23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK BAYRAMI MESAJI

“Milli irade”nin tecelli yeri Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin “Büyük Millet Meclisi (BMM)” olarak kuruluşunun, milli egemenliğin ilan edilişinin 100. yılında, aziz Türk Milleti’nin “23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı”nı kutluyorum.

23 Nisan, millet iradesinin, ülke yönetiminde ifadesini bulduğu bir tarihtir. Onun içindir ki, her 23 Nisan’da, millet iradesine saygıya işaret edilir, milli iradeye sahip çıkılır, milli iradenin üstünlüğünü sürdürme kararlılığı vurgulanır, bütün bunlar dışarıya vurulur.

Onun içindir ki; “23 Nisan”, sadece genel Türk Tarihi bağlamında değil, Türk Demokrasi ve Hukuk Tarihi bağlamında da önemli bir yere sahiptir.

Herkes bilir ki; aynı millete mensup olmanın bir ölçüsü de, sevinçlerin ve üzüntülerin ortak olması, bir olayın milletçe aynı şekilde karşılanmasıdır. Eğer milletin bir kesimi “23 Nisan”ı coşku içinde kutlarken, bir kesimi de “23 Nisan”a sırtını dönmüş bir görüntü veriyorsa; bu, millet mensubiyetinin sorgulanmasına yol açar, dolayısıyla hem milli birliğe ve beraberliğe zarar verir, hem de devletin gücünde zafiyete yol açar.

Maalesef Türkiye’nin bugün içinde bulunduğu durum, bunları dile getirmeyi gerektiriyor. Böyle düşünüyorum.

Devletimizi ve milletimizi içeriden ve dışarıdan hedef alan bilinçli ve sistemli bir çaba varken, içeride “23 Nisan”ın da bir parçası olduğu milli değerlere sahip çıkmada görülen belirgin zayıflık, sırtını döneme durumu, anlaşılır gelmemektedir.

Bugün, bir taraftan Türkiye’nin yeni bir milli mücadele verdiğine, yerli-milli olma gereğine işaret edilir iken, diğer taraftan da milli değerleri hedef alan olaylara/gelişmelere gereken cevap verilmiyor, 23 Nisan ve diğer milli bayramların kutlanmasında görüldüğü gibi milli değerlere gerektiği gibi sahip çıkılmıyor… Bunlar, birbirleri ile örtüşmüyor. Biri diğeri ile çelişkili… Ve bu çok açık olarak görülebiliyor.

İnsan kendisini nerede o eski 23 Nisan coşkuları demekten alamıyor…

Üzülüyorum. Endişeliyim. Ama ümitsiz değilim. İnanıyorum ki; Türkiye, ham salgını, hem de milli değerlere sırtı dönük hâkim siyaset anlayışını geride bırakacağı aydınlık ve güzel günlere ulaşacak; o günlerde, “23 Nisan”, eskiden olduğu gibi, birlik ve beraberlik içinde, büyük bir coşku ile kutlanacaktır.

Bu duygu ve düşünceler ile, ve “milli egemenliğin” ilan edilişinin 100. yılı münasebeti ile; başta Milli Mücadeleye önderlik etmiş, Türk’ün Atası, Gazi Mustafa Kemal Paşa olmak üzere, vatanın düşman işgalinden kurtarılması ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurulması ve bugünlere gelmesi uğruna hayatlarını hiçe saymış, kanları ve terleri ile aziz vatan topraklarını sulamış, Türk Bayrağını canlarından aziz bilip kanları ile ona rengini vermiş, isimli-isimsiz bütün kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş bütün kahraman gazilerimizi rahmetle ve şükranla anıyorum, ruhları şad olsun.

Hayatta olan kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, onlara esenlik diliyorum.

Bütün şehitlerimizin ve gazilerimizin aziz hatırları önünde, bir kere daha içten saygı ile eğiliyorum.

Kim ne yaparsa yapsın, kim ne derse desin, “milletin iradesi” esastır. Ve “milli egemenlik” esası üzerine inşa edilmiş Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türk Vatanında ve büyük Türk Milleti’nin himayesinde sonsuza dek yaşayacak; yaşamakla kalmayacak yükselecektir.

Şahıs iradesini millet iradesinin üzerine çıkarma çabaları, hangi yönetmelerle yapılmak istenirse istensin, akim kalmaya mahkûmdur. Çünkü büyük Türk Milleti, ödediği büyük bedellerin farkında olarak, kendi iradesine sahip çıkacak ve onu egemen tutmaya devam edecektir. Buna olan inancım “tam”dır. Ve benim gibi bu inanca sahip milyonlarca vatan evladı olduğuna inanıyorum. Bu vesileyle, onlara da buradan selam olsun…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

20 Nisan 2020, Ankara/Türkiye

www.ascmer.org

Anahtar Kelimeler:

test

test

YENİ YIL MESAJI

ASCMER izleyicilerinin yeni yıllarını en içten dileklerle kutluyorum. Umarım, 2022 yılı, rahata ve huzura erişeceğimiz, gelecek endişesinden sıyrılacağımız, refaha kavuşma yoluna gireceğimiz, adalete olan güvenimizin tazeleneceği, hukuka saygının kendisini göstereceği, devletin güç ve imkânlarının hukuk içinde kullanılacağı, dengeli ve güven verici bir kalkınma sürecine girileceği, verimli-üretken, iyi-güzel, sağlık-sıhhat, barış-özgürlük dolu, bir yıl olur. Prof. Dr.

SURİYE HALK MECLİSİ’NİN “TALİHSİZ” HATAY AÇIKLAMASI ÜZERİNE…

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk Suriye Halk Meclisi, geçtiğimiz gün, Hatay’ın Suriye toprağı olduğunu öne sürerek Hatay’ı geri almak için her şeyi yapacaklarını içeren bir bildiri yayınlamıştı. Türk Dışişleri Bakanlığı, bir soru üzerine, bildiriye dair çok sert bir açıklamada bulunmuştu. Elbette ki, Suriye Halk Meclisi’ni, Türkiye’nin ülke ve ulus bütünlüğünü hedef alan ve tehdit içeren

ÜÇ KİTAPLIK CASUS ROMANI…

Jason Matthews’un üç kitaplık, biri birini tamamlayan (bütünlük arz eden) casus romanından söz ediyorum. – Birinci Kitap: Kızıl Serçe (Red Sparrow), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 559 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset Matbaacılık, Karatay/Konya). – İkinci Kitap: İhanet Sarayı (Palace of Treason), Çeviri: Derya Dinç, Salon Yayınları, İstanbul, 2019, 622 sayfa. (Baskı: Dizgi Ofset

KUZEY KIBRIS TÜRK CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞ YILDÖNÜMÜ (CUMHURİYET BAYRAMI) MESAJI

Kıbrıs Türk halkının, vatanına, hürriyetine ve egemenliğine sahip çıkışının ve bu mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırmasının 38. yılını idrak ediyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin bugünlere nasıl ulaştığını çok iyi biliyor ve Kıbrıs Türk Halkının egemen varlığının simgesi olan KKTC’nin, bilinçli nesiller elinde sonsuza kadar yaşayacağına, yaşatılacağına yürekten inanıyorum. Çok büyük fedakârlıklarla kurulmuş KKTC’nin özgür ve

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel: +90 532 414 48 98

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.