ABD NE İLE UĞRAŞIYOR, TÜRKİYE NE İLE!…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Hudson Institute uzmanları, geçtiğimiz günlerde, Washington’da, IŞİD sonrası Irak’ın ve Suriye’nin geleceğini masaya yatırmış[i]

Bu etkinlikte öne çıkan görüşlerden bazıları şunlar:

– IŞİD’ın yenilmesi ile iş bitmiş olmuyor. Sorun devam ediyor.

– ABD, İran’ın Irak’taki ve Suriye’deki yükselişine kör gözle bakmıştır.

– ABD, Sünni Arap müttefikleriyle yakın çalışmalıdır.

– Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını artırması ve Irak’taki İran nüfuzu ABD’nin bölgedeki menfaatlerini tehlikeye atmıştır.

– IŞİD, Suriye’de yenilmiş ama, Irak’ta El Kaide modeliyle çalışmaya devam ediyor. Eğer IŞİD Irak’ta var ise; bu, Suriye’de de olacağı anlamına gelir.

– ABD’nin Suriye’de İran’ın nüfuzunu kırma çabası, bölgesel müttefiklerini ne kadar kontrol ederse etsin, ABD’nin kendisi işin içinde (sahada) olmadığı sürece başarılı olmayacaktır.

Etkinlikte, önümüzdeki döneme ilişkin olarak ABD’yi Suriye konusunda bekleyen güçlükler de ele alınmıştır ki; bu güçlüklerden öne çıkanlar da, aşağıdaki şekilde işaret edilmiştir:

(i) IŞİD karşıtı koalisyona dâhil ülkelerin istikrar fonuna katkıda bulunmalarını sağlama.

(ii) Esad rejiminin güçlenmesine neden olmadan, IŞİD hücrelerine karşı Suriye köylerinin güvenliğini sağlama.

(iii) Sahada azalmış ABD askeri varlığına rağmen İran’ın nüfuzuna karşı durma ve geriletme.

(iv) Türkiye-Kürtler gerginliğine yol açamadan, yerel ortaklarla (Suriye Demokratik Güçleri-SDG ile) işbirliği yapma.

(v) Rusya ile yakın ortaklığı ve Esad rejiminin desteğini arama.

ABD, Atlantik’in öte yakasından Türkiye’nin bitişiğine geliyor ve geldiği bu yer için düşünce kuruluşlarını bu suretle çalıştırıyor… Peki ya Türkiye? Milli ve coğrafi bütünlüğüne yönelik yakın ve ciddi bir tehdit altında iken, beka sorunu ile karşı karşıya iken, Türkiye ne yapıyor ya da ne ile meşgul gözüküyor? ABD bölgedeki menfaatleri zarar görmesin diye bunları yaparken, Türkiye hemen yanı başındaki tehlike karşısında milli ve coğrafi bütünlüğünü korumak için ne yapıyor? Sorulmaz mı?

Aklıma, uluslararası ilişkilerde milli güç, milli gücün hangi unsurlardan oluştuğu ve Türkiye’nin bu unsurların her birinde durumu geliyor…

Bıraktım AKP iktidarını ve “mevcut yönetimi ile iktidarın destekçisi” MHP’yi,  ana muhalefet partisi CHP ve diğer muhalefet partileri ne ile uğraşıyorlar?

Türkiye beka sorunu ile karşı karşıya iken; mevcut siyasal tablo, Türkiye’nin beka sorununu ayrıca ağırlaştırmıyor mu?

Türkiye’nin varlığı ve geleceği konusunda endişeliyim, vebali siyasal partilerde ve siyaset adamlarında, bilesiniz.

Bu tablo nedeniyle; yıllardır (ister iktidar partisi olsun, ister muhalefet partileri olsun) partilerinin başında Türk siyasetinde yer alan siyaset adamlarının “devlet adamı” niteliğini kazanamamış olmaları aklıma geliyor. Türk siyasetteki seviye düşüklüğünü, kullanılan dilden-üsluptan çok, bu açıdan görmek gerektiğini düşünüyorum. Dil-üslup, görülen seviye düşüklüğünün bir işaretinden başka bir şey değildir. Seviye yüksek olsaydı, dil de, üslup da, bugünkü gibi olmazdı, ona göre olurdu.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 15 Nisan 2019.

[i] https://mail.yahoo.com/d/folders/1/messages/31851?guce_referrer=aHR0cHM6Ly9sb2dpbi55YWhvby5jb20v&guce_referrer_sig=AQAAACJMHnIAmquElW_wLo9eP8_8t-67ZgS3cni7H1DEOpmlVw9IN8xAlHt8KryeMxMUIMgp4GjBdtreeEy4TuRDI0eLzwrPkcboWwJAjXSihPD44uQ9oPW5BtUPkBqIyHas1KSCinc9K2HhXOHpjDbUSs-_SW03AaJIcu2jBm8yw7bQ, 15.4.2019.


ÇİN İRAN-ABD GERGİNLİĞİNİN NERESİNDE?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD-İran gerginliği tırmanıyor gözüküyor. İran’ı çevreleyen ABD askeri varlığı çok belirgin iken; ABD, Hürmüz Boğazı’nı kullanan petrol ve doğal gaz tankerleri ile ilgili son olayları öne sürerek, şimdi de Hürmüz Boğazı’nda ve boğazın iki yanındaki Basra ve Umman Körfezlerinde ulaşım güvenliğini sağlamak için kendisi liderliğinde çok uluslu bir

ÇİNLİ AMİRAL KİME NİYE NE DEDİ?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Çin Askeri Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Tuğamiral Lou Yuan; Shenzhen’de, Çin-ABD ilişkilerinin mevcut durumu hakkında yaptığı konuşmada, Doğu Çin Denizi ile Güney Çin Denizi’nde devam eden anlaşmazlıkların, ABD’ye ait iki uçak gemisinin batırılması suretiyle çözülebileceğini söylemiş[i]… Amiral’in konuşmasındaki tek dikkat çekici husus bu değil. Amiral, Çin-ABD ticaret savaşının

ABD TEMSİLCİLER MECLİSİ’NİN NDAA’DA YAPTIĞI DEĞİŞİKLİKLER VE ÇAĞRIŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (National Defense Authorization Act-NDAA) tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi’nde değişiklikler ile onaylanmıştır. Tasarının kanunlaşabilmesi için, ABD mevzuatına göre, Senato’dan da geçmesi ve Başkan tarafından imzalanması gerekmektedir. Yani NDAA’nın yürürlüğe girebilmesinin önünde daha uzun bir süreç bulunmaktadır. Böyle olmasına rağmen, Temsilciler Meclisi’nin onay verdiği tasarıdaki değişiklikler,

BAŞKAN TRUMP NASIL GÖRÜLÜYOR?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD’nin muttali olabildiğim dış politikaya ilişkin güncel tasarrufları ışığında, Başkan Trump hakkında “Başkan Trump: Nereden Nereye?” başlıklı kısa bir yazı yazdıktan hemen sonra, aynı konuda ama benim yazımdan farklı bir yazı ile karşılaştım. Steven Met, “How to Fix the Flaws in Trump’s Approach to U.S. National Security” başlıklı

RUSYA VE MENA BÖLGESİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı CSS (Center for Security Studies), Rusya’nın MENA (Middle East and North Africa) bölgesi ile olan güncel ilişkilerini ele alan bir analiz[i] yayınlamıştır. Analizin başlığında “Arap Dünyası” geçmiş olsa da, Ortadoğu’da Arap olmayan ülkeler olması nedeniyle, burada “MENA bölgesi” ifadesinin kullanılması tercih edilmiştir.

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.