (CUMHURİYET BAYRAMI) MESAJI

Kıbrıs Türk halkının, vatanına, hürriyetine ve egemenliğine sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 38. yılını idrak ediyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin bugünlere nasıl ulaştığını çok iyi biliyor ve Kıbrıs Türk Halkının egemen varlığının simgesi olan KKTC’nin, bilinçli nesiller elinde sonsuza kadar yaşayacağına, yaşatılacağına yürekten inanıyorum. Çok büyük fedakârlıklarla kurulmuş KKTC’nin özgür ve

10 KASIM: ATATÜRK’Ü ANMA MESAJI

Vefatının 83. yılında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, rahmetle, şükranla ve özlemle anıyorum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, büyük Türk Milleti’nin bir ferdi, çok büyük işleri başarmış kutlu atasıdır.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.