ABD NE İLE UĞRAŞIYOR, TÜRKİYE NE İLE!…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

Hudson Institute uzmanları, geçtiğimiz günlerde, Washington’da, IŞİD sonrası Irak’ın ve Suriye’nin geleceğini masaya yatırmış[i]

Bu etkinlikte öne çıkan görüşlerden bazıları şunlar:

– IŞİD’ın yenilmesi ile iş bitmiş olmuyor. Sorun devam ediyor.

– ABD, İran’ın Irak’taki ve Suriye’deki yükselişine kör gözle bakmıştır.

– ABD, Sünni Arap müttefikleriyle yakın çalışmalıdır.

– Rusya’nın Suriye’deki askeri varlığını artırması ve Irak’taki İran nüfuzu ABD’nin bölgedeki menfaatlerini tehlikeye atmıştır.

– IŞİD, Suriye’de yenilmiş ama, Irak’ta El Kaide modeliyle çalışmaya devam ediyor. Eğer IŞİD Irak’ta var ise; bu, Suriye’de de olacağı anlamına gelir.

– ABD’nin Suriye’de İran’ın nüfuzunu kırma çabası, bölgesel müttefiklerini ne kadar kontrol ederse etsin, ABD’nin kendisi işin içinde (sahada) olmadığı sürece başarılı olmayacaktır.

Etkinlikte, önümüzdeki döneme ilişkin olarak ABD’yi Suriye konusunda bekleyen güçlükler de ele alınmıştır ki; bu güçlüklerden öne çıkanlar da, aşağıdaki şekilde işaret edilmiştir:

(i) IŞİD karşıtı koalisyona dâhil ülkelerin istikrar fonuna katkıda bulunmalarını sağlama.

(ii) Esad rejiminin güçlenmesine neden olmadan, IŞİD hücrelerine karşı Suriye köylerinin güvenliğini sağlama.

(iii) Sahada azalmış ABD askeri varlığına rağmen İran’ın nüfuzuna karşı durma ve geriletme.

(iv) Türkiye-Kürtler gerginliğine yol açamadan, yerel ortaklarla (Suriye Demokratik Güçleri-SDG ile) işbirliği yapma.

(v) Rusya ile yakın ortaklığı ve Esad rejiminin desteğini arama.

ABD, Atlantik’in öte yakasından Türkiye’nin bitişiğine geliyor ve geldiği bu yer için düşünce kuruluşlarını bu suretle çalıştırıyor… Peki ya Türkiye? Milli ve coğrafi bütünlüğüne yönelik yakın ve ciddi bir tehdit altında iken, beka sorunu ile karşı karşıya iken, Türkiye ne yapıyor ya da ne ile meşgul gözüküyor? ABD bölgedeki menfaatleri zarar görmesin diye bunları yaparken, Türkiye hemen yanı başındaki tehlike karşısında milli ve coğrafi bütünlüğünü korumak için ne yapıyor? Sorulmaz mı?

Aklıma, uluslararası ilişkilerde milli güç, milli gücün hangi unsurlardan oluştuğu ve Türkiye’nin bu unsurların her birinde durumu geliyor…

Bıraktım AKP iktidarını ve “mevcut yönetimi ile iktidarın destekçisi” MHP’yi,  ana muhalefet partisi CHP ve diğer muhalefet partileri ne ile uğraşıyorlar?

Türkiye beka sorunu ile karşı karşıya iken; mevcut siyasal tablo, Türkiye’nin beka sorununu ayrıca ağırlaştırmıyor mu?

Türkiye’nin varlığı ve geleceği konusunda endişeliyim, vebali siyasal partilerde ve siyaset adamlarında, bilesiniz.

Bu tablo nedeniyle; yıllardır (ister iktidar partisi olsun, ister muhalefet partileri olsun) partilerinin başında Türk siyasetinde yer alan siyaset adamlarının “devlet adamı” niteliğini kazanamamış olmaları aklıma geliyor. Türk siyasetteki seviye düşüklüğünü, kullanılan dilden-üsluptan çok, bu açıdan görmek gerektiğini düşünüyorum. Dil-üslup, görülen seviye düşüklüğünün bir işaretinden başka bir şey değildir. Seviye yüksek olsaydı, dil de, üslup da, bugünkü gibi olmazdı, ona göre olurdu.

osmetoz/ascmer, www.ascmer.org, 15 Nisan 2019.

[i] https://mail.yahoo.com/d/folders/1/messages/31851?guce_referrer=aHR0cHM6Ly9sb2dpbi55YWhvby5jb20v&guce_referrer_sig=AQAAACJMHnIAmquElW_wLo9eP8_8t-67ZgS3cni7H1DEOpmlVw9IN8xAlHt8KryeMxMUIMgp4GjBdtreeEy4TuRDI0eLzwrPkcboWwJAjXSihPD44uQ9oPW5BtUPkBqIyHas1KSCinc9K2HhXOHpjDbUSs-_SW03AaJIcu2jBm8yw7bQ, 15.4.2019.


SUUDİ ARABİSTAN’DAKİ RAFİNERİ SALDIRISI: ARKASINDA İRAN MI, ABD Mİ?

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Suudi Arabistan’da Aramco’ya ait iki rafinerinin saldırıya uğraması ve bu suretle ortaya çıkan petrol arzındaki daralma sonrasında, İran’ın adı öne çıkmaya, İran’ı bu saldırı ile ilişkilendirmeye yönelik çabalar devam ediyor. Önce saldırının Yemen’deki İran destekli Husilerin silahlı insansız hava araçları ile yapıldığı öne çıkmıştı. Ancak Husilerin elinde, menzil

SUDAN’IN DEVRİK-HAPİSTEKİ DEVLET BAŞKANI ÖMER EL BEŞİR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Bugünkü (10 Eylül 2019) Türkgün Gazetesi’nin 11. sayfasında Sudan’ın devrik ve hapisteki Devlet Başkanı Ömer el Beşir hakkında bir haber var. “Nereden nereye” dedirten bir haber… Haber, ben de o kadar çok şeyi çağrıştırıyor ki… Bu yazı, bu çağrışımları konu edinen bir yazıdır. Haber, Sudan’ın devrik lideri Ömer

İSRAİL’İN IRAK’TA İRAN HEDEFLERİNİ VURMASI ÜZERİNE

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı İsrail’in, 1981’de Irak’ın Osirak nükleer santralini hedef alan saldırılarından sonra, şimdi de Irak’taki İran hedeflerini vurduğu medyaya yansıyor. İsrail, bu yöndeki haberleri yalanlamıyor, dolaylı olarak teyit ediyor. Bu duruma bağlı olarak da, İsrail-İran çatışmasında yeni cephenin Irak mı olduğu (olacağı) soruluyor.[i] Haberde geçtiği üzere, İsrail’in Irak’a hava saldırısında

ABD HİNT-PASİFİK BÖLGESİNDEKİ ASKERİ VARLIĞINI ARTIRIYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı ABD’nin, Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması (INF)’ndan çekildikten sonra, Hint-Pasifik bölgesine yeniden/yeni füzeler konuşlandıracağı, bölgedeki askeri üs varlığını güçlendireceği ifade ediliyor[i]. Bu, münhasıran ABD Savunma Bakanı Mark Esper’in açıklamalarına dayandırılıyor. Bunlara bakılarak da, Başkan Trump’ın Asya stratejisinde hedefin ne olduğu sorgulanıyor.

ERDOĞAN (AKP) YÖNETİMİNİN ABD VE HDP YAKLAŞIMLARI

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Erdoğan (AKP) Yönetiminin ABD yaklaşımı ile HDP yaklaşımı o kadar çok biri birini çağrıştırıyor ki… ABD’ye de, HDP’ye de çok ağır eleştiriler tevcih ediliyor… En yetkili ağızlar, ABD’nin Türkiye’nin milli ve coğrafi bütünlüğünü tehdit eden PKK terör örgütünün Suriye kolu YPG terör örgütüne açıkça ve ciddi şekilde silah/teçhizat

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.