ABD NE İLE UĞRAŞIYOR, TÜRKİYE NE İLE!…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Hudson Institute uzmanları, geçtiğimiz günlerde, Washington’da, IŞİD sonrası Irak’ın ve Suriye’nin geleceğini masaya yatırmış[i]

Bu etkinlikte öne çıkan görüşlerden bazıları şunlar:

– IŞİD’ın yenilmesi ile iş bitmiş olmuyor. Sorun devam ediyor.

– ABD, İran’ın Irak’taki ve Suriye’deki yükselişine kör gözle bakmıştır.

– ABD, Sünni Arap müttefikleriyle yakın çalışmalıdır.

– Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını artırması ve Irak’taki İran nüfuzu ABD’nin bölgedeki menfaatlerini tehlikeye atmıştır.

– IŞİD, Suriye’de yenilmiş ama, Irak’ta El Kaide modeliyle çalışmaya devam ediyor. Eğer IŞİD Irak’ta var ise; bu, Suriye’de de olacağı anlamına gelir.

– ABD’nin Suriye’de İran’ın nüfuzunu kırma çabası, bölgesel müttefiklerini ne kadar kontrol ederse etsin, ABD’nin kendisi işin içinde (sahada) olmadığı sürece başarılı olmayacaktır.

Etkinlikte, önümüzdeki döneme ilişkin olarak ABD’yi Suriye konusunda bekleyen güçlükler de ele alınmıştır ki; bu güçlüklerden öne çıkanlar da, aşağıdaki şekilde işaret edilmiştir:

(i) IŞİD karşıtı koalisyona dâhil ülkelerin istikrar fonuna katkıda bulunmalarını sağlama.

(ii) Esad rejiminin güçlenmesine neden olmadan, IŞİD hücrelerine karşı Suriye köylerinin güvenliğini sağlama.

(iii) Sahada azalmış ABD askeri varlığına rağmen İran’ın nüfuzuna karşı durma ve geriletme.

(iv) Türkiye-Kürtler gerginliğine yol açamadan, yerel ortaklarla (Suriye Demokratik Güçleri-SDG ile) işbirliği yapma.

(v) Rusya ile yakın ortaklığı ve Esad rejiminin desteğini arama.

ABD, Atlantik’in öte yakasından Türkiye’nin bitişiğine geliyor ve geldiği bu yer için düşünce kuruluşlarını bu suretle çalıştırıyor… Peki ya Türkiye? Milli ve coğrafi bütünlüğüne yönelik yakın ve ciddi bir tehdit altında iken, beka sorunu ile karşı karşıya iken, Türkiye ne yapıyor ya da ne ile meşgul gözüküyor? ABD bölgedeki menfaatleri zarar görmesin diye bunları yaparken, Türkiye hemen yanı başındaki tehlike karşısında milli ve coğrafi bütünlüğünü korumak için ne yapıyor? Sorulmaz mı?

Aklıma, uluslararası ilişkilerde milli güç, milli gücün hangi unsurlardan oluştuğu ve Türkiye’nin bu unsurların her birinde durumu geliyor…

Bıraktım AKP iktidarını ve “mevcut yönetimi ile iktidarın destekçisi” MHP’yi,  ana muhalefet partisi CHP ve diğer muhalefet partileri ne ile uğraşıyorlar?

Türkiye beka sorunu ile karşı karşıya iken; mevcut siyasal tablo, Türkiye’nin beka sorununu ayrıca ağırlaştırmıyor mu?

Türkiye’nin varlığı ve geleceği konusunda endişeliyim, vebali siyasal partilerde ve siyaset adamlarında, bilesiniz.

Bu tablo nedeniyle; yıllardır (ister iktidar partisi olsun, ister muhalefet partileri olsun) partilerinin başında Türk siyasetinde yer alan siyaset adamlarının “devlet adamı” niteliğini kazanamamış olmaları aklıma geliyor. Türk siyasetteki seviye düşüklüğünü, kullanılan dilden-üsluptan çok, bu açıdan görmek gerektiğini düşünüyorum. Dil-üslup, görülen seviye düşüklüğünün bir işaretinden başka bir şey değildir. Seviye yüksek olsaydı, dil de, üslup da, bugünkü gibi olmazdı, ona göre olurdu.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 15 Nisan 2019.

[i] https://mail.yahoo.com/d/folders/1/messages/31851?guce_referrer=aHR0cHM6Ly9sb2dpbi55YWhvby5jb20v&guce_referrer_sig=AQAAACJMHnIAmquElW_wLo9eP8_8t-67ZgS3cni7H1DEOpmlVw9IN8xAlHt8KryeMxMUIMgp4GjBdtreeEy4TuRDI0eLzwrPkcboWwJAjXSihPD44uQ9oPW5BtUPkBqIyHas1KSCinc9K2HhXOHpjDbUSs-_SW03AaJIcu2jBm8yw7bQ, 15.4.2019.


ABD’NİN İRAN YAPTIRIMLARINI SORGULAMA…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas İran’ı ziyaret ederken, bu ziyaret ile eş zamanlı olarak İran’dan bir açıklama ve bir eylem geliyor[i]. Açıklama, bir uyarı. İran; Avrupa’ya, bağları normalleştirme, ekonomik ilişkileri normale dönmesini sağlama uyarısı geliyor. Eylem de; İran, aynı anda altı hedefi izleyebildiği ve savaş uçaklarını, bombardıman uçaklarını, droneleri ve

MEKKE’DEKİ İSLAM İŞBİRLİĞİ TEŞKİLATI (İİT) ZİRVESİ ÜZERİNE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Suudi Arabistan Kralı Salman’ın daveti üzerine, Mekke’de İslam İşbirliği Teşkilatı İİT) olağanüstü liderler zirvesi gerçekleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu zirveye katılmaması haber yapılmış[i]… Zirvede, Türkiye’yi Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu temsil etmiş. Bilindiği üzere, Türkiye, 14-15 Nisan 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen İİT 13. Zirvesi ile, İİT Zirve Dönem Başkanlığını üstlenmişti. Dışişleri Bakanlığı’nın web

TÜRK MEDYASINDA BUNLAR KONUŞULUYOR MU?

ABD Başkanı Donald Trump ile telefonda görüşen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir sonraki gün de Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüşmüş… (Bu yazıda, tarih hatası nedeniyle, güncelleme yapılmıştır.)

HAKURK OPERASYONU: GÜNCEL DIŞ POLİTİKADA SORU İŞARETLERİ

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Sözcü Gazetesi’nin 29 Mayıs 2019 tarihli nüshasının 15. sayfasında, deneyimli ve özellikle savunma/güvenlik konularında oldukça geniş bir çevreye sahip gazeteci Saygı Öztürk; Irak’ın kuzeyindeki 7 bin 903 PKK terör örgütü militanının, ABD’nin verdiği yeni silahlarla, Türkiye’ye sızmak için Hakurk bölgesinde toplandıkları bilgisinin edinilmesi üzerine, Türkiye’nin “büyük gizlilik içinde, iki komando

ABD’NİN HİNT-PASİFİK STRATEJİSİ ÜZERİNE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Çin Halk Kurtuluş Ordusu Askeri Bilimler Akademisi araştırma görevlisi, Çin-Amerikan Savunma İlişkileri Merkezi Direktörü, Kıdemli Albay Zhao Xiaozhuo; Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (International Institute for Strategic Studies-IISS)’nün düzenlediği, 30 Mayıs 2019 Cuma günü Singapur’da başlayacak, Asya-Pasifik güvenliğine dair Shangri-La Diyalogu 18. Toplantısı münasebetiyle hazırladığı makalesinde Trump Yönetiminin Hint-Pasifik Stratejisinin üç

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.