ARA SEÇİMLERDE FİLİPİNLER: BİR KESİT

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Mayıs 2019’da Filipinler’de ara seçimler var. Bu seçime dair değerlendirmelerde, bir taraftan Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin “siyasi hanedanlığından” bahisle bunda başarılı olup olmadığı sorgulanıyor, diğer taraftan da Duterte için “Doğu’nun Trump’ı” nitelemesi yapılıyor.

Duterte’nin siyaset anlayışı, kaba popülizm olarak nitelendiriliyor ve bunun yeni olmadığı belirtiliyor.  Deniliyor ki, Duterte’nin yerel seçimlere ilişkin stratejisinde, “küfür ve cinsiyetçi mizah” vardı ve bu strateji hala yaygın, yani yerel seçimlerden sonra ara seçimler de kendisini gösterebilir. Duterte’nin, yerel seçimlere ilişkin bu stratejiyi, başarılı bir şekilde ulusallaştırabileceğine işaret ediliyor.

Yine deniliyor ki; Duterte’nin siyaset anlayışının, bu ara seçimlerde, daha fazla sayıda aday ya da Duterte muhaliflerince dikkate alınabilir. Bunlar, ya kendilerini Duterte ile eşleştirmek veya Duterte’ye karşı koymak için Duterte’nin stratejisini dikkate alarak stratejilerini değiştirebilirler.

Ayrıca göreve geldiği Haziran 2016’dan bu yana, Duterte’nin, ülkenin siyasi seçkinlerini oluşturan oligarşiler (oligarklar), ünlüler ve savaş ağaları arasındaki desteğini sağlamlaştırdığı da ileri sürülüyor[i].

Ara seçimler münasebetiyle Filipinler hakkında verilen bu kesit, bende, Türkiye’deki 31 Mart seçimlerinin kampanya dönemini çağrıştırdı.

Acaba arada benzerlikler olduğu söylenebilir mi? Söylenir ise, benzerlikle neler? Ya da Filipinler’in “Duterte’si” için söylenenler, Türkiye’nin “Erdoğan’nı” çağrıştırıyor mu? Çağrıştırıyorsa, ne oranda ve hangi konularda?

Filipinler’de güncel siyasete ilişkin bu kesit ile, Türkiye dâhil diğer ülke çağrışımları ve Başkan Trump’ın izlediği siyaset, bunlar birlikte, acaba küresel sistemin gidişatı hakkında bize ne söylüyor olabilir? Dünya nereye gidiyor? Bu gidiş nasıl bir gidiş?

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 03 Mayıs 2019

[i] https://international.thenewslens.com/article/112820, 02.5.2019.


MOKSOVA’NIN “ŞAM ONAYI” DAYATMASI NELER SÖYLÜYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan daha yeni yapılan bir açıklamada, Türkiye’nin Suriye topraklarında düzenlemeyi planladığı herhangi bir harekât öncesinde Şam hükümetinden onay alması gerektiği ifade edilmiş[i]… Zamanlaması çok manidar gelen bir gelişme… Çünkü açıklama, Türkiye’nin Fırat’ın doğusuna operasyon yapmayı konuştuğu, Ankara ile Washington’un Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturmayı müzakere ettiği,

LÜBNAN HİZBULLAHI’NA SİLAH VEREN ABD, YPG’YE SİLAH VERMEKTEN VAZGEÇER Mİ?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD, askeri yardım paketi kapsamında Lübnan Ordusuna 150 zırhlı araç hibe etmiş[i]… ABD yıllardır Lübnan’a askeri yardımda bulunuyor. Hatta bu yardımın kapsamında zaman zaman ağır silahların ve insansız hava araçlarının olduğu da biliniyor. ABD’nin Lübnan Ordusuna yaptığı bu yardımlar, hem Ortadoğu’daki mevcut konjonktür bağlamında, hem de Türkiye açısından

SURİYE’DE ABD İLE GÜVENLİ BÖLGE GÖRÜŞMELERİ “TAM GAZ” GİDİYOR AMA…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Bilindiği üzere, Suriye’nin kuzeyinde bir güvenli bölge oluşturulması konusu, Türkiye ile ABD arasında görüşülmektedir. Medyaya yansıyanlardan, bu görüşmeden çıkan ilk mutabakatın “ortak hareket merkezi” oluşturulması olduğu anlaşılmaktadır. Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge oluşturulması konusu bu mecrada iken; Türk medyasında, bugün, konu bağlamında dikkatimi çeken iki açıklama ile karşılaştım[i]. Açıklamalardan

KÜRESEL ISINMA VE TÜRK DİPLOMASİSİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Dünya medyasında birkaç gündür dikkat çekici bir haber var. Sibirya’nın, İskandinavya’nın kuzeyinin, Alaska’nın ve Grönland’ın geniş bölgelerinin alevler içinde olduğu ifade ediliyor. Anılan bölgelerde bugüne kadar genelde yıldırım düşmesi nedeniyle çıkmış yangınlar, bu yıl, iklim değişikliğinin etkisinde ortalamanın üzerine çıkan yaz sıcaklarına bağlanıyor. AB’nin Dünya gözlem programı Copernicus’un

TÜRKİYE’NİN SURİYE’NİN KUZEYİNDE ABD İLE BİRLİKTE ÇALIŞMASI DOĞRU DEĞİL

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD ile ilgili bir haber, bir-iki gündür ekonomide yaşananlar ve yine özellikle bir-iki gündür ilgili Bakanların medyaya yansıyan açıklamaları, haberleri ve görüntüleri… Bu çalışma, bunları, bunlara yapılmış anlam yüklemelerini ve konuya ilişkin değerlendirmeleri içerir.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.