22 YILDIR AYNI GENEL BAŞKAN İLE MHP’NİN GELDİĞİ NOKTA…

Yazamayayım, yapmayayım diyorum ama, olmuyor.  Yazma ihtiyacı duyuyorum. Çünkü…

Çünkü bir ferdi olarak Büyük Türk Milletinin geleceği bağlamında sorumluluğum var. Ülkenin bugün gelmiş olduğu noktayı iyi görmüyorum, endişeliyim. Gönül verdiğim MHP’ye mevcut koşullarda büyük sorumluluk düşüyor.

Çünkü Türk vatanını canımdan aziz biliyorum. Bu toprakları kanları ile sulamış, bu suretle bugün özgürce dalgalanan altında özgürce yaşadığımız al bayrağa renklerini kazandırmış şehitlere, gazilere, nice isimsiz kahramana borcum var. Devraldığım bu emaneti korumak, gözüm gibi bakmak zorundayım. Milletimi ve vatanımı özümden çok seviyorum. Ve bu, bir çok parti gibi, MHP’nin de kuruluş felsefesine dâhil bir husustur.

Çünkü sadece vatandaşı olmakla iftihar etmekle yetinemem; ülkem için, ülküm var: Vatandaşı olsun-olmasın ülkesi üzerinde yaşayan herkese huzur ve güven içinde mutlu ve müreffeh bir yaşam sunan, dışarıda dostluğu aranan ve düşmanlığından kaçınılan güçlü bir Türkiye. Hep ileriye giden ve yükselen bir Türkiye Cumhuriyeti Devleti…

Ve mensubiyet şuurumdan neşet eden yukarıdaki çünkülerden ayrı, bunlara ilave olarak, bir de aydın sorumluluğum var.

Ülkenin geldiği nokta ortada iken, sorumluluk ve ihtiyaç duyulup yazılmaz mı, yazılan paylaşılmaz mı?

Bu yazı, MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçeli’nin, bugünkü (11 Haziran 2019 Salı) Türkgün Gazetesi’nin 1.sayfasında, tırnak içinde verilen ifadelerinin ürünüdür. Sayın Devlet Bahçeli demiş ki; “Sözümüzden dönmedik, sevdamızdan ödün vermedik, özümüzün öğütülmesine müsaade etmedik. Dünden bugüne duruşumuz aynıdır.

Bu ifadeleri okuyunca, gelişmeleri iç ve dış medya üzerinden düzenli olarak takip etmeye çalışan bir akademisyen olmanın da etkisinde, MHP’ye gönül vermiş birisi olarak, şaştım kaldım.

Ben bir şey söylemeyeceğim. Fakat sizlere soruyorum: Sayın Devlet Bahçeli’nin bu ifadeleri, size ne kadar inandırıcı geliyor ya da sizlerde ne gibi çağrışımlara yol açıyor?

Ben artık çalışkan, dinamik, demokratik, katılımcı, kucaklayıcı, iç ve dış koşullardaki değişimi yakından izleyen, vizyon sahibi, iktidar hazırlığı tam bir MHP görmek istiyorum. İnanıyorum ki, sadece ben değil, benim gibi MHP’ye gönül vermiş olanlar ile diğer partilerden artık “sıtkı sıyrılmış (soğumuş)”, bir arayış içinde olanlar da MHP’ye benim baktığım gibi bakıyorlardır.

AKP söylemde milliyetçiliğe kaymış iken, Dünyanın birçok yerinde milliyetçi söyleme sahip partiler seçimlerden önde çıkarken, Türkiye’de MHP niye bu durumda, diye sorulmaz mı?

Dünyadan “bi haber”, iktidarın dış politikadaki benim “yanaşma” ya da “maraba” siyaseti dediğim siyasetini iç politikada güder gözüken bir siyaset yapma anlayışının MHP’yi her gün biraz daha bitireceği niçin görülemiyor ya da görülmek istenmiyor? Dünyadan kopuk, içeride dışlayıcı ve ötekileştirici bir siyaset yapma anlayışı ile, bir parti, o ülkede herkesi yönetmeye nasıl talip olabilir? Türkiye’nin uluslararası sistem içindeki yerini nasıl koruyabilir ve ileriye taşıyabilir? Böyle bir siyaset yapma anlayışına sahip bir partinin içeride ve dışarıda “karşılığı” ne kadar olabilir?

Yapmayın, etmeyin, MHP’ye yazık etmeyin… Sadece MHP’ye değil, bu suretle ülkeye da yazık ettiğinizi düşünüyorum. Lütfen en azından biraz öz eleştiri… Hani “önce ülkem, sonra partim, en sonda ben” idi!… İzlenen siyaset ile ülkenin ve partinin geldiği nokta ortada!… Bu takdirde “beni” i sorgulamak gerekemez mi? MHP’nin mevcut yönetimi ile ancak bu kadar olabiliyor, belli değil mi?

Ortada çok somut ve güncel bir işaret var. Lütfen 31 Mart’taki mahalli idareler seçimlerinin resmi sonuçlarına bir bakın ve bu sonuçları 2014’deki mahalli idareler seçimlerinin sonuçları ile bir karşılaştırınız.

MHP Yönetimi, 31 Mart’taki mahalli idareler seçimlerine, iktidar partisi AKP ile “Cumhur İttifakı” şapkası altında birlikte girmiş olmasına, yani iktidarın eleştirilerden uzak ve nimetlerinden yararlanmış olarak bu seçime katılmış olmasına rağmen ortaya şu tablo çıkmıştır:

MHP’nin oyları; İl Genel Meclisi Üyeliğinde % 20.71’den % 18.82’ye; Büyükşehir Belediye Başkanlığında % 13.65’den % 9.15’e (% 9.15 oranı, MHP’nin 2014’deki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde aldığı % 3.97 oranı eklenmek suretiyle bulunmuştur), Belediye Başkanlığında % 17.76’dan % 7.44’e, Belediye Meclisi Üyeliğinde de % 17.82’den % 7.46’ya düşmüştür.

Eğer sözden dönülmemişse,  eğer sevdadan ödün verilmemişse, eğer özün öğütülmesine müsaade edilmemişse, eğer dünden bugüne duruşta bir değişiklik yoksa, bu somut ve güncel sonuçlar ne oluyor, bu sonuçları nasıl okumak/anlamak gerekir?

Siyasal partiler varlık nedenlerini, siyaset adamları da asıl görevlerini unutmamalıdırlar. Unuturlarsa, o partide, o ülkede kaos olur.

Sayın Devlet Bahçeli de dâhil, gençlik yılları 1970’li yıllara denk düşen MHP’ye gönül vermiş hemen herkes, MHP’nin o yıllarda, “hak, hukuk, adalet, Milliyetçi Hareket” sloganını kullandığını eminim hatırlayacaktır. Bu sloganı, bana göre, mevcut koşullarda, birçok açıdan, çok anlamlı bir slogan.

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk

ASCMER Başkanı

Ankara, 11 Haziran 2019.

Anahtar Kelimeler: Devlet Bahçeli,  MHP, 

KURBAN BAYRAMI MESAJI

Sitemiz üzerinden bizleri izleyenlerin Kurban Bayramlarını kutluyor, kendilerine esenlik dolu günler diliyoruz. Prof. Dr. Osman Metin Öztürk ASCMER Başkanı Ankara, 09 Ağustos 2019

SİYASET YAPMA ANLAYIŞINDA BATI İLE MAKAS AÇILMAYA DEVAM EDİYOR

Prof. Dr. Osman Metin Öztürk, ASCMER Başkanı Almanya’da Angela Merkel, Aralık 2018’deki Hristiyan Demokrat Parti (CDU) Kongresinde parti liderliğinı bıraktı, Başbakan olarak 2021’deki genel seçime kadar görevini sürdürecek, sonra kenara çekilecek. Halefleri az-çok belli: Ursula von der Leyen (AB Komisyonu Başkanı) ve Annegret Kramp Karrenbauer (Almanya Savunma Bakanı). İngiltere’de Theresa May, geçtiğimiz Haziran ayının başında,

BU ÜLKÜ OCAKLILAR ALKIŞLANMAZ MI?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ataları, kendilerini de O’nun evlatları olarak gören, vatan, millet ve bayrak sevdalısı gençlerin buluştuğu Ülkü Ocaklarının son dönemde neler yaptığını bilen var mı? Ben medya üzerinden biliyorum. Ve bunu, yüreğinde ülkesinin ve insanlarının ayrı bir yeri olan herkes ile paylaşıyorum. Bakın bu gençler son 45 gün içinde neler yapmış: i. Türkiye’nin

1974 KIBRIS BARIŞ HAREKÂTI’NIN YILDÖNÜMÜ MESAJI

Kıbrıs Türklerinin kendi topraklarında egemen olmasının, özgür ve bağımsız olarak yaşamasının önünü açan 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 45. yıldönümünde; başta “Kıbrıs Davası”nın asla unutulmayacak ismi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “Kurucu” Cumhurbaşkanı “Gazi” Rauf R. Denktaş olmak üzere, bu harekata katılarak bu harekatta şehit düşen, gazi olan ve ter döken Türk Silahlı Kuvvetleri ve Kıbrıs Türk

E-mail: bilgi@ascmer.org

Tel/Fax: +90 312 235 1841

Dükkan
© 2014 Tüm Hakları Saklıdır. Sitedeki yazılar ve analizler kaynak gösterilmeden kullanılamaz.