ARA SEÇİMLERDE FİLİPİNLER: BİR KESİT

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Mayıs 2019’da Filipinler’de ara seçimler var. Bu seçime dair değerlendirmelerde, bir taraftan Filipinler Devlet Başkanı Duterte’nin “siyasi hanedanlığından” bahisle bunda başarılı olup olmadığı sorgulanıyor, diğer taraftan da Duterte için “Doğu’nun Trump’ı” nitelemesi yapılıyor.

Duterte’nin siyaset anlayışı, kaba popülizm olarak nitelendiriliyor ve bunun yeni olmadığı belirtiliyor.  Deniliyor ki, Duterte’nin yerel seçimlere ilişkin stratejisinde, “küfür ve cinsiyetçi mizah” vardı ve bu strateji hala yaygın, yani yerel seçimlerden sonra ara seçimler de kendisini gösterebilir. Duterte’nin, yerel seçimlere ilişkin bu stratejiyi, başarılı bir şekilde ulusallaştırabileceğine işaret ediliyor.

Yine deniliyor ki; Duterte’nin siyaset anlayışının, bu ara seçimlerde, daha fazla sayıda aday ya da Duterte muhaliflerince dikkate alınabilir. Bunlar, ya kendilerini Duterte ile eşleştirmek veya Duterte’ye karşı koymak için Duterte’nin stratejisini dikkate alarak stratejilerini değiştirebilirler.

Ayrıca göreve geldiği Haziran 2016’dan bu yana, Duterte’nin, ülkenin siyasi seçkinlerini oluşturan oligarşiler (oligarklar), ünlüler ve savaş ağaları arasındaki desteğini sağlamlaştırdığı da ileri sürülüyor[i].

Ara seçimler münasebetiyle Filipinler hakkında verilen bu kesit, bende, Türkiye’deki 31 Mart seçimlerinin kampanya dönemini çağrıştırdı.

Acaba arada benzerlikler olduğu söylenebilir mi? Söylenir ise, benzerlikle neler? Ya da Filipinler’in “Duterte’si” için söylenenler, Türkiye’nin “Erdoğan’nı” çağrıştırıyor mu? Çağrıştırıyorsa, ne oranda ve hangi konularda?

Filipinler’de güncel siyasete ilişkin bu kesit ile, Türkiye dâhil diğer ülke çağrışımları ve Başkan Trump’ın izlediği siyaset, bunlar birlikte, acaba küresel sistemin gidişatı hakkında bize ne söylüyor olabilir? Dünya nereye gidiyor? Bu gidiş nasıl bir gidiş?

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 03 Mayıs 2019

[i] https://international.thenewslens.com/article/112820, 02.5.2019.


Şİİ MİLİSLER İRAN’A NİYE DÖNÜYOR OLABİLİR?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk World Politics Review (WPR)’de yer alan kısa bir analizde[i], İran destekli Şii milislerin Suriye’den geri dönüşlerinin ABD’nin stratejisini nasıl etkilediği ele alınmıştır. Analizde ağırlıklı olarak, Suriye’den dönen Afgan Hazara’lardan oluşan Şii milisler üzerinde durulmuştur. Ancak İran’a geri dönüşlerin, sadece bunlarla sınırlı olmadığı; Irak’tan, Suriye’den ve Lübnan’dan da Şii milis dönüşleri

BİR SEÇİM BAŞARISI İÇİN GÖNDERİLEN TEBRİK MESAJININ ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Hindistan’da seçim sona erdi. Başbakan Narendra Modi ve partisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) Parlamentodaki konumlarını güçlendirmiş olarak seçimden çıktılar. Pakistan Başbakanı İmran Han, Hindistan Başbakanı Narendra Modi’ye tebrik mesajı gönderiyor[i]: “Güney Asya’da barış, ilerleme ve refah yolunda birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum.” Cevap olumlu oluyor.

İRAN KONUSU ABD’DE DEVLETİN ZİRVESİNİ KARIŞTIRMIŞ GÖZÜKÜYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk İran ile gerginlik, ABD’de devletin tepesinde ciddi tartışmalara ve iddialara yol açmış gözüküyor. Temsilciler Meclisi’nde, Başkan Trump’ın savaş kararı alma yetkisinin bulunmadığı, bu yetkinin sadece Kongre’ye ait olduğu; ancak, eğer Başkan Trump “görevden alınma” konusunda köşeye sıkışırsa, bir oldu-bitti ile ABD’yi İran ile savaşa sürükleyebileceği ileri sürülüyor. Temsilciler Meclisi üyelerince

ABD İLE İRAN ARASINDA SICAK ÇATIŞMA İHTİMALİ VE TÜRKİYE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, daha yeni ifade etmiş; yaşananlara rağmen, ABD ile İran arasında çatışma olmayacağı görüşündeyim demiş. Bu ifade, elbette ki, değerlidir. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de, İran’ın “mantıklı” olduğu ve iyi bir “müzakereci” olduğunu açıklamış.  Rusya Devlet Başkanı Putin, Soçi’de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yu kabul etmesi

GÜNCEL İRAN-ABD İLİŞKİLERİ SORGULANMAYA MUHTAÇTIR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, geçtiğimiz Cumartesi (11 Mayıs 2019) günü, İran’ın resmi haber ajansı IRNA üzerinden, İran’daki siyasal muhaliflere seslenmiş; ülkenin 1980-1988 yılları arasında yaşanan İran-Irak Savaşından daha olumsuz koşullar altında bulunduğuna işaret ederek birlik çağrısında bulunmuş ve İran’ın “benzeri görülmemiş” bir ABD baskısı ile karşı karşıya bulunduğunu belirtmiştir[i]. Ruhani;

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.